09 Şubat 2016 Salı 16:03
Erdoğan: Sigara içme özgürlüğü olamaz
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda hitap etti. Erdoğan, "Sigara içme özgürlüğü olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Cumhurbaşkanlığı adına ve şahsi olarak arkasındayım, destekçisiyim bu mücadelenin" dedi.

"BU MÜCADELENİN ŞAHSİ OLARAK DESTEKÇİSİYİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen resepsiyona katıldı. Burada konuşan Erdoğan, sigara içme özgürlüğünün olamayacağını vurgulayarak "Bugün aramızda, çeşitli yerlerde ve zamanlarda kendilerinden aldığım söz üzerine sigarayı bırakmış olan kardeşlerim var. Kendilerini bir kez daha bu isabetli kararları ve verdikleri sözde durma erdemini gösterdikleri için tebrik ediyorum. Devletin en üst temsilcisi olarak Anayasa hükmünün yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak görevimdir. Aynı zamanda bu şahsi prensibimdir. Diğer tüm zararlı alışkanlıklarla birlikte sigaraya karşı mücadele etmek, şahsi olarak benimsediğim bir prensibimdir. 'Sigara içme özgürlüğü' diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl 'intihar etme özgürlüğü' yoksa, 'kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü' yoksa, neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Çünkü sigara içmeyen kişi, tamamen kendi iradesi dışında bir tehlikeye, bir tehdide maruz kalmaktadır" diye konuştu.

"DARISI KENDİSİNİ BU İLLETİN PENÇESİNDEN KURTARAMAYANLARIN BAŞINA"

Ziya Paşa'nın bir sözüne atıfta bulunan Erdoğan, "Hani Ziya Paşa diyor ya 'Bir katre içen çeşme-i pür-hûn-i fenâdan, başın alamaz bir dahi bârân-ı belâdan' yani, 'faniliğin kan dolu çeşmesinden bir yudum içen, başını bir daha bela yağmurlarından kurtaramaz'. Yani zararlı alışkanlıkların tümü böyledir. Başınız bela yağmurundan kurtulamaz. Siz bu başarıyı göstermiş kişilersiniz. Her birinizi bir kez daha kutluyorum. Darısı halen kendisini bu illetin pençesinden kurtaramayanların başına" ifadelerini kullandı.

"SİGARA VE DİĞER ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KONUSUNDA MAHALLE BASKISI GEREKLİ"

Bazı ülkelerde sigara içenlerin ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünü dile getiren Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığı azalırken diğer ülkelerde arttığını görüyoruz. Açıkçası sigara ve alkol gibi bağımlılığa yol açan şiir, roman, film gibi büyük finans yönünün arkasında yattığını görüyoruz. 1960-70'lerin filmlerinin tamamında sigara ve alkolün ön planda olduğunu görürsünüz. Türkiye önce 1989 ardında 2008 yılındaki kanunlarla ciddi mesafe kat etti. Sadece geçtiğimiz 4 yılda 15 yaş ve üzeri nüfusta sigara kullanımının 2,2 milyon azaldığını gösteriyor. Türkiye'nin dünyada lider ülke olması bu politikayı güçlendiriyor. Ancak birçok ülkeye göre yeterli bilince ulaşamadığımıza inanıyorum. Diğer ülkelerde sigara içenler ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Burada çok güçlü bir toplumsal bilinç vardır. Bizim de böyle bir anlayışa ihtiyacımız var. Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda mahalle baskısı gereklidir. Bu illetin pençesine düşeni uyarmalı, bunda ısrarcı olmalıyız. Bunu sevdiğimiz için yapıyoruz. Bir insan bundan dolayı ölmesine, hastalık sahibi olmasına sessiz kalabilir mi? Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunlar hayat tarzımızla ilgilidir. Bu direnç için STK, partilerle hareket etmemiz gerekiyor. Hiçbir ideoloji, düşünce; sigara, alkol, uyuşturucu ile mücadelede atılan adımlara engel değildir. Kişisel zaaflarınızı bir kenara bırakmanız şart. Aksi takdirde çok büyük vebalin altına girersiniz" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'NİN TAMAMINI DUMANSIZ HAVA SAHASI HALİNE GETİRENE KADAR BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Aldatıcı pazarlama taktikleriyle vatandaşların sigaradan kurtulma çabasına engel olunmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Alkol, sigara, uyuşturucu, obezite küresel olarak ele alınması gereken konulardır. Bizim elde ettiğimiz her ilerleme önemlidir. 6 yılda yapılan 11,5 milyon denetim ve kesilen 132,5 milyon ceza ve kapatılan işyeri kararlılığın işaretidir. Uygulamada bir takım eksiklikler olduğunu biliyorum. Sigara, nargile ve pipo ile daha etkili mücadele etmemiz gerekli, gözüm üzerindedir. Nikotin bağımlılığı ile mücadelenin istismarına izin vermemeliyiz. Aldatıcı pazarlama taktikleriyle vatandaşlarımızın bu illetten kurtulma çabasına engel olunmamalıdır. Hayat biçimimizi değiştirerek bu sorunlardan kurtulma konusunda seferberlik başlatmalıyız. Sağlık Bakanlığı'nın adımlarını doğru adım olarak değerlendiriyorum. 'Hayat sigarasız güzel' çağrımıza davet ediyorum. Türkiye'nin tamamını dumansız hava sahası haline getirene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Sigarayı bırakma iradesini gösteren siz kıymetli kardeşlerimi bir kez daha tebrik ediyorum. Halen sigara içmeye devam eden herkes bu güzel manzaraya iyi bakmalıdır. Sizlerin hikâyesi, isteyince, azmedince, sabredince başarılı olunacağının en güzel, en somut örneğidir."
Son Güncelleme: 09.02.2016 16:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.