Erdoğan'ın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözleri AB'yi ayağa kaldırdı!

Barış Pınarı Harekatı’nı eleştiren AB’ye “Kapıları açarız 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AB ülkelerinden bugün tepki mesajları gönderildi. İtalya, Avrupa Birliği'ne seslendi "Türkiye'nin şantajına boyun eğmeyin" dedi. İspanya ise "İnsanlarla yani sığınmacılarla jeopolitik bağlamda oynanması kabul edilemez.” İfadesini kullandı. Ancak dünyadan Türkiye’ye gönderilen mesajlar bu kadarla sınırlı kalmadı. Detaylar haberimizde…

GÜNDEM 11.10.2019, 16:42
Erdoğan'ın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözleri AB'yi ayağa kaldırdı!

Barış Pınarı Harekatı’na karşı Avrupa Birliği'nden (AB) gelen tepkileri eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘mültecileri geri gönderme’ restine İtalya’dan yanıt geldi.

İtalya: “AB, türkiye’nin şantjına boyun eğmemeli”

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, AB’nin Türkiye’nin ‘şantajına’ boyun eğmemesi gerektiğini belirtti. Conte ayrıca operasyonun derhal son bulması gerektiğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapan Conte, “AB bu şantajı kabul edemez. Türkiye’nin Suriyeli mültecileri ağırlama çabası, bizim kabul edemeyeceğimiz ve derhal son bulması gereken bir askeri girişim için şantaj unsuruna dönüşemez” dedi.

İspanya: “İnsanlarla yani sığınmacılarla jeopolitik bağlamda oynanması kabul edilemez.”

İspanya Ulusal Radyosu'na demeç veren İspanya Savunma Bakan Vekili Margarita Robles ise, "İnsanlarla yani sığınmacılarla jeopolitik bağlamda oynanması kabul edilemez. İspanya, AB kapsamında alınan toplu kararlara her zaman bağlı kalacak" dedi. Robles, NATO'nun Türkiye'deki ihlallere veya Erdoğan'ın sığınmacılarla ilgili tehdidine benzer tehditlere müsaade etmeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

24 Ekim'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılacağını da belirten Robles, "Toplantıda Türkiye-Suriye sınırındaki İncirlik Üssü'ne İspanya'ya ait Patriot'ların konuşlandırılmasıyla ilgili karar gözden geçirilebilir. İspanya, askeri gerilim anlamına gelecek şeylere her zaman karşı çıkacak" ifadelerini kullandı.

İsveç:”Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmalı”

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na Avrupa çapında tepkiler yükselirken, bir adım da İsveç’ten geldi. İsveç Parlamentosu, Avrupa Birliği’den (AB) Türkiye’ye silah ambargosu uygulamasını isteyeceklerini duyurdu. Talep, pazartesi günü gerçekleştirilecek AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda dile getirilecek.

Fransa da bu sabah, gelecek hafta yapılacak AB Zirvesi’nde Türkiye’ye uygulanabilecek olası yaptırımların görüşüleceğini duyurmuştu. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin harekatı için ‘sorumsuzca eylem’ nitelemesinde bulunmuş ve BM Güvenlik Konseyi’ne gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi çağrısı yapmıştı. Operasyonun ardından Norveç ve Finlandiya, Türkiye’ye askeri ihracatı askıya almıştı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk : “Erdoğan’ın tümden uygunsuz tehditleri”

Tusk, yazılı açıklamasında ve Twitter paylaşımında Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'na dair şunları dedi:

"Türkiye, eylemlerinin bir başka insani felakete yol açması ihtimalinin temel endişemiz olduğunu anlamalı. Sığınmacıların silah haline getirilmesini ve bize karşı şantaj yapmak için kullanılmasını da hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü tehditleri tümüyle uygunsuzdu."

"Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki tek taraflı askeri operasyonu, derin endişe kaynağıdır ve durdurulmalıdır. Türkiye'nin güvenlik endişeleri, siyasi ve diplomatik araçlarla karşılanmalıdır, askeri müdahale sadece işleri daha da kötüleştirmeye yarar. İstikrar yaratmak yerine bölgenin tamamında daha fazla istikrarsızlık yaratır, sivillerin çektiği ıstırapları ağırlaştırır, daha fazla yerinden olmaya yol açar, IŞİD'e Karşı Küresel Koalisyon'un elde ettiği ilerlemeyi tehdit eder. Demokratik Suriye Güçleri'n,n parçası olan Kürt güçleri IŞİD''le savaşta elzem olageldi. Atlantik'in her iki tarafı için Kürtleri yüzüstü bırakmak Başkan Donald Trump'ın da dediği gibi kötü bir fikir olduğu kadar hem stratejik hem de ahlaki açıdan pek çok soruyu beraberinde getiriyor."

Daha önce neler olmuştu?

AB'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlenen Barış Pınarı Harekatı'nın durması çağrılarına ve yaptırım uyarılarına, dün Erdoğan'dan şu yanıt gelmişti:

"Ülkemizde 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı var. Ey AB kendinize gelin. Bizim operasyonumuzu bir işgal hareketi diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay. Kapıları açarız 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz. Kalkmışlar para hesabı yapıyorlar. İkinci taksit olan 3 milyar euro'yu göndermeyeceklermiş. Siz verdiğiniz sözü şu ana kadar yerine getirdiniz mi? 40 milyar doları biz harcadık. O kadar daha harcar yolumuza devam ederiz ama kapıları da açarız."

Yorumlar (0)