Derin Tarih dergisiyle ilgili flaş karar

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, "Derin Tarih" dergisinin mayıs sayısıyla ilgili “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçlamasıyla soruşturma başlattı. Derginin soruşturmaya konu olan sayısı hakkında el koyma ve toplatma kararı verildi.

GÜNDEM 18.05.2017, 16:09
Derin Tarih dergisiyle ilgili flaş karar

 Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliğince, savcılığın talebi  üzerine ''Derin Tarih'' isimli derginin mayıs ayı sayısı hakkında toplatma, el  koyma ve basım yayın ile dağıtımının durdurulması kararı verildi. Adı geçen derginin mayıs ayı sayısında Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder  Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret edildiği gerekçesiyle  savcılığa yapılan ihbar üzerine Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar,  soruşturma başlattı.  Savcılık, soruşturma kapsamında Nöbetçi Bakırköy Sulh Ceza  Hakimliğinden ''Derin Tarih'' dergisinin mayıs ayı sayısının toplatma, el koyma  ve basım yayın ile dağıtımının durdurulmasını talep etti.

 Talebi değerlendiren Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği, kuvvetli delilin  bulunması ve dergide Atatürk’e hakaret içeren ifadelere yer verildiği  gerekçesiyle dergiye el konulmasını, toplatılmasını, basım, yayın ve dağıtımının  durdurulmasına karar verdi.   Savcılık soruşturma kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili  yayımlanan yazıyla ilgili olarak şüphelileri tespit edecek.

Yorumlar (0)