03 Şubat 2017 Cuma 18:02
Erdoğan: Yıllardır hayalini kurduğum proje gerçekleşti

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz lazım dediğim bir proje Mersin Şehir Hastanesidir." dedi

Her kökenden insanı barındıran Mersin'i birliğimiz kardeşliğimizin sembolü olarak görüyorum dedi.

Bugün böyle bir vesile ile Mersin'deyiz. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 100 milyon 19 ayrı eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. Mersin Şehir Hastanesi'nden bahsediyorum. Mersin'de bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyiz. Aşık olduğum bir projeden bahsediyorum. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz iş. Amacımız şehir hastanelerinin tamamını 30 büyükşehirde 2020'ye kadar hizmete alacağız. Geçtiğimiz haftalarda Yozgat'ta ilk şehir hastanemiz hizmete girmişti. Şehir hastanelerimizin açılışını bizzat yaptığımız ilk yer Mersin oluyor. Isparta Şehir Hastanesi de açılacak. 21 hastanemizden 3'ünü 2 ay gibi kısa süre içerisinde açmış oluyoruz. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz. Şimdi ne olacak; Adana, Kayseri, Ankara ve Manisa şehir hastaneleri de bunları izleyecek. Bu hastaneye girdiğiniz zaman, Allah'ın izniyle, moderniteyi göreceksiniz, modern bakımı göreceksiniz, burada insan olduğunuzu hatırlayacaksınız, 'Devletim bana sahip çıkıyor' diyeceksiniz. 

"BU BİR REKOR"

Adana, Kayseri, Ankara, Bilkent ve Manisa şehir hastaneleri bunları izleyecek. 2023 yılında tamamı nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 bin yatak hedefine ulaşmış olacağız. Bu bir rekor.

Hastanelerimizin hepsi de hem şifa arayan vatandaşlarımız hem de refakatçıları için 5 yıldızlı konfordadır. Helikopter pistinden enerji sistemine, otomasyonuna kadar en yüksek standartta tasarlanan hastanelerimiz ülkemize sağlık alanında sınıf atlatıyor.

"BEN O GÜNLERİ HATIRLIYORUM..."

"Ana muhalefetin başındaki zatın, Sosyal Sigortalar Kurumunun başında olduğu zamanı hatırlıyorum. Sağlam girersiniz, hastaneden ne yazık ki sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum, afedersiniz ne banyo, ne tuvalet, bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. Şimdi hastane mi görmek istiyorsun, gel Mersin'e, Mersin Şehir Hastanesi'ni gör, git Yozgat'a onu gör, git 81 vilayete hepsini gör."

ASLINDA BİRAZ DERTLEŞMEK İSTERİM

Aslında biraz dertleşmek isterim. Devlet ve millet meselelerini duyuyorsunuz. Hepsinden önemlisi; işte İstanbul'da yaşadıklarımız. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsünü açtık. Bunların hepsini duydunuz değil mi? Yakın zamanda Çukurova Havalimanının açılışını da 2018'de yapacağız. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri yapmak. Bu hedefe 2023'e kadar ulaşmak için kararlıyız. Evet mi? Siz evet dediniz zaten. Parlamento evet dedi, millette evet diyor.

SANDIKLAR PATLAMAYA HAZIR MI?

Nisan ayında sandık geliyor. mersin geçen seçimlerde olduğu gibi sandıkları patlatmaya hazır mı?

"2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini  hatırlayın. Meclisin iradesine karşı, dönemin Cumhurbaşkanını ve yargısını  arkalarına alarak, bir '367' garabeti ortaya sürenlerin kimler olduğunu  biliyorsunuz değil mi? Ülkenin meşru hükümetini devirmek için gayret sarf  edenleri biliyorsunuz değil mi? Şimdi onlar yine iş başında... Ama  başaramayacaklar. Çünkü karşılarında kim var? Millet var, millet. Bu millet buna  fırsat vermeyecek."

"Çanakkale'de bedel ödedik, Kurtuluş Savaşı'nda  bedel ödedik, Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki emekleme döneminde bedel ödedik,  darbeler, muhtıralar, vesayet yönetimleri sebebiyle bedel ödedik. Siyasi,  ekonomik krizlerle, sosyal çalkantılar yüzünden bedel ödedik. Bu şekilde bedel  ödeye ödeye bir gerçeği gördük, milletin söz sahibi olduğu dönemlerde zaferlerin  sevincini yaşarken, milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana  uğradık."

