Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sakarya'da bir Kur'an kursunda geçen yıl Mayıs ayında yaşananların, din, din eğitimi ve Diyanet İşleri Başkanlığının din eğitimi yöntemleriyle hiçbir alakası olmadığını, böyle vahim bir suçu işleyen şahsın görevden el çektirildiğini belirterek, "Aradan uzun bir süre geçtikten sonra basına yansıyan bu içler acısı görüntülerden dolayı öncelikle gözümüzün nuru çocuklarımızdan özür diliyoruz." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 14.01.2017, 22:36
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den açıklama

Görmez, Twitter hesabından, geçen yıl Mayıs ayında Sakarya'daki bir  Kur'an kursunda, bir görevlinin küçük çocuklardan birini darbettiği yönündeki  haberlere ilişkin mesaj paylaştı.

Çocukların, yüreğinde insanlığın geleceğini taşıyan masum birer elçi  olduğunu belirten Görmez, "Çocuk, insanoğluna verilen en kıymetli emanetlerden  birisidir; onun canı ve bedeni dokunulmazdır. Çocuğun onurunu hiçe sayan,  haklarını ihlal eden ve değerini unutan hiçbir davranış, faili kim olursa olsun,  tasvip edilemez." görüşünü aktardı.

Görmez, çocuk eğitiminde şiddete asla yer olmadığını vurgulayarak, Hz.  Aişe'nin ifadesiyle "hayatı boyunca herhangi bir çocuğa tek bir tokat bile  atmamış olan" bir Peygamber'in eğitim modelinde de şiddetin yer bulmasının  imkansız olduğunu kaydetti.

Mehmet Görmez, "Eğitimde dayağın yeri olduğu zannıyla yıllarca  evlatlarımızı inciten bir zihniyetin bıraktığı hasar, bugün hepimizin malumudur.  Bu zihniyet değişmek zorundadır. Zira Müslümana yakışan, yavrusunu muhabbet ve  sekinet dolu bir ortamda eğiterek yarınlara hazırlamaktır. Çocuklarımız dayağı  değil şefkati, korkuyu değil güveni hak etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Görmez, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Sakarya'da bir Kur'an kursunda 2016 yılı Mayıs ayında yaşananların,  din ile din eğitimiyle ve Diyanet İşleri Başkanlığının din eğitimi yöntemleriyle  hiçbir şekilde alakası yoktur. Böyle vahim bir suçu işleyen şahıs hakkında  Başkanlığımız tarafından derhal soruşturma açılmış, görevden el çektirilmiştir.

Aradan uzun bir süre geçtikten sonra basına yansıyan bu içler acısı  görüntülerden dolayı öncelikle gözümüzün nuru çocuklarımızdan özür diliyoruz. Bu  ve benzeri durumların yaşanmaması için gerekli hukuki ve ahlaki adımlar  atılmıştır. Bizzat kendim ve bütün personelim, çocuklarımızı inciten, hırpalayan  her türlü davranışla mücadelede sonuna kadar kararlı olduğumuzu bir defa daha  dile getirmek istiyoruz. Çocuğunu yaralayan bir toplumun geleceği sağlıklı olamaz  ve bir insan çocuğun üstün menfaatlerini öncelemedikçe, üzerindeki ilahi emaneti  hakkıyla koruyor sayılamaz."

Yorumlar (0)