Dershanelerin Kapatılmasında Başbakanın Yaşadığı o Olay.

Dersanelerin kapatılması yeni gündeme gelmedi. 5 yıl önce Başbakan Erdoğan’ın “Bu bir garabet” sözleriyle başladı.

GÜNDEM 17.11.2013, 12:02 18.02.2015, 23:01
Dershanelerin Kapatılmasında Başbakanın Yaşadığı o Olay.
Dersanelerin kapatılması yeni gündeme gelmedi. 5 yıl önce Başbakan Erdoğan’ın “Bu bir garabet” sözleriyle başladı. Günlerce tartışılan konu, dersane borcunu ödeyemeyen anne cezaevine girince, oğlunun ‘gurur’ intiharıyla yeniden gündeme gelmişti.

DERSANELERİN KAPATILMASI KONUSU YENİ BAŞLAMIŞ DEĞİL
Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneler reformu taslağı üzerinden başlatılan tartışma yeni olarak duyurulurken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dershanelere ilişkin görüşü 2008 yılında kamuoyunda tartışılmıştı. ÖSS sınavının yapıldığı 15 Haziran 2008 günü bir toplantıda konuşan Erdoğan, şunları söylemişti:

‘Bu bir garabet’ demişti
“Çok açık net söylüyorum. Milli Eğitim Bakanı’mla konuşuyorum, niçin acaba öğrenciler üniversite hazırlık kursuna giderler? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Anlıyorum da, bu sisitem nasıl oluşturulmuş. Bunu kaldırmaya kalktığımız zaman acaba hangi bariyerlerle karşılaşacaksınız? Okullarımız yok mu? Bu okullardan mezun olan yavrularımız mezun olduğu zaman niçin üniversiteye rahatça giremesin? Bunlar aşılacak, ama milletçe buna karşı bir mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Belki bu, birilerinin çıkarına, menfaatine ters düşebilir ama milletimin menfaatine uygun düşeceğine inanıyorum. Çünkü bunlar az paralar değil, ciddi paralar harcanıyor ve bunun bedelini ödeyen var, ödeyemeyen var. Bakıyorsunuz en güçlü liseden, fen lisesinden, anadolu lisesinden mezun oluyor, o bile hazırlık kursuna gidiyor. Bu bir garabet. Bundan ülkemizin kurtulması lazım.”

Dersane borcu intihar ettirmişti
Erdoğan’ın garabet çıkışının ardından, dersaneler tartışma konusu olmuş, manşetlerde ve köşe yazılarında konu günlerce masaya yatırılmıştı. Dersaneler, oğlunun dersane borcu için hapse giren Emine Sihapi’nin, durumu kabullenemeyen 18 yaşındaki oğlu Semih’in intihar etmesinin ardından tekrar gündeme gelmişti. 45 bin ailenin dershane borucu nedeniyle mahkemelik olduğu gündemde uzun süre kalmıştı.

Yorumlar (9)
alaaddin_743@hotmail.com 6 yıl önce
gereğinden fazla alıyorlar dersaneler biran önce birşeyler yapılması lazım kpss dersaneleri var kpss yi kazanamayan hocalar ders veriyor cemaatcinin seçtiğide bu kadar olur zaten
mehmetsamur4466@hotmail.com 6 yıl önce
ehliyet kursuna 15 aday yazdrdım bunların 3 tanesi sınavlarda başarılı oldu ehliyetini aldı geri kalan 12 kişi hala ehlit sınavında başarılı olup ehliyetlerini alamadılar.
bunun sebebi söz de kurslar eğitim vermeden her adaydan 590 lira ücet alıp hiç ders göstermemesi ve derse giriyor gibi gösterip hayali para kazanıyorlar
bu sadece bir örnek......takdiri sizin...
seydi tunç ferhat__iletisim@hotmail.com 6 yıl önce
keşke o intihar eden gencin anası babası intihar etmemnin cinayet ile farkı olmadığınıve büyük günah olduğunu öğretseymiş, eee şimdi çıkıp birisi fakirlikten intihar etse ne yapacak acaba başbakan bunlar boş iş dershaneleri kapatmayla sınavları kaldırmakla bu işler çözülmez ne olur AKP anavatan partisi gibi tükenir gider bunu söylerken yemin ederim ki 3 dönemden beri akp ye oy vermişim eğitim sistemiyle bu kadar oynanmaz oynuyorsan osmanlıcayı zorunlu ders yapda bari 100 yıllardır atalarımın arşivini herkes okuya bilsin
seydi tunç ferhat__iletisim@hotmail.com 6 yıl önce
ne oldu yorum yazım niye yayınlanmadı
huy 6 yıl önce
evet anapı siz bile ayakta tutamadınız.o yıllar gözünüzün içine baktık refaha 1 oy verin diye ama vermediniz.
samet tacyıldız 6 yıl önce
birsürü adam gonderdi daha ne yapsın
necdetcetin2@hotmail.com 6 yıl önce
Alternatif eğitim olarak faaliyet gösteren dershaneler MEB'na bağlı Özel Okul olarak faaliyetlerine devam edecekler.Bunda ne gibi bir sorun var ki ,bir bardak suda fırtınalar koparılıyor.Zinde güçlere malzeme olmayalım lütfen.
psyhince@hotmail.com 6 yıl önce
dershaneler meslek lisesine çevrilmeli.. insanları meslek öğreterek liselerden mezun etmeli.. bir taşla iki kuş.. cemaat nedense daha fazla tepki gösterdi. halbuki yurt dışında bir sürü okulları var bu adamların.. ülkemizde de özel okullar açsınlar.. Ne demişler Düşmanı uzakta arama anan doğurur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın