Erdoğan'dan Almanya'ya çok sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, firari FETÖ mensupları için Almanya'ya çok sert sözlerle yüklendi. Erdoğan açıklamasında "Ey Almanya sizin bu duruşunuzdan endişeleniyoruz. Teröre çanak tutuyorsunuz çanak. Bu terör belası ey Almanya bilesin bumerang gibi sizi de vuracaktır. Siz teröre yataklık yapmaktan dolayı tarih boyunca anılacaksınız. FETÖ'nün arka bahçesi haline dönüşmesinden endişeliyiz" dedi.

Erdoğan'dan Almanya'ya çok sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri" ödül töreninde konuştu.
Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Yaşayan İnsan Hazineleri ödüllerini alan sanatçılarımızı, ustalarımızı tebrik ediyorum. Türkiye yaşayan insan hazineleri bakımından gerçekten çok verimli bir ülkedir. Ancak bu hususta da elimizdeki hazinelerin tespitini ve değerlendirilmesini yeteri kadar yapamadığımızı düşünüyorum. Bakanlığımız 2008 yılında kültür değerlerimizi korumanın yolunun uygulayıcıları koruma yolundan geçtiği düşüncesi ile yaşayan insan hazineleri milli sistemini kurdu.Her yıl değerlendirmeler yapılıyor ve tespit edilen kişilere ödüller veriliyor. Bugün 9 kişi ve bir gruba ödüllerini tevci ediyoruz.

NEŞET ERTAŞ GÖNDERMESİ: İNSAN OLAN İNSAN ÖLSEYDİ...
Rahmetli Neşet Ertaş ne diyor; "İnsanlar kendini bilebilseydi dünyada haksızlık kavga olmazdı. İnsan doğan, yine insan ölseydi belki de dünyada hayvan kalmazdı" İnsan doğup insan ölenleri saygı ile selamlıyor, şükranlarımı sunuyorum.
Türkiye'nin her köyünde, her kasabasında yaşayan insan hazinesi sıfatını hak eden çok kıymetli insanlarımız var. Yaşları bir hayli ilerleyen bu sanatçılarımızın yeteneklerini genç kuşaklara aktarmakta sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Bugün pek çok alanda ocaklarını tüttürecek, el verecek genç bulamayan ustalar kendi işlerinin son temsilcileri durumunda.

İnsanı tanımlamak için o kadar çok söze ihtiyaç var ki, günlerce saysak bitiremeyiz.

EY ALMANYA... BEN SAYIN MERKEL'E...
Almanya'da bulundukları bilinen FETÖ üyesi savcıların yakalanarak ülkemize iadesini talep etmiştir. Almanya Adalet Bakanı, FETÖ üyesi savcıların kesinlikle iade edilmeyeceklerini söylemiştir. Adli yardımlaşma sadece ağır suçları kapsıyor, siyasi gerekçeler bunun dışında kalıyormuş. Biz de bu yaklaşımı kaygıyla hatta dehşetle izliyoruz.

Ey Almanya, ben Sayın Merkel'e 4000 dosya verdim. O dosyaların sayısının 4 bin 500 olduğunu söyledi. Bu örgütün mensuplarını korumasını hala anlamakta zorlanıyorum. Bize 'endişeleniyoruz' diye akıl veriyorlar. Ey Almanya sizin bu duruşunuzdan endişeleniyoruz. Teröre çanak tutuyorsunuz çanak. Bu terör belası ey Almanya bilesin bumerang gibi sizi de vuracaktır. Siz teröre yataklık yapmaktan dolayı tarih boyunca anılacaksınız. FETÖ'nün arka bahçesi haline dönüşmesinden endişeliyiz.

Terör örgütleri akrep gibidir, döner dolaşır sırtından ısırır. Almanya FETÖ'nün terör örgütü olduğu konusunda şüphe ediyorsa, buyursunlar gelsinler, bombalanan Meclisimizi, özel harekatı, külliyemizi görsünler. Gecenin şahitleriyle, şehitlerimizin yakınlarıyla, gazilerimizle bir araya gelsinler. Öyle kalkıp da esip gürülemek, kusura bakmasınlar bu ülke yutmuyor. Ne gerekiyorsa onu yaparız. Anayasamız, yasalarımız ne emrediyorsa onu yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz. Onların parlamentosu bombalansaydı ne yaparlardı bir düşünsünler.

YORUM EKLE