Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı sonrası Bab ve Çobanbey'de bombalı saldırılar

Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden temizlenen Bab ve Çobanbey'de eş zamanlı bombalı terör saldırıları gerçekleştirildi. Terör eylemlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı vermesinden kısa süre sonra meydana gelmesi dikkati çekti.

Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı sonrası Bab ve Çobanbey'de bombalı saldırılar

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, saldırı, Suriye'nin  kuzeyinde Türkiye sınırındaki Çobanbey belde merkezinde, PTT binası yakınlarında  bomba yüklü araçla düzenlendi. Saldırı sonucu 10 sivil yaralandı.

Çobanbey'deki patlamanın hemen ardından, Türkiye sınırına yaklaşık 20  kilometre uzaklıktaki Bab ilçe merkezinde (Büyük Cami) Cami Kebir olarak bilinen  ve sivillerin yoğun bulunduğu bölgede de bir bombalı araç infilak ettirildi.  Saldırıda ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 6 sivil yaralandı.

Olay yerine intikal eden Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri,  arama ve kurtarma çalışmaları başlattı.

Saldırısı sonucunda çevredeki araç ve binalar da zarar gördü. Emniyet  güçleri güvenlik önlemlerini artırırken, yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Olay yerinde inceleme başlatan ekipler, saldırıların terör örgütü  YPG/PKK tarafından yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Eş zamanlı iki terör saldırısında 1 sivil öldü, 16 sivil yaralandı.

Öğle saatlerinde Kilis karşısındaki Azez ilçe merkezinde de bombalı  araç saldırısı düzenlenmiş, bir sivil hayatını kaybetmiş, 20 sivil yaralanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle saatlerinde Türk Savunma Sanayii  Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden  kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik,  ediyoruz." diye konuşmuştu.

YORUM EKLE