Egeliler 'Geleceğe Nefes Ol' kampanyasına destek verdi!

'Geleceğe Nefes' kampanyası tüm Türkiye'de gerçekleşti. 81 ilde, 11 milyon fidan bağışı kampanyasında can suyu 11 Kasım saat 11.11'de verildi. Ege Bölgesi'nde İzmir, Afyonkarahisar, Muğla, Aydın, Denizli'de de fidan dikimi yapıldı. İşte detaylar...

GÜNDEM 12.11.2019, 10:07 12.11.2019, 10:26
Egeliler 'Geleceğe Nefes Ol' kampanyasına destek verdi!

81 ilde 11 milyon fidan 'Geleceğe Nefes Ol' kampanyası adı altında toprakla buluştu. Türkiye dün, saat 11.11'de 11 milyon fidan dikerek dünya rekoruna imza attı. 

"11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" programı kapsamında gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı fidan dikme etkinliği düzenlendi.

Silivri'nin Çanta beldesinde yüzlerce fidan dikildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Orman varlığımızı 17 yılda 22,6 milyon hektara çıkardık

Seferberlik kapsamında, Bakırköy ve Silivri Cumhuriyet Başsavcılıkları, Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Silivri ve Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin katılımıyla stant kurularak, bin adet fidan yükümlü ve hükümlüler tarafından, adliyeye yolu düşen vatandaşlara dağıtıldı.

İZMİR'DE 'GELECEĞE NEFES' OLDU

İzmir'de yazın çıkan yangında hasar gören arazide fidan dikim etkinliği yapıldı.

İzmir'de fidan dikim etkinliği, Menderes ilçesi Orhanlı köyünde hazırlanan ağaçlandırma sahasında başladı. 

Ağustosta çıkan ve yaklaşık 500 hektarlık alanın zarar görmesine yol açan yangın sonrası İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin fidan dikimine hazır hale getirdiği sahadaki etkinliğe, yağmura rağmen öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve idareciler yoğun ilgi gösterdi. 

Etkinliğe, "Bosna ve Türkiye Geleceğe Nefes İçin El Ele Projesi" kapsamında Bosna Hersek'ten gelen öğrenciler de katıldı.

"Yaşanan kayıplarımızı telafi ediyor, ihtiyaç duyulan yerleri ağaçlandırıyoruz"

Vali Erol Ayyıldız, burada yaptığı konuşmada, kentin yüzde 40'ının ormanlık alan olduğunu belirterek, "Geleceğe Nefes etkinliği kapsamında İzmir'de 29 noktada yaklaşık 42 bin kişiyle 1 milyon fidanı toprakla buluşturacağız." dedi.

Etkinlik alanında ise 2 bin kızılçam, bin fıstık çamı, 2 bin kara selvi, 2 bin mavi selvi, bin defne olmak üzere 8 bin fidan dikileceğini anlatan Ayyıldız, "Öncelikle kaybettiğimiz ormanlık alanlar olmak üzere yurdumuzun her sathında fidan dikme seferberliğini başlatmış bulunuyoruz. Bir yandan yaşanan kayıplarımızı telafi ediyor, öte yandan ihtiyaç duyulan her yerde ağaçlandırma çalışması yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar-Kütahya kara yolu 10. kilometresinde fidan dikim alanında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, program kapsamında 142 bin fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.

Programa Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Albay Hamza Çömez ve İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban da katıldı.

Konuşmaların ardından kent protokolü, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş fidan dikti.

MUĞLA

Muğla'da Düzeyn mevkisinde düzenlenen etkinlikte ilk olarak öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu ve halk oyunu gösterisi sundu. 

Muğla Valisi Esengül Civelek, yaptığı konuşmada, söz konusu kampanyayla orman ve ağaç sevgisinin gelişeceğini ve yeni nesillerin yaşanabilir bir çevre olgusuyla yetişeceğini ifade etti.

İl genelinde 195 noktada 200 bin fidanı aynı gün toprakla buluşturduklarını aktaran Civelek, "Ağaçlandırma potansiyeli olan alanlarımız ile son zamanlarda çıkan orman yangınları sonucunda bozulan sahalarımız yeniden ağaçlandırılacak." diye konuştu. 

AYDIN

Türkiye'de eş zamanlı başlatılan etkinlik, Aydın'da Efeler ilçesi Ovaeymir Mahallesi'nde yapıldı. 

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, yaptığı konuşmada, "Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim" diyen bir ecdadın torunları olduklarını belirtti.

Aydın'da 100 bin fidanın toprakla buluşacağını aktaran Köşger, "Aydın’ın topraklarının yüzde 40’ı ormanlarla kaplı. Sevgili gençler; size emanet edeceğimiz ülke şimdilik bu şekilde. Siz inşallah bu noktadan daha ileriye taşıyacaksınız. Geleceğimizi sizlere emanet ediyoruz." dedi. 

Öte yandan Germencik ilçesinde düzenlenen törende 5 bin 690, Söke'de bin 500, Kuşadası'nda ise 8 bin 750 fidan toprakla buluştu.

DENİZLİ'DE 200 BİN FİDAN DİKİLDİ

Denizli'nin Pamukkale ilçesine bağlı Kale Mahallesi'ndeki ağaçlandırma sahasındaki etkinliğe öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve idareciler yoğun ilgi gösterdi.

Vali Hasan Karahan, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde önemli bir rekora imza atılacağını söyledi. Karahan, yeşilin yaygın olduğu kentlerden biri olan Denizli ile gurur duyduklarını sözlerine ekledi. 

Daha sonra protokol üyeleri ve katılımcılar, önceden belirlenmiş ve parsellenerek numaralandırılmış alanlara fidanları dikerek ilk can suyunu verdi. 

Öte yandan Denizli Adliyesi'nde Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce fidan dağıtıldı.

Yorumlar (0)