Deutsche'nin favorisi Türk Lirası

Deutsche Bank enflasyona rağmen dolar/TL'de kısa pozisyonda kalmaya devam ettiğini açıkladı.

GÜNDEM 15.09.2017, 17:28
Deutsche'nin favorisi Türk Lirası

Son zamanlarda Türk Lirası hakkında olumlu tavsiye veren yabancı bankalar listesineDeutsche Bank da katıldı. Banka enflasyonda son dönemde yaşanan artışa rağmen, dış koşulların destekleyici olması, para politikasındaki sıkılık, enflasyonun yıl sonuna doğru gevşeyecek olması beklentisi, değerlemelerin çekici olması ve büyüme görünümü dolayısıyla dolar/TL'de kısa pozisyonda kalmayı devam ettiğini açıkladı.

Banka daha önce açıkladığı 3,40 hedefini 3,33'e çekerken, kayıp kes seviyesi olarak da 3,50 seviyesini belirledi.

Banka Türk Lirası'nda uzun pozisyon almasının nedenleri arasında şunları saydı:

1) Enflasyondaki hızlanmanın geçici olması bekleniyor. Yıl sonuna doğru enflasyonun düşüşe geçeceği ve 2018'in ilk çeyreğinde de yüzde 8 seviyesine ulaşacağı öngörülüyor.

2) TL'de dolar karşısında görülen son değerleme ivmesine rağmen, TL'nin değer kazanması euro ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerindeki ralli dikkate alındığında sınırlı görünüyor. TL'deki ciddi güçlenme eksikliği, önümüzdeki 2-3 ayda enflasyonun yükseleceğine ilişkin beklentiler ve sağlam büyüme görünümü dikkate alındığında, banka Merkez Bankası'nın uyguladığı tüm zamanların en sıkı para politikasına devam edeceğini öngörüyor. Bu durumun da TL'yi desteklemesi bekleniyor.

3) Sıkı para politikası Türk Lirası'ndaki carry iştahının güçlü kalmasına ve oynaklığın baskılanmasına destek oluyor. Böylelikle Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler arasında hacimden arındırılmış en yüksek carry avantajını sunuyor.

4) Son gelen ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen, banka bu durumun gelişenlere yönelik ilgili dönüştürmeye yeteceğini düşünmüyor. Dolayısıyla TL için dış ortamın da uygun olduğu belirtiliyor.

5) Türk Lirası hala ucuz. Bankanın ölçümlerine göre Türk Lirası yüzde 12 iskontoyla dünyanın en ucuz ikinci para birimi.

Yorumlar (0)
19°
açık