Erdoğan: Artık o dönem bitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde muhtarlarla buluştu. Erdoğan konuşmasında artık önce sabredin sonra müdahale edin dönemi bitti. Yeni güvenlik anlayışı Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta neden bulunduğunun açık ifadesidir. Tehditleri kaynağında imha edeceğiz." dedi. Erdoğan, "En kısa sürede Münbiç'i DEAŞ ve PYD'den temizleyeceğiz. Gitmedikleri takdirde gereğiniz biz yapacağız. ABD'ye diyoruz ki. DEAŞ'a karşı birlikte mücadele yapalım. Bizim YPG'ye PYD'ye ihtiyacımız yok. dedi. Erdoğan konuşmasının sonunda "bize pençesini çıkartanların tırnaklarını sökmekten de çekinmeyiz." dedi.

Erdoğan: Artık o dönem bitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar

"Biz muhtarlarla kritik meseleleri görüştüğümüzde birileri bu durumdan rahatsız oluyor. Biz muhtarlarımızı demokrasinin temeli olarak görüyoruz.
İlim sahibi olabilirsin ama irfan sahibi olmazsan bir hiçsin.

Yabancı medya mensupları bana istikrarın sırrın soruyorlar. Başarımı milletimle olan samimi muhabbetime borçluyum.
Ülkemizin dört bir yanından elen muhtarlarımızla başmuhtar kabul edilen şahsımın arasındaki muhabbeti göremeyenler gönül gözü kapalı demektir. Milletten kaçanlar kendilerine itibar etmediği için halka kızıyor. Milletin hakkına tabi olmakla egemenlik milletin oluyor.
Artık iş kapıya geldikten sonra müdahale dönemi bitti. Artık bataklığı kurutma döneminin içindeyiz. Önce sabredin sonra müdahale edin dönemi bitti.
Artık sorunu yerinde çözeceğiz.

Yeni güvenlik anlayışı Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta neden bulunduğunun açık ifadesidir. Tehditleri kaynağında imha edeceğiz.
Gaziantep'te o kına töreninde 56 kardeşimizin orada bir canlı bombayla şehit edilmesi, 100 kişinin yaralanması olayı artık bu işin bitiş noktası oldu. Ve hemen dedik ki, 'Madem ki DEAŞ denilen bu terör örgütü burada böyle bir adım attı, şimdi biz Suriye'ye yaptığımız ön hazırlıklardan sonra Cerablus'tan gireceğiz.' Ve Cerablus'a girdik. Cerablus'a Cerablus halkı yerleşti.

Dabık'tan El Bab'a doğru gidiliyor, PYD/YPG'ye karşı da gerekli mücadele nerede karşımıza çıkarsa orada veriliyor.

Şimdi El Bab'tan Mümbiç'e doğru gidilecek. Şimdi Halep'le ilgili bir sorunumuz yok ama Halep'le ilgili itirazlarımız var. Sayın Putin ile görüştüm. Artık Halep halkını huzura kavuşturalım dedim. Halep Haleplilerindir. Bunu açıklamamız lazım. Halep üzerinden bir hesaba girmek doğru olmaz. Halep'le tarihi bağlarımız var.

OYUNU BOZDUK
Gezi olayları birkaç gün içinde birileri tarafından hükümeti yıkmaya yönelik fırsata çevrilmeye çalışıldı. Biz de tavrımızı ona göre belirledik. Mesele ağaç veya yeşil meselesi değildi. Ben belediye başkanlığı dönemimde 2,5 milyon ağaç ve fidan dikmiştim. Yeşili bu kadar seven kişiyi kimse ağaç düşmanı ilan edemez. İktidarlarımız döneminde, Türkiye genelinde yeşillendirme projesi dünyaya örnektir. Bazı gafiller farkında olmasa da çeşitli şehirlerimizde sokakları meydanları işgale yeltenenler bilinçli olarak yapıyorlardı ama milletimiz karşı koymasını bildi. Bu sinsi plan bozuldu.

İkinci bir adım attılar 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimi geldi. Gezi'yi yeşil-ağaç meselesi olarak pazarlamaya çalışanlar bunu da hukuk olarak milletimize yutturmaya çalıştılar. Biz de gerekli tedbirleri alıp bu darbe girişimini sonuçsuz bıraktık. 2014 Haziranında mahalli seçimler yapıldı ve bunun tescilini gördük.

