Fotoğraflanmayan trafik ihlallerinin cezası iptal ettirilebilir!

Fotoğraflanmayan trafik ihlallerinin cezası iptal ettirilebilir. Şanlıurfa'da 3 kırmızı ışık ihlali ve bir kez de park ihlali gerekçesiyle gelen trafik cezasına fotoğraf olmadığı için itiraz etti. Parasını geri aldı.

GÜNDEM 15.01.2019, 17:52
Fotoğraflanmayan trafik ihlallerinin cezası iptal ettirilebilir!

Fotoğraflanmayan trafik ihlallerinin cezası iptal ettirilebilir. Şanlıurfa'da 3 kırmızı ışık ihlali ve bir kez de park ihlali gerekçesiyle gelen trafik cezasına fotoğraf olmadığı için itiraz etti. Parasını geri aldı. Şanlıurfalı Ş.M.K.'ya geçen yıl 8 Ağustos günü, Şanlıurfa- Diyarbakır Karayolunda 3 defa kırmızı ışık ihlali yaptığı ve bir kez de park ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle toplam 813 TL  trafik cezası kesildi. Ş.M.K. gönderilen tebligatlar ile haberdar olduğu cezayı önce ödedi ardından da avukatı Mehmet Uğur Korkmaz aracılığıyla cezaların iptali için mahkemeye başvurdu. Şanlıurfa 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan başvuruda, davacıya gönderilen tebligatların ekinde cezalara 'delil' niteliğinde fotoğraf bulunmadığı, bu nedenle cezaların iptal edilmesi gerektiği savunuldu. İtirazı değerlendiren mahkeme de cezaları iptal etti ve Ş.M.K.'ye ödediği paranın iadesine karar verdi.

FOTOĞRAF MEVCUT DEĞİLSE CEZALAR İPTAL ETTİRİLEBİLİR

Avukat Mehmet Uğur Korkmaz, "Müvekkilimiz kendisine kesilen cezanın usulsüz olduğunu belirterek, bize başvurdu. Yargı yoluna gitmek istedi. Trafik tutanak tebligatlarında ihlalleri gösteren fotoğrafların mevcut olmadığını fark ettik. Sulh ceza mahkemesine verdiğimiz dilekçede kesilen trafik cezasının hukuka ve kanuna aykırı olduğunu, gelen cezanın tebligatında herhangi bir fotoğraf mevcut olmadığını belirttik. Cezanın iptalini talep ettik. Başvurumuz haklı bulundu. Cezalar iptal edildi. Vatandaşlarımız kendilerine gelen trafik cezalarında, özellikle ceza tutanağına eklenen belgelere dikkat etmeli. Herhangi bir fotoğraf mevcut olup olmadığını kontrol edilmeli. Eğer fotoğraf mevcut değil ise yargı yoluna başvurarak, cezalarını iptal ettirebilirler. Bunun için avukata bile ihtiyaçları yok. Şanlıurfa'daki bu karar emsal nitelikte bir karardır. Müvekkilimiz kararla birlikte maliyeye başvurarak ödediği parayı iade aldı" dedi.

Yorumlar (0)