Evi olan herkesi ilgilendiriyor! Binalarının riskli olduğunu düşünenler vatandaşlar...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, evi olan herkesi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 14.02.2019, 17:55
Evi olan herkesi ilgilendiriyor! Binalarının riskli olduğunu düşünenler vatandaşlar...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, evi olan herkesi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Gürgen, Kartal Orhantepe Mahallesi'ndeki irtibat bürosu önünde  gazetecilere yaptığı açıklamada,  Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın  yanındaki 10 katlı Yunus Apartmanı'nın tehlike oluşturan kısımlarının yıkıldığını  söyledi.

Bölgedeki 8 apartmanın daha yıkılacağını ifade eden Gürgen, şöyle  konuştu:"Dünden itibaren vatandaşlarımıza evlerinizi hemen taşıyabilirsiniz  diye duyurularda da bulunduk. Şu anda 3 günlük bir süre içinde vatandaşların  taşınmalarını bekliyoruz. Bugün Nuri Bey Apartmanı'nda ilk taşınmalar başladı.  Profesyonel taşıyıcılarla bu süreç başlamış oldu. Ne kadar çabuk taşınırsa  yıkılması gereken 8 binaya o kadar çabuk başlayacağız."

Gürgen, vatandaşların binalarını en iyi kendilerinin bildiğini dile  getirerek, şunları kaydetti:"Dışarıdan bakıldığında birçok bina tertemiz, pırıl pırıl gözükürken  asıl binanın iç kısımlarını göremiyoruz. Bunu en iyi vatandaş biliyor. İnsanlar  binalarının içlerini, özellikle bodrum katları, hiç girilmeyen, kömürlük  kısımlarını kontrol etsinler. Çünkü taşıyıcı sistemler en fazla arızaları  oralardan veriyor. Kolonların demirlerinin ortaya çıktığı, kolonların üzerinde  büyük çatlakların oluşmaya başladığı, ezilmelerin hatta çürümelerin olduğu  binalarla ilgili lisanslı kuruluşlara, belediyelerine müracaat ederek binalarının  tespitlerini yaptırsınlar. Bir defa daha gözlemlesinler. Binalarında,  kolonlarında, kirişlerinde yapısal hasarlar var mı, yok mu? Bunları  gözlemlesinler. Onun üzerine tespitleri için lisanlı kuruluşlara müracaat ederek  binalarının dönüşümlerini gerçekleştirsinler."

Bu arada Kartal'da çökme tehlikesiyle boşaltılan 8 riskli binadan  birinin bodrum katındaki kolon ve kirişleri görüntülendi.

Görüntülerde, kolon ve kirişlerin kırıldığı, demirlerin kullanılamaz  hale geldiği ve risk taşıdığı görüldü.

Yorumlar (0)
25°
açık