27 Eylül 2016 Salı 17:12
Fındık üreticisine 170 lira destek verilecek

Fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve  kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2016 yılı ürünü için dekar başına 170 lira alan bazlı gelir desteği ödenecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ"i  Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar ile belirlenen ve  ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine  sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2016 yılı ürünü  için dekar başına 170 lira alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak. Destek için başvurular 2016 üretim yılında çiftçi kayıt sistemi (ÇKS)  ve fındık kayıt sistemine (FKS) kayıtlarını yaptırmış veya güncellemiş olmak  kaydıyla, kararın yayımı tarihinden itibaren başlayacak ve 30 Aralık 2016 tarihi  mesai bitiminde sona erecek. 

Bu yıla ilişkin alan bazlı gelir desteği ödemeleri 2017 yılı içinde  yapılacak.

Ödemeler, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek. Kararın  uygulanması ile ilgili üreticilere yapılan toplam ödeme tutarının yüzde 0,2'si  Ziraat Bankasına hizmet komisyonu olarak ödenecek.
Müracaat yılında ÇKS ve FKS'ye kayıtlı olmayanlar, fındık bahçesinde  ara ziraatı yapanlar, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar veya belge ibraz edenler,  Tarım Kanununun ilgili maddesine istinaden destekleme programlarından  yararlandırılmamasına karar verilenler ile kamu kurum ve kuruluşları ile  ortaklıkları destekten yararlanamayacak.

Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren  Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanununda belirtilen gecikme zammı  oranları dikkate alınarak hesaplanan kanuni faiziyle geri alınacak.

(Milliyet)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.