Dışişleri Bakanlığı açıkladı: Karşılık verilecektir

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Adanın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki haklarını göz ardı etmesi ve gereken uyarıların yapılmasına rağmen, hidrokarbon faaliyetleri kapsamında bölgeye sondaj gemilerini göndermesi üzerine yazılı bir açıklama yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı açıkladı: Karşılık verilecektir

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tavrına karşılık eşgüdüm içerisinde gereken karşılığın verileceği belirtilen açıklamada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Adanın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını gözardı ederek, Doğu Akdenizde tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetleri yakından takip edilmektedir.

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin bu sorumsuz adımlarına karşı gerekli uyarıları en başından bu yana yapmıştır.

Bu defa da, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek taraflı olarak verdiği sözde ruhsatlar çerçevesinde bir sondaj gemisi çalışmalarına başlamak üzere bölgeye intikal etmiştir.

'Karşılık verilecektir'

Esasen, Kıbrıs Konferansı da dahil olmak üzere, Türk tarafının tüm iyi niyetli gayretlerine rağmen müzakere sürecinin sonuçsuz kalmasının ana nedeninin Rum tarafının kendini Adanın tek sahibi olarak görme anlayışı olduğu açıktır.

Türkiye gerek kendi  kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumakta, gerek Kıbrıs Türk tarafına desteğini sürdürmekte kararlıdır. Bu çerçevede, Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin Adanın etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki meşru haklarını görmezden gelerek yürüttüğü tek taraflı faaliyetlerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde gereken karşılık verilecektir ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE