Gebze-Halkalı Marmaray Hattı ne zaman açılacak? Halkalı'ya hızlı tren...

Gebze-Halkalı Marmaray hattının test sürüşlerine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Gebze-Halkalı Marmaray Hattı ne zaman açılacak sorusunun yanıtını verdi. Hızlı treninin Mart ayının ilk haftasında açılması planlanıyor.

GÜNDEM 21.02.2019, 09:47
Gebze-Halkalı Marmaray Hattı ne zaman açılacak? Halkalı'ya hızlı tren...

Gebze-Halkalı Marmaray hattının test sürüşlerine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Gebze-Halkalı Marmaray Hattı ne zaman açılacak sorusunun yanıtını verdi. Hızlı treninin Mart ayının ilk haftasında açılması planlanıyor. 

Turhan, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce çalışmaları yürütülen,  43 istasyondan oluşan, 76,6 kilometre uzunluğundaki Gebze-Halkalı Marmaray  Hattı'nın devam eden test sürüşlerine katıldı.

Gece saatlerinde Söğütlüçeşme istasyonunda bulunan trene binen Turhan,  bir süre aracı kullandı. Zaman zaman yetkililerden bilgiler alan Turhan, bir süre  sonra vatman kabininden ayrılarak yolcu kısmına geçti.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Turhan, Türkiye  Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda göreve geldikleri  günden bu yana daha gelişmiş ve sorunsuz bir altyapıyı İstanbul'a kazandırmak  için çalıştıklarını söyledi.

Turhan, İstanbul'da hayata geçen ulaşım projelerinden bahsederek,  banliyö hattının İstanbul için sadece bir demiryolu hattı olmadığını, şehrin tüm  raylı sistemlerini birleştiren ana omurgası olduğunu bildirdi.

Marmaray'ı da içinde bulunduran bu proje tamamlandığında hem metro  hatlarının hem yüksek hızlı tren (YHT) hatlarının hem de yük treni hatlarının  birbirine entegre olacağını belirten Turhan, artık İstanbulluların  demiryollarında kesintisiz seyahat edebileceğini vurguladı

Turhan, "Bunu sağlayabilmek için Marmaray'ı da içinde bulunduran  13,6  kilometrelik kesimi daha önce hizmete açmıştık. Şimdi de 19,2 kilometresi Avrupa'da, 43,8 kilometresi Anadolu'da olmak üzere 63 kilometrelik kesimin  yenileme çalışmalarını tamamlamak üzereyiz." diye konuştu.

13 İSTASYON, 16 METRO VE TRAMVAYA BAĞLANACAK

Turhan, Gebze-Halkalı arasının 3 hat, boğaz geçiş kesiminin 2 hat  olacak şekilde demir yolunu yaptıklarını ifade ederek, 2 hat üzerinde kent içinde  Marmaray ile bütünleşik şekilde banliyö işletmesi yapılacağını söyledi.

Üçüncü hat üzerinden ise şehirler arası yolcu ve yük trenleri ile  YHT'nin işletmesinin yapılabileceğini dile getiren Turhan, şu bilgileri verdi:

"Toplam 13 istasyondan da 16 adet metro ve tramvay hattına entegrasyon  sağlanmış olacak. İki dakikada bir sefer yapılabilecek. Günde 1 milyon 700 bin  yolcu seyahat edebilecek. Banliyö ile Üsküdar-Sirkeci arası 4, Ayrılık  Çeşmesi-Kazlıçeşme arası 13,5, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12, Bostancı-Bakırköy  arası 37 dakikaya inecek. Gebze-Halkalı arası ise 115 dakika olacak."

ANKARA VE KONYA'DAN HALKALI'YA YÜKSEK HIZLI TREN

Turhan, hızlı trenlerin Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı,  Söğütlüçeşme,Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı'da durabileceğini belirterek,  YHT'nin Konya'dan Söğütlüçeşme'ye 4 saat 45 dakikada, Konya'dan Halkalı'ya 5 saat  15 dakikada,Ankara'dan Söğütlüçeşme'ye 4 saat 30 dakikada, Halkalı'ya ise 5  saatte ulaşabileceğini anlattı.

Ankara'dan ve Konya'dan kalkan son YHT'nin Halkalı'ya kadar seferini  sürdürebileceğini, diğer seferlerin Haydarpaşa, Söğütlüçeşme'de sona ereceğini  dile getiren Turhan, sabah Konya ve Ankara'ya dönük ilke seferlerin yine  Halkalı'ndan kalkacağını bildirdi.

Turhan, yük trenlerinin Pekin'den Londra'ya kesintisiz demir yolu  bağlantısının sağlanmış olacağını kaydederek, bu trenlerin gece saatlerinde boğaz  geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık yapabileceğini söyledi.

Şu anda bu hatta kullanılacak toplam 440 aracın tamamının üretiminin  bitirildiğini belirterek, bunların 300'ünün üretiminin Türkiye'de gerçekleştiğini  bildirdi.

''MARTIN İLK HAFTASINDA AÇILIŞA HAZIR HALE GETİRECEĞİZ''

Turhan, "Geldiğimiz noktada Gebze-Halkalı arası tüm güzergahta inşa  faaliyetleri ile sinyalizasyon montaj işleri tamamlanmış bulunuyor. Martın ilk  haftasında açılışa hazır hale getireceğiz." dedi.

Banliyö ve hızlı tren hattının işletmeye alınması noktasında  istasyonlarda mimari sonlandırma çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren  Turhan, bugün de test ve devreye alma işlerine başladıklarını ifade etti.

Turhan, "24 saat esaslı olarak SAT4 ve deneme işletmesi testlerini  yaparak hattı mart ayının ilk haftasında sinyalli ve sertifikalı şekilde açılışa  hazır hale getirmeye çalışacağız." diye konuştu.

 Hattın ekonomik, konforlu ve kısa zamanda ulaşım imkanı sağlayacağını  vurgulayan Turhan, açılacağı günü iple çektiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Turhan'ın katıldığı ve çok sayıda yetkilinin de hazır halde  bulunduğu test sürüşü, Halkalı istasyonunda sona erdi.

Yorumlar (0)