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: 650 MİLYON LİRA HARCANDI

Başbakan Binali Yıldırım, "Güzel işleri yapmak için ahdettik, yemin ettik. Onlar 'Hayır' dedikçe, onlar direndikçe engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Hamdolsun işte Mersin, işte eser." dedi.  Yıldırım "Bütün bu hizmet için 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun, mersine helal olsun." diye de belirtti.

Başbakan Yıldırım, Mersin Şehir Hastanesi'nin ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mersin'in tarihi bir günü yaşadığını belirtti.

Türkiye'de sağlık hizmeti anlayışında yeni bir döneme girildiğini, şehirleri tek tek dev şehir hastaneleriyle buluşturduklarını anlatan Yıldırım, "Sayın Cumhurbaşkanım, şehir hastaneleri sizin hayaliniz, sizin sahip çıktığınız projelerden. 15 yıllık bir hayali Mersin'de gerçekleştiriyor, bugün Türkiye'de ilk şehir hastanesini açmış oluyoruz. Mersinimiz için uğurlu, kademli olsun." ifadelerini kullandı.

İlklerin şehrinin bir ilke daha imza attığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, bugün aynı zamanda 1 milyar 100 milyon lira değerinde, toplam 50 hizmetin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Yıldırım, Mersin Şehir Hastanesi ve açılışı yapılan tüm eserlerin, Mersinliler başta olmak üzere, millete hayırlı olmasını diledi.

Atılan bu önemli adımla artık sağlıkta yeni bir dönemin başladığına işaret eden Yıldırım, şehir hastanelerinin alt yapısını oluşturmaya 2005'te başladıklarını hatırlattı.

 "İşte Mersin, işte eser"

Aradan 12 yıl geçtiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "'Neden bu kadar uzadı.' diye Mersinli hemşehrilerimiz, kardeşlerimiz merak ediyor. Güzel işler yapmaya karar verdiğiniz zaman hayırcıları karşınızda buluyorsunuz. Tıpkı bugünkü gibi. Güzel işleri yapmak için ahdettik, yemin ettik. Onlar 'Hayır' dedikçe, onlar direndikçe engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Hamdolsun işte Mersin, işte eser." diye konuştu.

Şehir hastanelerinin, insana, insan sağlığına verilen değerin bir göstergesi olduğunu ifade eden Yıldırım, "Ama ne yaptılar? Bunun için kanun çıkardık, kanunu mahkemeye taşıdılar. Mahkemeden hallettik, başka mahkemeye taşıdılar. Yeni kanun çıkardık, onu da mahkemeye taşıdılar. Ama inatla 'Bir murattır.' dedik, peşini bırakmadık. Bugün Allah'a şükür işte bütün engelleri aşarak, bu muazzam eseri sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz. Çok zaman kaybettik ama kararlılığımızı asla kaybetmedik." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, şehir hastanelerinin her birinde tek kişilik odalar bulunduğunu, adeta 5 yıldızlı otel konforunda yapılan ve "Bir sağlık külliyesi" olarak hizmet verecek hastanede her şeyin karşılandığına dikkati çekti.

Helikopter pistinden kapalı, açık otoparka kadar, hasta refakatçilerinin kalacağı yerlerden, acil muayenelerin yapılacağı yerlere, ameliyathanelere kadar birçok hizmetin verileceği Mersin Şehir Hastanesi'nin, bin 300 yatak kapasitesi olduğunu belirten Yıldırım, "Mersin'in ihtiyacını bırakın, dışarıdan, komşu ülkelerden de gelecek hastaların ihtiyacını yıllarca karşılayacak bir eser. Bütün bu hizmet için 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun, mersine helal olsun." dedi.

 "Mersin, Türkiye'nin göz bebeğidir"

Mersin Şehir Hastanesi'nde, 7 gün, 24 saat hizmetin verileceğini aktaran Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

"Mersin, Türkiye'nin göz bebeğidir, Türkiye'nin teminatıdır. Türkiye'yi geleceğe taşıyan şehirlerin başında Mersin gelir. Hükümet olarak Mersin'in ne kadar büyük bir imkana sahip olduğunu ne kadar büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. 15 yılda AK Parti iktidarları olarak Mersin'e tam 16 katrilyon yatırım yaptık. Şu Ulukışla yolunu hatırlayın, o yolda nice canlar gitti. Kamyoncuların, seyahat eden vatandaşlarımızın Ulukışla-Pozantı yolunda yaşadıkları hep o acı hatıralar var. Ama şimdi o yollarda 9 tünel, 26 viyadükle vadileri geçtik, dağları deldik. Yeter ki milletimizle buluşalım. Biz milletimize aşığız, milletimizin bizimle buluşması için arada ne engel varsa o engelleri kaldıra kaldıra geliyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.