Evlerdeki gizli kanser tehlikesine karşı TAEK devrede

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerini belirlemek amacıyla bir proje başlattı. “Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması” projesi kapsamında ülke genelinde 62 bin eve radon sensörleri yerleştirilerek ölçümler yapılacak. Doğru ölçüm için, ölçüm cihazlarının iki ay boyunca salon ve yatak odasında bulunan dolap üzeri gibi yüksek bir yerde, hiç oynatılmadan bekletilmesi gerekiyor. 2019 yılına kadar tüm illerdeki radon gazı ölçümlerinin tamamlanması planlanıyor.

Evlerdeki gizli kanser tehlikesine karşı TAEK devrede

Bedensel engelli Rabia Asrak, ayaklarını kullanarak yaptığı resimleri, Efeler Belediyesi’nin destekleriyle Milli Aydın Bankası Kültür Merkezinde açtı.

Doğuştan bedensel engelli 19 yaşındaki genç ressam ’Renkli Dünyam Hiç Solmayacak’ ismini verdiği 8. kişisel sergiyi sanatseverlerin beğenisine sundu. Açılışını Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ve Rabia Asrak’ın birlikte gerçekleştirdikleri sergide 23 eser sergileniyor. Genç ressamın sergisi ay sonuna kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Resim ile hayata bağlandığını kaydeden Rabia Asrak, "Küçükken arkadaşlarım oyuncaklarını elleri ile oynarken ben ayaklarımla oynuyordum. Küçüklükten bu yana resme gizli bir ilgim vardı ve duvarları boyuyordum. 8 yıl önce de sanat hayatım bir kuş resmi çizmem ile başladı. O gün bugündür durmadan resim yapıyorum. Çeşitli eğitimler alarak da kendimi geliştirme şansı buldum. Resim benim için çok şey ifade ediyor, hayata bağlanma sebebim diyebilirim. Hiç bir zaman da resim yapmayı bırakmayacağım. Mesut başkanımız da her zaman ilgisini esirgemedi. Kendisine sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.

''TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU''

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ise, Rabia’nın tüm Türkiye’ye örnek olduğunu ifade ederek; "Mutlu olmanın yolu mevki, makam, para değil. Mutlu olmanın yolu sosyalleşmek, iyi insan olmaktır. Rabia kızımız da güzel sanatların bir dalı olan resim ile mutluluğu bularak tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Kendisini azminden dolayı tebrik ediyorum, daha nice sergilerde bir arada olmak dileğiyle başarılarının devamını diliyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Özakcan, genç ressam Asrak ile yakından ilgilenerek sergiyi birlikte gezdi.

YORUM EKLE