03 Nisan 2014 Perşembe 13:47
Ergenekon'un gerekçeli kararı açıklandı

Gerekçeli kararın önsözünde, sanıkların yaptıkları savunmalarda ‘Ergenekon Terör Örgütü’nün faaliyetlerinden dolayı suçlandıkları hususunun görmezden gelindiği belirtilerek, “Türk ordusuna büyük bir buhran yapıldığı iddia edilmiş ve sanki Türkiye’de hiç darbe olmamış ve hükümetlerin görevi sekteye uğratılmamış gibi bir yaklaşım sergilenmiştir. Oysa ülkeyi darbeye götüren süreçte gelişen acılarla dolu olaylar ve bu olayların ardından gerçekleşen müdahalelerin izleri hala tam olarak silinmemiştir. Bu gerçekliği kim görmezden gelebilir” denildi.

HÜKÜMETLERİ YIKMAYA TEŞEBBÜS

Ergenekon davasında darbeye teşebbüs suçunun gerek 765 sayılı TCK’nın, gerekse 5237 sayılı TCK’nın yürürlükte olduğu her iki dönemde de gerçekleştiğini belirten mahkeme gerekçeli kararda, “İlk dönemde hükümetin başında olan Başbakan Bülent Ecevit’i başbakanlık görevinden el çekmeye zorlama ve AKP hükümetine karşı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yasadışı olarak oluşturulduğu anlaşılan Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun faaliyetleri ve planlanıp yürürlüğe konulan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven darbe planları çerçevesinde hükümeti cebren ıskata veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs edildiği görülmüştür. Bu dönemle ilgili birçok plan ve delilin ele geçirilmesi yanında zamanın Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın tuttuğu günlüklerin 2003-2004 yılına ait kısmı ile yine sanık Mustafa Balbay’ın tuttuğu dijital not/günlük mahiyetindeki çalışmalar suç içeren eylemlerin anlaşılmasına katkıda bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

İKİNCİ TEŞEBBÜS DANIŞTAY SALDIRISI İLE BAŞLADI

Cumhuriyet Gazetesi’ne bombalı saldırı ve Danıştay saldırısı ile ikinci dönemin başlatıldığını belirten mahkeme, “Bu eylemlerin hemen öncesinde kurulan nefret, şiddet ve darbe söylemleri içeren ve yasadışına çıkan sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri ile AKP hükümetinin görevlerini engelleme yönünde etkinlikler gösteren Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nün kontrolündeki diğer bir kısım sivil toplum çalışmalarının yapıldığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmalar ile öncelikli olarak AK Parti orijinli birinin Cumhurbaşkanlığı’na seçtirilmemesi hedeflenmiştir” ifadelerini kullandı.

ÖNSÖZDE "YENİ DERİN DEVLET" VURGUSU

Ergenekon davasında mahkeme gerekçeli kararında kararın özeti mahiyetinde bir önsöze yer verdi. Gerekçeli kararda; ‘bu örgüt yeni derin devlet, yani Gladyo’ tabirinin kullanılması dikkat çekti.

Yargılama sonunda alınan gerekçeli kararda; Ergenekon diye bir örgüt olduğunun, bu örgütün yapısı, eylemleri ve belgeleri dikkate alındığında mevcut yasalara göre silahlı bir terör örgütü özelliği taşıdığının belirtildi. Kararda, “Bu silahlı terör örgütünün bir derin devlet yani Gladyo/Kontrgerilla yapılanmasına karşılık geldiği ve esas olarak Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yasadışı olarak oluşturulup faaliyet gösterdiği, mensupları arasında asker-sivil toplumun her kesim ve statüsünden insanların bulunduğu sonucuna varılmıştır” İfadelerine yer verildi.

ERDOĞAN VE GÜL’E YOĞUNLAŞTILAR

“Derin devlet yapılanması” hakkında ilk kez bir yargı kararı verildiğinin ifade edildiği önsözde, “Mahkememizde karara bağlanan davada, Ergenekon Terör Örgütü’ nün özellikle Bülent Ecevit Başbakanlığındaki 57. Hükümeti ve Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlıklarındaki 58. ve 59. hükümetleri hedef alan faaliyetlerini yoğunlaştırdığı anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.