Erdoğan, Sarp Sınır Kapısı ve Ovit Tüneli'ni inceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarp Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.Erdoğan, helikoptere binmek üzere geldiği Kopmuş mevkisi civarında da yine aracından inerek vatandaşlarla sohbet etti ve bir vatandaşın cebindeki sigara paketini aldı.

GÜNDEM 07.08.2017, 16:45
Erdoğan, Sarp Sınır Kapısı ve Ovit Tüneli'ni inceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarp Gümrük  Kapısı'nda incelemelerde bulundu.  Güneysu'daki ikametinden ayrılarak helikopterle Hopa ilçesi Kopmuş  mevkisine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı burada Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci, Artvin Valisi Ömer Doğanay ve çok sayıda vatandaş karşıladı. Daha sonra Sarp Gümrük Kapısı'na karayoluyla geçen Cumhurbaşkanı  Erdoğan, gümrük kapısının yeniden yapılandırılması inşaatına ilişkin  incelemelerde bulundu.

SİGARA PAKETİNİ ALDI

İnşaat sahasını gezerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan  Erdoğan'a basına kapalı gerçekleşen incelemesi sırasında Gençlik ve spor Bakanı  Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rize Valisi Erdoğan Bektaş ile  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da eşlik etti. İncelemelerinin ardından karayoluyla gümrük kapısından ayrılan  Erdoğan, Kemalpaşa beldesinde kendisini bekleyen vatandaşlarla aracından inerek  sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, helikoptere binmek üzere geldiği Kopmuş mevkisi civarında da  yine aracından inerek vatandaşlarla sohbet etti ve bir vatandaşın cebindeki  sigara paketini aldı. 

OVİT TÜNİLİ'Nİ İNCELEDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarp Sınır Kapısı'ndaki incelemelerinin ardından helikopterle Rize-Erzurum karayolu üzerindeki Ovit Geçidi'ne gelerek yapımı süren Ovit Tüneli'nde incelemelerde bulundu.  
 Erdoğan, burada işçilerle ve şantiye görevlileri ile sohbet ederken, tünel içerisinde yaklaşık yarım saat kaldı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan bilgi aldı. Erdoğan, ardından bölgeden helikopterle ayrılarak Rize şehir merkezine hareket etti.

TEMELİNİ BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE ATMIŞTI 

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 13 Mayıs 2012 tarihinde atılan ve "Işık Göründü" töreni geçtiğimiz yıl Kasım ayında Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle gerçekleştirilen Ovit Tüneli, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere toplam 14,3 kilometre. Çift tüpün bağlantı tünelleri ile birlikte toplam uzunluğu ise 28 km olacak.

DÜNYANIN EN UZUN 3. TÜP TÜNELİ 
Rize'nin İkizdere ilçesi yakınlarındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı sürdürülen Ovit Tüneli'nin yıl sonunda tek tüpten ulaşıma açılması bekleniyor. Tünel tamamlandığında dünyanın en uzun 3. çift tüplü tüneli olacak.
 605 milyon TL bedelli proje sayesinde 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşerken, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında yılın 5,5 ayı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek.

Yorumlar (0)