Erdoğan: "Faiz oranları daha da gerileyecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'da AK Parti kampının açılışında konuştu. Erdoğan'ın gündeminde Türkiye Ekonomisi ile ilgili kriz söylentileri, faiz indirimleri, 2. yargı paketi, Fırat harekatı, MHP Lideri Bahçeli'nin sağlık durumu, cumhurbaşkanlığı seçim kotası, ABD ile PKK'nın ilişkileri konuları yer aldı. İşte merakla takip edilen ve ardından çok konuşulacak o açıklama...

GÜNDEM 05.10.2019, 13:21 05.10.2019, 13:41
Erdoğan: "Faiz oranları daha da gerileyecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan  partisinin Kızılcahamam'daki 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Yeni ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak icraatlar ortaya koyacağız. Her vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve hayata geçirmeye devam edeceğiz. Türkiye'yi 2023 hedeflerine mutlaka ama mutlaka ulaştıracağız" dedi. Ayrıca yüzde 40+1 sistem tartışmasına son noktayı koyarak, "Yüzde 50 yeni sistemin omurgasıdır, bu iş bitmiştir" şeklinde konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın açıklamaları:

"AK Parti'yi kuran da, istikametini gösteren de daima milletimiz olmuştur. Milletimizle olan güçlü ve hasbi bağımız sayesinde girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Kendini milli iradenin üstünde gören vesayetçi anlayışı ülkemizden kazıyıp attık.

"Ekonomi üzerinden yazılan felaket senaryolarını birer birer bozuyoruz."

Türkiye'nin ve Türk milletinin menfaatleri söz konusu olduğunda tüm partiler birlikte hareket etme erdemine sahip. Dünya değişirken, Türkiye değişirken AK Parti yerinde saymayacaktır. Ülkemizdeki her vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Cumhur İttifakı çatısında MHP ile çalışmalarımız memnuniyet verici şekilde sürüyor. MHP ile önümüzdeki dönemde de çok daha kapsamlı ve yakın şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Bahçeli'ye de geçmiş olsun dileklerimi şahsım katında  AK Parti olarak iletmek istiyorum.Merkez Bankası'nın yerinde ve doğru müdahaleleriyle faiz oranları makul seviyelere gerilemiştir, daha da gerileyecektir. 

Kaynakların verimli kullanımı ve tasarruf temelli bütçe yönetiminde kararlıyız. Yüksek katma değerlerin üretimini tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, KOBİ'leri finanstan pazarlara erişime kadar her alanda güçlü şekilde destekleyeceğiz.

Yeni Ekonomi Programı  dönemi sonunda enflasyonu yüzde 5'in, işsizliği de yüzde 10'un altına indirmiş olacağız. Vatandaşlarımızdan, birikimlerini yabancı para yerine Türk Lirası bazlı finansal ürünlerde değerlendirmelerini özellikle istirham ediyorum. Seçimsiz geçecek önümüzdeki 4 yılda ekonomideki yol haritamızı hassasiyetle takip edecek ve 2023 hedeflerimize ulaşacağız. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda büyümeyi yüzde 5 ve daha üzerine çıkarmaktır.

"Yüzde 50+1 bu sistemin omurgasıdır, vazgeçme çabamız yok."

Kimse bize oy vermek mecburiyetinde değil. Biz milletimizin gönlünü kazanarak bunu sağlayacağız. Beyefendi böyle talimat verdi. Böyle istendi deniyor. Bizim haberimiz yok. Bu fırsatçılığa imkan vermeyeceğiz. Üyelik şuurunu çok farklı bir yere çıkarmamız lazım. AK Parti saflarına katılanları büyük medeniyet davamıza ortak etmekle mükellefiz. Fitne odakları bizi yıldırmasın. Kardeşlik bağlarımızla bunları aşarak yolumuza devam edeceğiz.

Her alanda ülkemizi geliştirme çabasındayız. Bizim en büyük referansımız ülkemize kazandırdığımız hizmetler ve yatırımlardır. Seçilme oranını yüzde 40'a düşürme gibi bir çabamız yok. Yüzde 50 seçilme sınırı vazgeçilmez bir kriterdir. Yüzde 50+1 bu sistemin omurgasıdır, vazgeçme çabamız yok.

"Yoksulluk nafakası ile ilgili tartışmaları sona erdirecek çalışma 2. pakette yer alacak."

Yargı reformunda ikinci paket hazırlanıyor. denetimli serbestlik süresi yeniden belirleniyor. Denetimli serbestlik süresi değiştiriliyor. İcra yoluyla çocukların anne-babaya teslimi sona erecek. Denetimli serbestlik ve infaz süresi yeniden belirlenecek. Yoksulluk nafakası ile ilgili tartışmaları sona erdirecek çalışma 2. pakette yer alacak.

"Amacımız Fırat'ın doğusunu da barış pınarlarıyla sulamak."

Suriye'de güvenli bölge planı Suriyelilerin eve dönüşü için en makul yoldur. Kara-hava devriyesinin hikaye olduğunu gördük. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye karar verdik. Hazırlıklarımızı yaptık, gereken talimatları verdik. Belki bugün, belki yarın denecek kadar yakın. Amacımız Fırat'ın doğusunu da barış pınarlarıyla sulamak."

Erdoğan'dan ABD'ye çağrı

"PKK/YPG'yi terör örgütü olarak tanıyor musunuz, açıklayın."

Yorumlar (0)