21 Ağustos 2016 Pazar 12:20
Fetö'nün himmet çarkı! 10 çeşidi var...

Himmette 'kilise aşarı' modelinden esinlenen örgüt, ihanet lobilerine harcadığı giderin karşılanması için '5 ayrı vergilendirme' yoluna gitti. FETÖ, zamanla milyar dolarlara ulaşan haracı toplarken iddianameye göre şu yöntemleri kullandı:

'KUTSAL HOCA PAYI'
Himmet isteyecek özellikteki mütevelli heyetini belirleyen FETÖ, toplantılara çağırdığı kişilere Fetullah Gülen'in video ve Kitaplarından bölümler aktarır. Sinevizyon gösterili buluşmalarda, katılımcıları 'gazlamakla' görevlendirilmiş ikna kabiliyeti yüksek bir 'imam', konuşmalarıyla sohbettekileri 'kıvama' getirir. Kandırılan işadamlarından çek veya senet alınır ve bir yıl içinde himmeti taksitler halinde ödemesine imkan verilir. Paralar hiyerarşik şekilde, 'abiler' aracılığı ile o ilde mali işlerden sorumlu örgüt mensubuna elden iletilir. Türkiye'de toplanan tüm himmet paralarının yüzde 10-15'lik kısmı doğrudan 'Kutsal Hoca Payı' olarak Fetullah Gülen'e, örgüt merkezi Pensilvanya'ya gönderilmektedir.

O SEKTÖRLERİN SIRRI
Yasadışı paranın sisteme sokulması örgütün en çok zorlandığı alanlardan biridir. Himmet paralarının sisteme sokulmasının aşamaları ise şu şekilde: Kandırıldığını anlamayan kişilerin hayır amacıyla verdikleri para ya da mallar, örgütün bir abisine veya bir şirketin malvarlığına aktarılır. Örgüt şirketleri, bu meblağı 'gelir' gibi gösterip, bu paranın karşılığında 'mal veya hizmet satmış gibi' sisteme sokar. Himmet paralarının kâr olarak en kolay gösterildiği sektörler basın yayın,eğitim ve sağlık sektörleridir. Bağış paraları, örgütün şirket ya da militanının şahsi malvarlığına ilave edilir; okul, yurt, banka, bina, tesisler de bunlarla yapılır. Sürecin sonunda ortaya çıkan eser, bir şirket veya kişinin şahsi mülkiyetidir, hayır amaçlı eser değildir.

İHANET İÇİN KULLANDILAR
İddianamede, himmet adı altında toplanan paraların nasıl ihanete dönüştürüldüğü de ortaya konuldu. Teröristbaşı Gülen'in, bu paralarla yurtdışında malikanelerde krallar gibi yaşayıp, masraflarını bu yolla karşıladığı belirtildi. Aynı zamanda Gülen'in bütün akraba çevresinin de bu paralarla zenginleştiği, 'Kutsal Hoca Payı'nın ise 'kitap telif ücreti' olarak sisteme sokulup yurtdışına gönderildiği ve akrabalarına servet olarak verildiği kaydedildi. Yurtdışına kaçan örgüt üyelerinin ve yöneticilerinin de toplanan himmetlerle geçindiklerine yer verilirken, bu paralarınABD'deki seçimlerde tutulan tarafa göre seçim yatırımı yapıldığını da dikkat çekildi. Lobi şirketlerine Türkiye'nin kötülenmesi için ödemeler yapıldığı belirtilen iddianamede, “Himmet olarak toplanan paranın hayır amacı dışında kullanıldığı, ödeme yapan kişilerin bu şekilde aldatıldığı, himmet toplamanın haksız, dine, ahlaka ve hukuka aykırı olduğu açıktır" denildi.

