01 Eylül 2014 Pazartesi 15:07
Emine Erdoğan'ın özgeçmişi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'n Köşk'e çıkması ile Köşk'ün resmi internet sitesi de yenilendi. Sitede Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan'ın da biyografisi yer alıyor. Yayınlanan biyografi de Emine Erdoğan'ın eğitim durmumu ile ilgili verilen bilgiler kafaları karıştırdı.

Aslen Siirtli, Cemal ve Hayriye Gülbaran çiftinin 5’inci çocuğu olarak 21 Şubat 1955’te İstanbul’da dünyaya gelen Emine Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde İstanbul Kız Meslek Lisesi'nden mezun olduğu belirtiliyor. Emine Erdoğan'ın daha önce ilkokul mezunu olduğu iddia ediliyordu.

Soner Yalçın'ın 2008 yılında yayınlanan 'AKP'nin tesettüre girme hikayeleri' yazısında ise Erdğan'ın 15 yaşında örtünerek, okuldan ayrıldığı yazıyor.

Biyografi

1978 yılında hayatını Recep Tayyip Erdoğan ile birleştiren Emine Erdoğan, siyasi mücadelesinde eşinin en büyük destekçisi olmuş, siyaset ve sosyal hayatta daima aktif rol almıştır.

Emine Erdoğan

Ailesinden aldığı yardımseverlik mirasını hayatının tümüne yansıtan Emine Erdoğan sosyal dayanışmaya yönelik hassasiyetiyle binlerce insana yardım eli uzatmış, 2005 yılında “Toplumsal Gelişim Merkezi” (TOGEM)’in kuruluşuna öncülük etmiş, söz konusu kuruma adeta beşinci evladı gibi kol kanat germiştir. Emine Erdoğan çocuklara şiddet uygulanmasına, onların zorunlu olarak çalıştırılmasına karşı mücadele vermiş, ayrıca erken çocukluk eğitiminin önemini savunarak Anne Çoçuk Eğitim Vakfı(AÇEV)’nın “7 Çok Geç” kampanyasının yanında yer almıştır. Erdoğan AÇEV’in bu kampanya kapsamında düzenlenen ''Toplumsal ve Ekonomik Kalkınma İçin Erken Çocukluk Eğitimi'' konulu konferansına da Ürdün Kraliçesi Rania ile birlikte onur konuğu olarak katılmıştır.

Emine Erdoğan, Türkiye’nin belli yörelerinin hala kanayan yarası olan kız çocuklarının okutulmaması problemine karşı Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yurt çapında büyük bir seferberlik başlatmıştır. “Haydi Kızlar Okula” kampanyası ile on binlerce kız çocuğunun okuma yazma öğrenmesi ve okula başlaması temin edilmiştir. Emine Erdoğan, bu gayreti, kendi ifadesiyle daha çok bilgiye, daha çok ışığa ve daha çok aydınlığa ulaşmanın kapılarını aralayacak, “Ana Kız Okuldayız” kampanyasıyla sürdürmektedir. İsmini de bizzat kendisinin verdiği bu kampanyayla Erdoğan, okuma-yazma öğrenme fırsatı bulamamış annelerin problemine çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Madde bağımlılığına karşı toplumsal hassasiyetin artırılması ve bunun için daha etkin bir mücadele yürütülmesi gereğine dikkat çeken Emine Erdoğan, uyuşturucuyla mücadele kampanyalarına da destek verdi.

Türkiye’de büyük destek ve ilgi gören “Kardeş Aile Projesi”nde de Emine Erdoğan’ın büyük emeği bulunmaktadır.

Emine Erdoğan, kadının iş hayatında daha aktif rol alabilmesi için bölge ülke liderlerinin eşleriyle “iş hayatında kadın” temalı uluslararası konferanslar düzenlenmesine destek vermektedir. Ev sahipliğinde, 2006 yılında İstanbul’da gerçekleşen zirvede Emine Erdoğan, sadece Türkiye değil tüm dünyadaki kadınlara aynı çağrıyı yapıyordu: “Toplumların yeniden inşasında, ortak değerlerimizin yüceltilmesinde başrolün kadınlara düştüğü kanaatini taşıyorum. Bulunduğu her ortamda, çalıştığı her alanda kadın insani değerlerin kaybolmaması ve yeniden kazanılmasında öncü olmalıdır.” Türkiye’de kadınların iş dünyası gibi siyasette de daha çok rol almasına yönelik çabaları sadece partisiyle sınırlı kalmamış, ülke kamuoyunda büyük ses getirmiştir.

İnsan hakları ihlallerine şiddetle karşı çıkan Emine Erdoğan, Gazze’de yaşanan insanlık trajedisi karşısında sessiz kalmamış, yaptığı açıklama ve diğer faaliyetlerin yanında, İstanbul’da dünyadan çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı bir zirve organizasyonu gerçekleştirmiştir. Böylece söz konusu dramın sancısını hisseden dünyanın her köşesinden milyonlarca annenin duygularına tercüman olmuş ve sorunu dünya gündemine taşımış, ayrıca büyük bir yardım kampanyasının başlamasını sağlamıştır.

Avrupa Birliği üyeliğini, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesini yakalaması ve milletimizin daha modern imkânlarla donatılmış bir ülkede yaşayabilmesi için en doğru adres olarak gördüğünü her fırsatta ifade eden Emine Erdoğan, Türk kadınının tarihin her döneminde olduğu gibi Avrupa Birliği üyelik sürecinde de hiçbir zaman fedakârlıktan kaçınmadığına, değişimci ve yenilikçi yapısıyla bu sürece destek verdiğine dikkat çekmektedir. 29-30 Nisan 2010 tarihlerinde iş, moda, sanat, bilim, medya ve edebiyat dünyasından Türkiye’nin önde gelen 200 kadınıyla birlikte Brüksel’e gerçekleştirdiği “AB Sürecinde Türk Kadını” konulu ziyaret, Emine Erdoğan’ın Avrupa Birliği sürecine verdiği desteğin de bir tezahürü olmuştur. Ziyaret sırasında Avrupa Parlamentosu’nda Türk kadının Avrupa Birliği sürecine ve Avrupa kadın lobisine yapacağı katkılara vurgu yapan Erdoğan, İstanbul Merkezi Brüksel’de de Avrupa ve Türk kadın lobisi üzerine düzenlenen bir panele katılmıştır. Emine Erdoğan ayrıca, Brüksel’de Place Filagey Salonu’nda, Avrupa’daki Türk kadın toplumuyla bir araya gelmiştir.

Aslen Siirtli, Cemal ve Hayriye Gülbaran çiftinin beşinci çocuğu olarak 21 Şubat 1955’te İstanbul’da dünyaya gelen, eğitimini İstanbul Kız Meslek Lisesi’nde tamamlayan Emine Erdoğan, kitap okumak, yüzmek, araba kullanmak ve Türk Sanat Müziği dinlemekten keyif almaktadır.


Son Güncelleme: 01.09.2014 15:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.