Dr. Ümit Aktaş: Bu kadar hasta olmamızın sebebi...

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, CNN TÜRK'te yayınlanan Buket Aydın ile 40 programına konuk oldu. Sağlığa dair her şeyin konuşulduğu programda Aktaş, neden daha sık hasta olunduğunu anlattı

GÜNDEM 20.02.2019, 23:09
Dr. Ümit Aktaş: Bu kadar hasta olmamızın sebebi...

Sormamız gereken temel soruların "Niye bu kadar çok hasta oluyoruz?, "Niye bu kadar çok insan hasta?", "Niye hasta sayısı artıyor ve niye olmayacak hastalıkları olmayacak yaşlarda görüyoruz?" olduğuna dikkat çeken Dr. Ümit Aktaş, şöyle konuştu:

"Bununla ilgili size bir sürü şey söylerler. Derler ki, dünya değişti, mikroplar şöyle oldu, o oldu bu oldu. En çok da ne derler; çevre kirliliği derler. Çevre kirliliği hastalıkları artırdı. Çevre kirliliği deyince insanların aklına hep sanayi gelir, sanayi atıkları gelir. Ama asıl zehirler soframızda. Beslenmemiz değişti, tohum değişti. Şifa sofrada olduğu gibi, zarar da zehir de sofrada. Nitekim baktığımız zaman biz her birimiz, her gün beslenmek için vücudumuza üç ila beş kilo yabancı madde alıyoruz. Gıda, içecek... Bunların içinde ne var? Bunlar olmadan yaşayamayız. Hiçbirimiz gıda almadan, beslenmeden ya da su içmeden yaşayamayız, ölürüz. Ama yediğimiz bu gıdaların içinde ne var? Bizim için faydalı şeyler mi, zararlı şeyler mi var? Kendine modern tıp diyen ekol ki bana göre tıbbın moderni, alternatifi filan olmaz, bilim tektir. Çeşitli uygulama metotları vardır. Ama kendine modern tıp diyen ekol, bugün maalesef beslenme ile hiç uğraşmıyor. Beslenmeyi protein, yağ, karbonhidrat ve kalori döngüsüne indirgiyor. Zayıflama ve şişmanlamayla alakalı bir şey olarak düşünüyor ve beslenme deyince direkt diyetisyenlere havale ediyor. Bugün tüm dünyada modern tıp ekolü beslenmeye sadece protein, yağ, karbonhidrat ve kalori ekseninden bakıyor. Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki bugün gastroenteroloji hastalarını yani mide bağırsak hastalıklarını bile tedavi ederken, sadece ve sadece ilaç veriyorlar. Hastalar ülseratif kolit oluyor. Bağırsakların tamamını alıyorlar. Ama o ameliyatı yapana kadar bir sürü ilaç verdikleri hastaya, sadece "Şunu ye, bunu yeme." demiyorlar. Oysa hastalıkların artmasının altındaki en önemli sebep, beslenmenin bozulması, beslenmenin bozulmasının da öncesine bakarsanız, tohumun, gıdanın bozulması."

Yorumlar (0)
23°
açık