10 ÇEŞİDİ VAR
*AİDAT: Kamu görevlilerinden toplanır.
*HARCIRAH: Örgüt, kamu görevlisi üyelerinin yurtdışı görev için aldığı paraya el koymaktadır.
*TALTİF: Başarı gösteren kamu görevlisine verilen para da doğrudan örgüte aktarılır.
*BAĞIŞLAR: Bağış, esnaf veya küçük işletme sahiplerinden düzenli olmayan para talebi şeklinde gerçekleşir. Bir evde veya yurtta kalan öğrencilerin ihtiyacı karşılanacağı söylenerek bağış toplanır.
*ZEKAT: Dini bütün zengin kimselerden toplanır.
*BURS: Bağışa benzer. Tek farkı 'okul öğrencilerine verileceği' söylenerek toplanmaktadır.

*PROMOSYON: Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin maaşlarını aldıkları anlaşmalı bankalardan yıllık periyotla aldıkları 'promosyon' geliri de abiler tarafından himmet adı altında toplanarak örgüte gönderilmektedir.
*ABONELİK: Himmet toplama yöntemlerinden biri de örgütün basın yayın kuruluşlarının ürünlerine 'abonelik ücreti' adıyla yapılmaktadır.
*KURBAN: Kurban Bayramları da örgüt tarafından istismar edilmiş, kişilerden kurban bedeli olarak para toplanıp himmet okyanusuna aktarılmaktadır.
*REKLAM ANLAŞMALARI: Görünüşte Reklam geliri ama gerçekte himmet olarak alınmış para örgütte önemli bir ekonomik kaynaktır.

EVLİLİK BİLE HARACA DAHİL
Adeta sinekten yağ çıkarırcasına her faaliyet alanını gelire dönüşmeyi fırsat bilen örgüt, zamanla himmet alanlarını çeşitlendirerek 5 ayrı himmet/haraç türü belirledi. İşte iddianamede geçen o himmet türleri:

EVLİLİK HİMMETİ: Bu himmeti herkes değil yalnızca örgüt ideolojisini içine sindirebilenler yapabilir. Evlilik himmeti iki türlüdür. Örgüt, has tabakasını kendi içinden evlendirmektedir. Birinci himmet yolu abi ve ablanın seçtiği damat ve gelin adaylarının kaderine razı olup birlikte evlenmesidir. Bu evlendirmede kişilerin iradesi bulunmaz. Bu bir himmet türüdür. Böyle bir evlilik yapan kişi örgütten bir daha asla ayrılamaz. Fetullah Gülen örgütün üst yönetimini bu şekilde birbiriyle evlendirip üyeleri eşten bağlamıştır. İkinci bir evlilik himmeti ise kişinin belli bir süre evlenmeyerek örgütün verdiği işleri idare etmesine denmektedir. Kişilerin evlenmeden hizmete devam etmesine de 'evlilikten himmet' denilmektedir.

İŞTEN HİMMET: Örgüt eğer bir kişiyi himayesine almışsa ve o kişinin verecek hiçbir şeyi de yoksa ondan iş himmeti talep eder. Bir ülkeye veya yurt, okul, dershane gibi bir yerin başında bedelsiz hizmet etmesini ister. Örgütten olmayan, bu himmete katılamaz. İşten himmet, tamamen kulluk ve köleliktir.

MALDAN HİMMET: Örgütün kuruluş yıllarında daha çok uygulanan ama zamanla para himmetine çevrilen bir türdür. Himmet yapacak kişi, elindeki malın bir miktarını örgüte vermektedir. Özellikle cemaat yurtları, evlerine mal olarak yapılan yardımlar bunlardandır.

PARA HİMMETİ: Örgütün kişilerden para olarak periyodik aldığı yardım türüdür. Esnaf, işadamı, tüccar, sanayici gibi herkesten toplanan yardım, eğer bedeli para ise bu gruba girmektedir.

MÜLK HİMMETİ: Kişilerden ev, arsa, arazi gibi yerleri karşılıksız almaya 'mülk himmeti' denilir. Buna 'örgütün kamulaştırması' da denilebilir. Birçok yurt, okul, dershane binaları, bazı üniversitelerin yerleşke alanları bu şekilde verilen himmetlerle elde edilmiştir. Bazen örgüt mensubu kamu görevlileri sayesinde kamuya ait arsa veya binalar da benzer şekilde örgüt tarafından himmet olarak alınmıştır. Örgüt mensubu kamu görevlileri, kamunun malını çalarak örgüte kazandırmıştır.
Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.