Milletimizle el ele vererek bu oyunları bozduk ama bölgedeki gelişmelerde etkinlik kurma projelerimizi de ertelemek zorunda kaldık. Suriye, Irak'ta, Mısır'ı, Filistin'i eklemek de mümkün. Kimse bu hadiselere 'o ülkenin içişleridir' diye kendisini avutmasın. Bölgede yaşanan olaylar bizimle de ilgilidir. 

FIRAT KALKANI HAREKATI
Batı'nın Türkiye'ye verdiği yok, üstelik de söz verdikleri halde mülteciler için ciddi bir destek söz konusu değil. Türkiye 1984'ten beri Irak ve Suriye merkezli bölücü terör tehditleriyle başa çıkabilme tedbirleri alıyor."
Benim insanıma saygı duymayana benim saygım yoktur. Muhatabımız doğrudan terörle bağı olmayan bölge insanıdır.

TÜRKİYE'Yİ DIŞARDA TUTMAK İÇİN HAMLELER YAPIYORLAR
2012'den beri Türkiye'yi bölgedeki hesapların dışında tutmak için hamleler yapıldığını çok iyi biliyoruz.
Türkiye Irak ve Suriye'deki her türlü gelişmenin içinde olacaktır. İşte Suriye'de varız. Özgür Suriye Ordusu ile Cerablus'tan başladık Dabık'a kadar indik. En kısa sürede Münbiç'i  DEAŞ ve PYD'den temizleyeceğiz. Gitmedikleri takdirde gereğiniz biz yapacağız. ABD'ye diyoruz ki. DEAŞ'a karşı birlikte mücadele yapalım. Bizim YPG'ye PYD'ye ihtiyacımız yok.

MEZHEP SAVAŞINA İZİN VERMEYİZ
"Bugün bazı gazeteler, baktım şunu söylüyor, 'Erdoğan, bir Misakımilli dedi, ortalığı karıştırdı.' Ben demedim, tarih bunu böyle kaydetti. Tarihin kaydına girmiş olan böyle bir gerçeği biz unutacak mıyız, bunları konuşmayacak mıyız? Bizim hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok. Tam tersine biz, bu ülkelerin topraklarında gözü olanlara, bu ülkelerde yaşayan kardeşlerimizi etnik ve mezhep esaslı ayrıştırmalarla yeni çatışmalara sürüklemek isteyenlere karşıyız. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz."
Irak'ın bir mezhep savaşına sürüklenmesine izin vermeyiz.

Sahada gerekirse göze göz, dişe diş mücadele ederek, gerekirse diplomasi masasına yumruk atarak halkın hakkını hukukunu koruyacağız.
 "Türkiye, Irak'ta ve Suriye'de yaşanan her gelişmenin içinde mutlaka yer alacaktır. Terör örgütlerine karşı verdikleri mücadelede, gerekiyorsa diplomatik ve askeri gücümüzle de oralardaki kardeşlerimizin yanlarında bulunmakta kararlıyız."

"KİM Kİ MAĞDUR EDEBİYATI YAPANLARIN YANINDA DURUYORSA..."
"Kim ki bunlarla ilgili FETÖ terör örgütünün mensupları sebebiyle mağduriyet edebiyatı yapıyorsa kusura bakmasınlar, ihanet içindedir. Kimse bize gelip de bu konuda akıl vermesin. O aklı kendilerine saklasınlar."Cumhurbaşkanını öldürmeye geleni öldürmüyor. tutuklayıp yargıya teslim ediyorlar. nefsi hareket etmedik. Meselemiz millettir. vatandır.

BİZE PENÇESİNİ ÇIKARTANLARIN...
"Bizim hiç kimseye karşı husumetimiz, ön yargımız, kompleksimiz yok. Bize dost elini uzatan herkesin elini tutarız. İşte Balkanlardaki, Orta Asya'daki, Güney Asya'daki, Afrika'daki nice dost ülkeler ve halkları. Bununla birlikte, bize pençesini çıkartanların tırnaklarını sökmekten de çekinmeyiz."
 
YORUM EKLE