Fransa'da milletvekilleri tasarruf için mecliste yaşıyor

Fransa'da çok sayıda milletvekilinin tasarruf için geceyi uyku tulumuyla meclisteki odalarında geçirdikleri ortaya çıktı. Vekillerden güvenlik gerekçesiyle otelleri tercih etmeleri istendi.

GÜNDEM 07.08.2017, 18:19
Fransa'da milletvekilleri tasarruf için mecliste yaşıyor

Le Parisien gazetesinde yer alan habere göre, son dönemde başta  iktidardaki En Marche! (Yürüyüş Hareketi) üyeleri olmak üzere çok sayıda  milletvekili, geceyi meclisteki odalarında geçiriyor.

Daha çok genç milletvekillerinden oluşan bu grup, maddi kaygılar  nedeniyle aylık ortalama 500 avroyu bulan otel giderlerinden tasarruf etmeyi  amaçlıyor.

Haberde, Ulusal Mecliste bulunan 51 kişilik misafirhanenin yetersiz  kaldığına işaret edilerek milletvekili indiriminden yararlanabilecek üyelerin  başkentteki otellerde geceliği 30 avroya kalabileceği kaydedildi.

Meclis İdare Amiri Thierry Solere, yaptığı açıklamada, meclisteki  odalarda milletvekilleri için uyuma yasağı getirileceğini belirterek  milletvekillerinden, güvenlik riskleri nedeniyle uyumak için otellere gitmelerini  istedi.

Solere, "Yangın durumunda meclisteki tüm odaların boşaltıldığından  emin olmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

Fransa Ulusal Meclisinde 577 üye görev yapıyor. 1728'de açılan ve  Bourbon Sarayı olarak adlandırılan Ulusal Meclis binası, Paris'in merkezinde, 7.  bölgede bulunuyor.

Yorumlar (0)