Ekrem İmamoğlu'ndan son dakika İstanbul seçim açıklaması

31 Mart yerel seçimlerinin ardından sonucu merak edilen İstanbul seçimlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İmamoğlu yaptığı açıklamada işsizlik sorununa değinirken, rakibi Binali Yıldırım'ın konuşmalarına da yanıt verdi.Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 15.04.2019, 17:35 15.04.2019, 18:17
Ekrem İmamoğlu'ndan son dakika İstanbul seçim açıklaması

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu, kameralar karşısına geçti. 

İmamoğlu'nun açıklamalarından detaylar şu şekilde:

"Günün yaklaşık 2 saati bir basın toplantısıyla geçti. Medyanın bu saatte ciddi bir reklam kaybı olduğunu düşünerek ben sözlerimi hızlandıracağım. 

Gerçekleri konuşmak lazım. Hayatın gerçeklerini, insanların günlük hayatlarında neler yaşadıklarını hissetmek, bahsetmek gerçekliktir. 

Ben bugün pazardaydım. Bazı gerçekleri topluma aktarmak istiyorum. Türkiye'ye sermaye akışı neredeyse durdu. Sıfır noktasında. Hatta tersine dönmeye başladı. Yurtdışına kaçıyor Türkiye'de yatırım yapan sermaye.

Son TÜİK verilerine göre; işsiz sayısı 1 milyon 259 bin artış gösterdi. Resmi veriler bunlar. İşsizlik oranı yüzde 14.7'ye çıktı ki son 10 yılın en yüksek oranı. Genç işsizlik yüzde 26.7'ye yükseldi. 

Bunun anlamı İstanbul'daki verilere göre konuşursak 3 gençten birisi işsiz.

Bu kadar acı bir durumda Türkiye'nin ekranlarını 2 saat meşgul eden, çok önemli bir şey açıklayacağını düşündüğümüz rakibimiz, somut bir delili, somut bir aykırılığı açıkladı mı? Ya da siz anladınız mı?

Beni acelecilikle suçluyor. Ama kendisini yıldırım hızıyla seçim gecesi 3870 oy farkla ben kazandım dedi.

Sayın Yıldırım o fotoğrafa neden izin verdi?

Sayın rakibimiz 2 saat boyunca somut bir usulsüzlük, somut bir aykırılık size anlattı mı? Açık söyleyeyim ben anlamadım. Anladığım şeyler var. Özellikle sormam gereken sorular var. Örneğin 'acelecilik yaptı' diyor benim için. Beni acelecilikte suçluyor. Ama hepiniz hatırlıyorsunuz, rakibimiz tam bir yıldırım hızıyla seçimi '3 bin 870 ben kazandım' dedi. Hem de küçümsüyorlar ya bizim rakamı. 'Görmemişlik yaptı' diyor. Sabah itibarıyla tüm İstanbul'a 'Gönül belediyeciliği kazandı' diye afiş asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Ne demek istediğimi anladılar. Bunları üzülerek bunları anlatıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı tek başına afiş assaydı, 25 belediyeyi kazandığını ifade edebilirdi. Sayın Yıldırım neden kendi fotoğrafını oraya koymasına izin verdi, bunu anlamış değilim.

Bu konularla ilgili yaptığı açıklamalardan hiçbir bir şey anlamadığım rakibimizin anlatmak istediklerine ben katkı sunacağım. Ama şunu söyleyeyim, sayın Yıldırım'ın bıkkınlığı aslında bugün ekranlardan her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığın bir göstergesidir. Üç başlıkla hile ve usulsüzlük olduğunu iddia ediyorlar.

1- Sayımdan kaynaklanan usulsüzlük iddiası,

2- Seçmen listelerinden kaynaklanan usulsüzlük iddiası,

3- Sandık kurulundan kaynaklanan iddialar. Seçmen listeleriyle ilgili iddialar seçim öncesi dönemine aittir.

Sayın Bakanlar 'Türkiye dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahiptir' diye açıklama yaptılar. Hiçbir şekilde taşıma, hayali seçmen yoktur diye ulusa seslendiler ve teminat verdiler. Bizim tüm kaygılarımızın birçoğunu reddettiler İstanbul'da.

BÜYÜKÇEKMECE'DE EMNİYET MENSUPLARINA AYIP EDİLMİŞTİR

Sayın rakibimizin özellikle bu konuları dile getirmiş olması, seçim öncesi hiçbir işlem yapmaması, seçimden sonra bunları tek tek açıklama ve buradan bir şeyler elde etme çabasını anlayabilmek mümkün değil. Bu iddiaların seçimi kaybettikten sonra uydurulup üretildiğidir. Seçimi kaybettik, ne uydururuz, buradan tutturabilir miyiz demenin karşılığıdır. Ama iddia üretimine maalesef ve maalesef Büyükçekmece'de birçok kamu kişileri dahil edilmeye çalışılmış, rencide edilmiş emniyet mensuplarına ayıp edilmiştir. Suç ve suçlu yaratma çabası gösterilmiştir. AK Parti'nin sayımdan kaynaklanan usulsüzlük iddiaları. YSK bütün oylarının yeniden sayılmasını reddetti. İkna edici gerekçe ve kanıt olmadığı için tüm oyların tamamının yeniden sayılmasını reddettiğinden konu kapanmıştır.

