Depremle ilgili Whatsapp ses kaydına ilişkin AFAD ve Valilikten uyarı!

İstanbul'daki büyük depremin ardından, bazı kişilerin sosyal meyda veya Whatsapp'tan paylaştığı ses kayıtlarına ilişkin AFAD ve İstanbul Valiliği'nden uyarı geldi. AFAD ve Valilik, Whatsapp gruplarında dolaşan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru kaynaklardan bilgi almaları ve takip etmelerini söyledi. Vatandaşı yanlış bilgilendiren kişilere yönelik yasal işlem başlatıldığını da belirtti.

GÜNDEM 27.09.2019, 09:15 27.09.2019, 09:42
Depremle ilgili Whatsapp ses kaydına ilişkin AFAD ve Valilikten uyarı!

İstanbul depreminin ardından, AFAD yaptığı açıklamada, bazı kişilerin Whatsapp mesajlaşma uygulaması aracılığıyla ya da benzer sosyal medya uygulamarında paylaştığı ses kayıtlarının gerçeği yansıtmadığı ve bu kayıtlara itibar edilmemesi gerektiği duyurusu yapıldı. Valilik söz konusu 'ses kayıtları' için yasal işlem başlatıldığını açıkladı.

"Yasal işlem başlatıldı''

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, sosyal medyada ve özellikle WhatsApp gruplarında dolaşan depreme ilişkin asılsız bilgi ve ses kayıtlarına kesinlikle itibar edilmemesi uyarısında bulunuldu.

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'daki depreme ilişkin bilgilendirmelerin resmi makamlarca yapıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, "Sosyal medyada ve özellikle WhatsApp gruplarında dolaşan depreme ilişkin asılsız bilgi ve ses kayıtlarına kesinlikle itibar etmeyiniz. Resmi makamlarca gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır." denildi.

AFAD’ın sosyal medya hesaplarından yayımlanan mesajda vatandaşı yanlış bilgilendiren kişilere yönelik uyarılarda bulunuldu.

Açıklamada, “Bir depremin gün ve saat verilerek önceden kestirilmesi günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün değildir. Vatandaşlarımızın sosyal medyada, özellikle Whatsapp gruplarında dolaşan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri rica olunur” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)