Genelkurmay'dan SİHA açıklaması

Genelkurmay Başkanlığınca, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bu güne kadar hiç bir sivil ve masum vatandaşa zarar verecek uygulama içinde olmadığı, 31 Ağustos'ta Hakkari Oğulköy kırsalında silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usullerin kullanıldığı bildirildi.

GÜNDEM 13.09.2017, 00:27 13.09.2017, 00:36
Genelkurmay'dan SİHA açıklaması

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı basın açıklamasında, Türk  milletinin bağrından çıkan TSK'nın, vatan topraklarının güvenlik ve bekası,  milletin bağımsızlık ve egemenliği için jandarma, polis, güvenlik korucusu,  yargı, mülki makam mensupları ve vatandaşlarla yakın iş birliği ve koordinasyon  içinde, gece gündüz demeden faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

TSK'nın kahraman ve fedakar personelinin, ülkeye ve millete yönelik  her türlü risk ve tehdide karşı, "ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışıyla görev  yaptığı aktarılan açıklamada, söz konusu faaliyetler sırasında milli ve yerli  savunma sanayi ürünü silahlı, silahsız insansız hava araçları (SİHA/İHA) başta  olmak üzere modern harp silah araç ve gereçlerinin etkinlikle kullanıldığı  vurgulandı.

Tüm faaliyetlerin kanun, yönetmelik, yönerge ve direktifleriyle  uluslararası hukuka uygun olarak yürütüldüğüne dikkati çekilen açıklamada, şu  ifadelere yer verildi:

"Operasyonların planlanmasında ve icrasında, özellikle şanlı  tarihimize ve yüksek değerlerimize uygun bir şekilde masum tek bir vatandaşımıza,  sivile ve çevreye zarar verilmemesi hususunda her türlü dikkat ve hassasiyet  gösterilmekte, terörle mücadele, hudut güvenliği ve kaçakçılığın önlenmesi ile  ilgili operasyonlarda, sadece teröristlerin, kaçakçıların ve bunların destekçi ve  iş birlikçilerinin etkisiz hale getirilmesi ve engellenmesi amaçlanmaktadır."

"TSK bugüne kadar hiçbir sivil, masum vatandaşımıza zarar verecek  uygulama içinde olmadı"

Bu doğrultuda, TSK'nın bu güne kadar hiç bir sivil, masum vatandaşa  yönelik zarar verecek uygulama içinde olmadığının altı çizilen açıklamada, 31  Ağustos'ta Hakkari Oğulköy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı  esas ve usullerin kullanıldığı bildirildi.

Yürütülen faaliyetler kapsamında, 1 Ocak-10 Eylül 2017 tarihleri  arasında insansız hava aracı ve insanlı keşif uçağı (İHA/İKU) destekli toplam 562  kara ve hava operasyonu gerçekleştirildiği aktarıldı. Operasyonlar sonucu yurt  içinde 986, sınır ötesinde 867 terörist olmak üzere toplam bin 853 teröristin  etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Operasyonlarda toplam 887 sığınak ve barınağın imha edildiği, bin 105  mayın, el yapımı patlayıcı (EYP), bin 943 değişik tipte silah ve 638 bin 462  muhtelif cins ve çapta mühimmatın ele geçirildiği kaydedildi.

"Operasyonlarda 127 personel şehit oldu"

Açıklamada, "Yine bu operasyonlar sırasında asker, jandarma, polis ve  güvenlik korucusu olmak üzere toplam 127 kahraman ve fedakar silah arkadaşımız  şehitlik rütbesine, 356 kahraman ve fedakar silah arkadaşımız da gazilik  rütbesine ulaşmıştır." denildi.

Bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda 19'u kamu  görevlisi işçi, 13'ü sivil vatandaş olmak üzere toplam 32 masum vatandaşın  alçakça katledilerek şehit edildiği, 22 kamu görevlisi işçi ile 40 sivil  vatandaşın ise yaralandığı anlatılan açıklamada, "Bu vesileyle ülkemizin ve  milletimizin birliği ve bütünlüğü için hayatını feda eden şehitlerimize Allah'tan  rahmet, kederli aileleri ile TSK personeline başsağlığı diler, kahraman ve  fedakar gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunarız." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, TSK tarafından terörle mücadele harekatına, bundan önce  olduğu gibi bundan sonra da "en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar"  aynı azim ve kararlılıkla devam edileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
29°
açık