KENDİ MANTIĞINI KANIT VE DELİL ZANNEDİYOR

Sayın Yıldırım'ın seçimi mundar ilan etmesi, çok net söylüyorum hukuka saygısızlıktır. Hani hukuka saygı gerekirdi. Bana tavsiyede bulunuyor. Hani ağırbaşlı olmak gerekirdi i. Hani YSK'ya saygı duymak gerekiyordu. Hani devlet adamları bunu yapmayı gerektirirdi? Binali Bey'in neden geçersiz oylar benim lehime artmaktadır, yanlışlık varsa her iki adayın oyları aynı oranda artması gerekir, bu da gösteriyor ki, oylarımız sandıklarda iç edilmiştir diyor. Kendi mantığını, akıl yürütmesini kanıt ve delil zannediyor. Vay halinize! Reklam ajansınızla konuşun. Habire 'bas mührü ampule diye bir ilan yapmışlar. Geçersiz oyların birçoğunda oylar mühür olarak logonun üstüne basılmış. Bu sayı biraz az, onlarda biraz fazla. Buradan iç güdüsel olarak kendi akıl yürütmesiyle bunu delil kabul ederek bir şeyler aramanın ne kadar acizlik olduğunu halkımıza duyurmak istiyorum.

YSK'YI MAÇA GİDEREK NASIL BASKI ALTINDA TUTARIM, ANLAMADIM

Açık söyleyeyim, az önce söylediğim delili kendi ifadeleriyle kendisi açıkladı aynı zamanda. Seçimde seçmenin ne şekilde oy kullandığını ve geçersiz oylara dönüştüğünü. Kaldı ki geçersiz oylar sayıldı. Efendim ben toplumu infiale sokuyormuşum. Ben topluma iyi mesajlar vermiyormuşum. Hatta İstanbul'u hareketlendiriyormuşum. Hareketlendirdiğim doğru, nereye gitsem binlerce insan etrafıma toplanıyor. Beni gülen İstanbullular gülümsüyor, vallahi billahi! Sayın Yıldırım'ı yemeğe, kahvaltıya davet ediyor. Hatta İstanbul'un üç güzide kulübü Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray maçına davet ediyorum. Beraber gidelim, orada ne olduğunu görsün. Yüksek Seçim Kurulu'nu maça giderek nasıl baskı altında tutarım anlamış değilim.

ŞU ANDA SİZİN YAPTIĞINIZ ORGANİZE KÖTÜLÜKTÜR ARKADAŞ!

Seçimden sonra bazı bakanlarla toplantı yapıyorsanız işte o YSK'ya baskı anlamına gelebilir. Ben toplumu pozitif anlamda hareketlendirecek karakterim ama toplumun, bu güzel milletin, 16 milyon İstanbullunun kol kola olabilmesi, halay çekebilmesi, horon tepmesi konusunda hiçbir hareket yapmam, benim bildiğim hareketlilik bu. Bir de tırnak içinde 'organize kötülük' dedi. Vallahi billahi ben ruhumda hiç kötülük, ihanet, ihtiras, kin nefret gibi duyguları hiç bilmem. Ruhumda taşımadım Allah'a çok şükür. Bu duyguları hiç taşımayın mutlu olursunuz. Bunu nasıl uydurdular açık söyleyeyim, herhalde başkalarını kendileri gibi gören anlayış bunu söyleyebilir. Şu anda sizin yaptığınız halkın iradesine karşı organize kötülüktür arkadaş. Bu organize kötülükten vazgeçin. İnsanların canını sıkmayın.

1994 YILINDA ŞU ANKİ CUMHURBAŞKANINA GÖREV TESLİM EDİLDİ

Maltepe seçim sayımında yaptıklarını sanki CHP yapmış gibi ifade ettiler. Olayı çıkaranlar, kim oldukları, nasıl çıkarılmış devletin hakimleri yazmış, alın okuyun. Sayımı kim engeliyor? Biz sayım yapılsın diye çırpınıyoruz. Sayımı biz engellemiyoruz. Onun da belgesi burada. Orada muhalif olanlar belli. Sayımı bizim engellediğimizi söyleyen sayın Yıldırım yanına oturduklarınızla yanıldınız. 31 Mart'tan sonraki süreç üzülerek artık 15 günü de bitirdik. Günler su gibi akıyor. Türkiye tarihinde bu kadar anlamsız yere bu kadar meşgul edildiği başka seçim yoktur. Beraber kucaklamaya hazır olduğum AK Partili kardeşlerime, vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. 1994 yılında bu şehirde bir seçim oldu. Bu seçimi kazanan sayın Cumhurbaşkanına, o dönem DYP ve SHP'nin iktidar döneminde karar vericiler görevi teslim ettiler. 2002'de AK Parti kazandı, o dönemin karar vericileri AK Parti'ye teslim etti. Gelen alkışlanır, gidenlere yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür edilir, eksiklikleri sorgulanır.

DETAYLAR GELİYOR...

Yorumlar (0)