FETÖ'nün New York'taki okul binası satışa çıkarıldı

ABD'nin New York kentinde faaliyet gösteren Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait Amity School binası emlak şirketi aracılığıyla satışa çıkarıldı.

FETÖ'nün New York'taki okul binası satışa çıkarıldı

ABD'de devlete ait çok sayıda sözleşmeli okulu (charter) yöneten FETÖ,  kendine ait özel okullardan birisi olan Amity School'un binasını satacak.

Cushman & Wakefield şirketi aracılığıyla satışa çıkarılan okul  binasının ilanında binanın 2012 yılında yapıldığı ve yaklaşık 7 bin metre kare  alana sahip olduğu görülüyor.

 İlandaki fiyat bölümünde ise bina için belirlenen bir ücret olmadığı  ve mülk sahibinin fiyat teklifi istediği belirtiliyor.

 Okulun internet sitesindeki bilgilere göre, 1999 yılında kurulan  okulda halen 256 öğrenci eğitim görüyor.

İlkokul öğrencileri için 9 bin 900 dolar okul ücreti isteniyor.

Edinilen bilgiye göre, mortgage yöntemiyle edinilen bina, okulda  yeterli öğrenci olmaması ve Türkiye'den de eskisi gibi öğrenci gelmemesi  nedeniyle ödeme güçlüğü yaşandığı için satışa çıkarıldı.

Binanın satışının ardından okulun tamamen kapatılıp kapatılmayacağı ya  da başka bir binaya taşınıp taşınmayacağına ilişkin herhangi bir açıklama  yapılmadı.

ABD Basketbol Ligi NBA'de Oklahoma City Thunder forması giyen Enes  Kanter'in de bu yıl başında okulu ziyaret ettiği okulun internet sayfasında  görülüyor

 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Kanter, FETÖ'ye destek  vermiş ve ailesi tarafından reddedilmişti.

ABD'de 140 civarında charter okul var

FETÖ, ABD'de hem kamu finansmanıyla faaliyet yürüten charter okulları  hem de Amity School gibi tamamıyla kendisinin kurup yönettiği iki farklı okul  türünü işletiyor.

İşletme maliyeti düşük olduğu ve örgüte kaynak sağladığı gerekçesiyle  FETÖ'nün ABD'de daha çok sözleşmeli okullara yöneldiği belirtiliyor.

 ABD'nin birçok eyaletinde FETÖ ile bağlantılı sözleşmeli okullara  yönelik Federal Soruşturma Bürosu (FBI)  soruşturması ve çeşitli incelemeler de  devam ediyor. FETÖ'nün ABD'de faaliyet gösteren sözleşmeli okullarıyla ilgili  önce California ve Pensilvanya eyaletlerinde, daha sonra da Teksas'ta davalar  açılmıştı.

 Ekim ayında FETÖ bağlantılı Magnolia sözleşmeli okullarına ait üç okul  için Los Angeles Eğitim Kurulu, "sözleşme yenilememe" kararı vermişti. Temyize  gitme hakkı bulunan okullar, 1 Temmuz 2017 tarihine kadar gerekli finansal  şartları sağlayamazsa temelli kapatılacak.

Magnolia Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yapanel, ağustos ayı  sonunda Los Angeles Times gazetesine verdiği mülakatta, FETÖ elebaşısı Fetullah  Gülen ile ilişkisi olduğunu kabul ederek, "Gülen'in öğretilerine inandığını, onun  kendisine ilham kaynağı olduğunu" ifade etmişti

 ABD'de FETÖ'yle ilişkili 140 civarında sözleşmeli okulun faaliyet  gösterdiği ve bu okulların eyalet bütçelerinden yıllık yaklaşık 500 milyon dolar  gelir elde ettiği kaydediliyor.

YORUM EKLE