Erdoğan’dan yeni askerlik düzenlemesi açıklaması!

ABD Başkanı Trump, Suriye ile ilgili 24 saat içinde açıklama yapacağını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında Trump'ın merak edilen o açıklamasına değindi ve, "Trump'ın beklenen açıklaması, DEAŞ'a karşı yeni bir zafer ilanı olabilir" dedi. Yeni askerlik düzenlemesine de değinen Erdoğan, "Özellikle 6-9-12 şeklinde belirlenmiş durumda. Bunların er-erbaş durumu söz konusu. Bunun yanında yedek subaylık söz konusu" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 15.02.2019, 23:03
Erdoğan’dan yeni askerlik düzenlemesi açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı özel bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Suriye’deki gelişmelere değinen Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın “Trump’ın biliyorsunuz şu anda bir para talebi var. Bu para talebinin Kongre’den çıkması gerekiyor. Şu anda itibarıyla bu henüz çıkmış değil. Bu konuda da çok farklı yöntemleri kullanmak istiyor ama demokrat üyeler bunu üst mahkemeye götürme durumundalar. Böyle bir durum var. Bir diğer taraftan da bakıyorsunuz hala DEAŞ’ı adeta 24 saat içerisinde temizleyeceğini Sayın Trump iddia ediyor. Bu olur mu olmaz mı ayrı bir konu, zaten DEAŞ’tan orada ne kaldı ki? DEAŞ’ın artık kırıntıları var. Bu konuma gelmiş vaziyetti. Buradan da ben şunu anlıyorum, bunu söylemek suretiyle acaba ‘Demokratları yanıma alabilir miyim, onların desteğini alabilir miyim?’ böyle bir anlayış da olabilir diye düşünüyorum. Şu anda tabii yarınki açıklamada şunu bir defa kesinlikle söyleyecektir diye düşünüyorum, hani kırıntıları kaldı diyorum ya, diyecektir ki ‘DEAŞ’a karşı zaferi kazandık.’ Yani bir zafer ilanı olabilir. Bu ilanı yaparken de burada tabii DEAŞ’ın coğrafi hakimiyetini sonlandırmak gibi bir dert yok. DEAŞ’ı tamamen bitirmek ve DEAŞ’a kaynaklık eden özellikle ortamı sonlandırmak olabilir. Başka bir şey de olmaz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Programda Kaşıkçı cinayetine de değinen Erdoğan, ABD’ye yüklendi. Ellerinde belgelerin olduğunu vurgulayan Erdoğan, “CIA, daha bütün ağırlığını buna koymuş değil, ABD’nin ağırlığını koyması lazım. Elimizdeki belgelerin tümünü vermiş değiliz. Bu işi uluslararası mahkemeye taşıma noktasında kararlıyız” ifadelerini kullandı.

YENİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ

Erdoğan yeni askerlik düzenlemesiyle ilgili de, “Belli bir noktaya tabii gelindi, nihai noktayı henüz koymuş değiliz. Dövizli ile bedelli askerliğin karşılı aynı olacak. Özellikle 6-9-12 şeklinde belirlenmiş durumda. Bunların er-erbaş durumu söz konusu. Bunun yanında yedek subaylık söz konusu. 12 ayı yedek subaylık olarak da gündeme getiriyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
35°
açık