Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıkladı: ABD'den FETÖ hamlesi

Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda; Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma  ile Dışişleri Bakanlıklarının ve bu bakanlıklara bağlı kamu kurumlarının  bütçelerinin görüşüldüğü sırada kendisine yöneltilen soruları yanıtladı

GÜNDEM 17.12.2018, 21:31
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıkladı: ABD'den FETÖ hamlesi

Yunanistan ile ihtilaflara yol açan adacıkların, 1923 Lozan ve 1947  Paris Anlaşmaları ile aidiyetlerinin belli olmadığını söyledi.

Bu adacıkların fiili statüleri ile ilgili 1995 yılında yaşanan Kardak  krizi sonrasında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, şöyle  konuştu:

"Dolayısıyla Türkiye ve Yunanistan arasında her zaman bir gerginlik  alanı olmuştur. Dolayısıyla AK Parti'yle ilgili ithamda bulunmak doğru değildir.  Bu sorunların çözümü için Kardak krizinden sonra rahmetli İsmail Cem döneminde de  istikşafi görüşmeler başlatılması kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla yani burada AK  Parti'yi köşeye sıkıştırmaya çalışırsanız Türkiye için hassas olan bu konuda  Türkiye'ye zarar verirsiniz. Bu konudan da en az zararlı çıkan ya da hiç zararlı  çıkmayan parti AK Parti olur. Genelkurmay Başkanlığımız, Savunma Bakanlığımız ve  Yunanistan'la istikşafi görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu konu hassas bir konudur,  dolayısıyla bu konuyu kendi aramızda değerlendirmeye de devam edeceğiz. Meclis,  kapalı oturumda bilgilenmek isterse, bunu da memnuniyetle yaparız."

Suriye'deki gelişmelere de değinen Bakan Çavuşoğlu, Suriye'deki krizin  sebebinin Türkiye olmadığını söyledi.

Suriye'deki iç savaşın Arap Baharı'yla başlayan bir süreç olduğunu,  çok sayıda insanın öldüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, "Son günlerde rejimin kontrol  ettiği yere dönen mültecilere neler yaptıklarını bilmiyorum takip edebildiniz mi?  Biz hiçbir zaman 'Esad'ın yaptıklarını tasvip ettik.' demedik, demeyeceğiz de. Şu  anda biz, her şeye rağmen, ateşkes, İdlib ve yarın, mümkün olursa bir anayasa  komisyonu kurulması için Cenevre'ye gideceğiz. Siyasi bir süreç başlıyor. 'BM  kontrolünde Suriye'yi bir seçime hazırlarken demokratik, şeffaf, herkesin  katılabileceği ve yine adil bir seçim olması için ülkeyi hazırlıyoruz, destek  veriyoruz' dedik. Bana sorulan soru şuydu; 'Böyle bir seçimi eğer Esad kazanırsa  bununla çalışır mısınız?' Ben de 'Böyle bir seçim olduktan sonra, herkes durumu  gözden geçirir.' dedim. Yani 'Esad'la biz çalışacağız' ya da 'Esad'ı tasvip  ediyoruz' anlamında bir şey söylemedim." ifadelerini kullandı.

FETÖ elebaşının iadesi

Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ elebaşının iadesi konusunda yaptıkları her  görüşmede muhataplarına hatırlatmada bulunduklarını, bunu sadece FETÖ elebaşı  için değil, 84 kişi hakkında da gerçekleştirdiklerini söyledi.

Arjantin'de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hususu gündeme  getirdiğini anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"(Donald) Trump da bu kişinin, özellikle terörist başının iadesiyle  ilgili 'bir çalışma yapıyoruz.' dedi. Biz çıkıp, bunu sevinçle karşılayıp ortada  falan oynamadık. FETÖ ile ilgili 15 eyalette FBI'ın başlattığı ciddi bir  soruşturma var. FBI bize, bugüne kadar elde ettikleri bulgularla 'Amerika'daki  karanlık yüzünü görmeye başladık. Hatta New Jersey dahil bazı yerlerde  tutuklamalar da başladı' dediler."

Dolayısıyla gelişmeler olduğu zaman biz kamuoyuna bilgi veriyoruz.  Burada 'Trump bu sözü söyledi, bundan çok mutluyuz.' gibi bir açıklama yapmadık."

Yorumlar (0)