banner123

Düğün fotoğrafını düzgün çekmeyen fotoğrafçıya ceza

Edirne'de bir çift düğün fotoğrafları çekimleri için anlaştıkları bir fotoğrafçıya, Fotoğraflarını özentisiz çektiği için dava açtı. Fotoğrafları inceleyen mahkeme çifti haklı buldu ve fotoğrafçıya 4 bin 625 lira para cezası kesti.

GÜNDEM 09.11.2018, 14:14 Bilal Demir
Düğün fotoğrafını düzgün çekmeyen fotoğrafçıya ceza

Evlenmeye karar veren E.E. ve E.E. çifti, düğün fotoğraflarını çekmesi için kentte bir fotoğrafçıyla anlaştı. Fotoğrafçı G.M., şehrin pek çok noktasında çiftin fotoğrafını çekti.

Fotoğrafları beğenmeyen çift, "özensiz çekim" gerekçesiyle fotoğrafçı hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, fotoğraf ve kamera çekiminin sözleşmeye uygun yapılıp yapılmadığı incelendi.

4 bin 625 lira tazminat ödeyecek

Mahkemede ayrıca, çiftin iddia ettiği üzere başka fotoğrafların mı, çift tarafından seçilen fotoğrafların mı büyütüldüğü ve albüm yapıldığı ile fotoğrafçının edinimini eksik ve ayıplı ifa edip etmediğine dair bilirkişiden rapor istendi.

Dava, fotoğrafçı bilirkişinin mahkemeye sunduğu raporun ardından karara bağlandı.

Mahkeme, davalı fotoğrafçı G.M.'nin geline ve damada ikişer bin lira manevi tazminat ve 625 lira maddi tazminat olmak üzere toplam 4 bin 625 lira tazminat ödemesine, tazminatın taraflar arasında dış mekan çekimi için anlaşılan tarih 17 Eylül 2016'dan itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte fotoğrafçıdan tahsiline karar verdi.

Yorumlar (0)