e-Devlet Miras sorgulama sisteminde sorgulama sayısı 1 milyonu geçti

E-Devlet'te mirasçılık belgesine yönelik 22 Şubat'ta başlayan uygulama kapsamında bugüne kadar 1 milyon 602 bin 372 işlem yapıldı. Peki e-Devlet vasiyetname nasıl sorgulanır? e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet Miras sorgulama sisteminde sorgulama sayısı 1 milyonu geçti

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire  Başkanlığı, sulh hukuk mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine  "e-Devlet" üzerinden ulaşılmasına yönelik çalışma yaptı.

 Bakanlığın, "e-Devlet" üzerinden sunduğu hizmetler arasına "Veraset  İlamı Sorgulama" da eklendi. "e-Devlet" üzerinden, ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişilerin  mirasçılık belgesinin verilmesine 22 Şubat'ta başlandı. Mirasçılık belgesinin "e-Devlet" üzerinden verilmeye başlandığı ilk  gün 2 bin 540 işlem yapıldı. Yeni uygulamanın başladığına ilişkin duyuruların  yapılmasıyla giriş sayısında artış yaşandı. Uygulamanın başladığı 20 gün içerisinde 1 milyon 602 bin 372 kişi  mirasçılık belgesine "e-Devlet"ten ulaştı.

 Geçtiğimiz ay milyonlarca vatandaşın kullandığı e-Devlet soyağacı sorgulama / alt üst soy bilgisi öğrenme hizmetini aktif hale getiren sistem uzun süre bu konunun sosyal medya ve Google Trends listelerinde bir numarada olmasını sağlamıştı. Ardından şehit listesi sorgulama, e-Devlet miras sorgulama sistemleri de diğer yenilikler arasında yer aldı. Son olarak ise e-Devlet vasiyetname sorgulama işlemi vatandaşların yeni gözdesi oldu. Peki e-Devlet vasiyetname nasıl sorgulanır?

e-Devlet vasiyatname nasıl sorgulanır?

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma kapsamında mirasçılık belgesinin "e-Devlet"ten alınmasına yönelik uygulamanın ardından vasiyetnamelerin de elektronik ortamdan verilmesi için çalışma başlatıldı.

Uygulama ile noterlerin verdiği, mahkeme kararıyla açılan vasiyetnamelere ulaşılabilecek. Yeni uygulama 1 Ocak 2017 tarihi ve sonrasını kapsayacak.

e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet miras sorgulama işlemi uzun süredir vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan biri. e-Devlet üzerinden askerlik tecil belgesi sorgulama, sigorta dökümü alma, sicil kaydı sorgulama, alt üst soy bilgisi sorgulama, şehit listesi ve sefer görev emri sorgulama işlemlerinden sonra bu hizmetlerin yanına güncel olarak miras sorgulama hizmeti de eklendi. e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır? sorusu ise vatandaşlar tarafından yanıtı sıkça merak edilen konular arasında yer alıyor.

e-Devlet, vatandaşlara yepyeni hizmetler vermeye devam ediyor. Tam olarak 36.5 milyon kullanıcının işlemlerini halledebildiği e-Devlet vatandaşlık portalında vatandaşlara 3 binden fazla hizmet veriliyor. e-Devlet'e giriş yapan vatandaşlar arama kısmına miras yazdıkları zaman Adalet Bakanlığı sekmesine gelerek; "Veraset İlamı Sorgulama" kısmından miras bırakan kişinin T.C kimlik numaralarını yazarak miras sorgulama işlemini yapabilecekler.

YORUM EKLE