Dışişleri Bakanlığından Kenya için seyahat uyarısı

Bakanlık, Türk vatandaşlarından Kenya'da yapılacak seçim öncesi sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelere gitmemelerini, orada bulunanlardan ise yasağa uymalarını istedi

GÜNDEM 07.08.2017, 16:38
Dışişleri Bakanlığından Kenya için seyahat uyarısı

Bakanlık, Türk vatandaşlarından Kenya'da yapılacak seçim öncesi sokağa çıkma  yasağı ilan edilen bölgelere gitmemelerini, orada bulunanlardan ise yasağa  uymalarını istedi

Dışişleri Bakanlığı, Kenya'nın bazı bölgelerinde ilan  edilen sokağa çıkma yasağı ve terör olayları nedeniyle Türk vatandaşlarının bu  bölgelere gitmemesini, oralarda halihazırda bulunanların da sokağa çıkma yasağına  uymasını istedi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kenya'nın Lamu,  Garissa ve Tana River vilayetlerinin belirli bölgelerinin Kenya İçişleri  Bakanlığı tarafından tehlikeli bölge ilan edildiği hatırlatıldı.

Bu bölgelerde 9 Ekim'e kadar 18.30-06.30 saatlerinde sokağa çıkma  yasağı uygulanacağı belirtilen açıklamada, uygulamanın vilayetlerin tamamı değil  belirli bölgeleri için geçerli olduğu, bölgelerin listesinin Türkiye'nin Nairobi  Büyükelçiliği internet sayfasındaki duyurularda yer aldığı bildirildi.

Kenya'nın Mandera vilayetinde de sokağa çıkma yasağının halen  19.00-05.00 saatlerinde devam ettiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

 "Söz konusu gelişmeler ışığında vatandaşlarımızın bu aşamada zorunlu  kalmadıkça Kenya'nın Mandera, Lamu, Garissa ve Tana River vilayetlerine seyahat  etmekten kaçınmalarında fayda bulunmaktadır. Halen söz konusu bölgelerde bulunan  veya bu bölgelere seyahat etmek zorunda olan vatandaşlarımızın ise sokağa çıkma  yasağına uymaları, şahsi güvenlikleri açısından her türlü önlemi almaları, olası  gelişmelere hazırlıklı bulunmaları ve her koşulda müteyakkız olmaları önem arz  etmektedir. Vatandaşlarımıza bu çerçevede bakanlığımız ve Nairobi  Büyükelçiliğimizce yapılabilecek uyarı ve duyuruları dikkatle takip etmeleri  tavsiye edilmektedir."

Açıklamada, Kenya'da bulunan Türk vatandaşlarının gerekli durumlarda  Türkiye'nin Nairobi Büyükelçiliği ya da Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Çağrı  Merkezi ile irtibata geçebileceği anımsatıldı.

- SEÇİMLER ÖNCESİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTI

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da halk, yeni devlet başkanının yanı sıra  milletvekili, senatör, vali ve ilçe temsilcilerini belirlemek üzere yarın sandık  başına gidecek. Devlet başkanlığı yarışı, aralarında mevcut Devlet Başkanı Uhuru  Kenyatta ile muhalefet partilerinin ortak adayı Raila Odinga'nın da bulunduğu 8  aday arasında geçecek.

Kenya'da seçimler nedeniyle güvenliğin artırıldığı ve yaklaşık 180 bin  polisin seçimlerde görev alacağı belirtilmişti. Eş-şebab terör örgütünden  gelebilecek olası saldırılara karşı da Kenya-Somali sınırında güvenliğin  sıkılaştırıldığı, özellikle son zamanlarda sık sık terör saldırılarının yaşandığı  Lamu, Mandera, Garissa gibi bölgelerde güvenlik önlemlerinin artırıldığı  bildirilmişti.

Kenya'da 2007'deki genel geçimlerde, farklı etnik kökenlerden  adayların sonucu kabul etmemesi üzerine karşıt görüşlü grupların protestolarıyla  başlayan olaylarda binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. 2013'teki genel  seçimde ise geniş çaplı şiddet olayı yaşanmamıştı.

Yorumlar (0)