DEAŞ Halep’in kuzeyini PYD/PKK’ya terk ediyor!

AA’nın 28 Ekim’de haberini verdiği DEAŞ-PYD/PKK pazarlığı hayata geçti. Suriye’nin kuzeyindeki Afrin'i Bab-Münbiç’le birleştirmek isteyen ve Fırat Kalkanı engeliyle karşılaşan PYD/PKK, DEAŞ’ın çatışmadan terk ettiği topraklara yayılıyor.

GÜNDEM 31.10.2016, 14:24
DEAŞ Halep’in kuzeyini PYD/PKK’ya terk ediyor!

Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te,  Fırat Kalkanı Harekatı hattında DEAŞ'ın çatışmadan terk ettiği topraklara  yerleşiyor.

AA, 28 Ekim tarihli haberinde terör örgütü DEAŞ'ın, Fırat Kalkanı  Harekatı'nın derinleşmesi üzerine PYD/PKK'yla işbirliği arayışına girdiğini,  Halep'in Bab ilçesinde bazı bölgeleri PYD/PKK'ya terk edeceğini bildirmişti.  AA'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, DEAŞ'ın böylece Fırat Kalkanı  önündeki cephe hattını PYD/PKK'yla beraber tutmayı planladığı belirtilmişti.

Fırat Kalkanı Harekatı'na katılan ve PYD/PKK ile DEAŞ cephe hatlarını  izleyen muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, DEAŞ hafta sonunda pazarlığa  konu olan bölgeleri devretti.

PYD/PKK, Bab'ın kuzeybatısındaki Kafir Karis, Tel Susin ve Maarret  Müslimiye köylerini, Fafin beldesini ve Piyade Okulu'nun eğitim kampüsünü hiçbir  çatışma olmadan DEAŞ'tan teslim aldı.

Böylece, PYD/PKK, DEAŞ kontrolündeki Bab'a biraz daha yaklaştı.


Örgüt, Fırat Nehri'nin batısındaki Afrin ile Münbiç ilçelerini coğrafi  olarak birleştirebilmek için Bab'ı ele geçirmek zorunda.

Diğer taraftan Fırat Kalkanı Harekatı'nda, TSK ve Özgür Suriye Ordusu  (ÖSO) güçleri, PYD/PKK'nın Afrin-Tel Rifat koridorundan Bab-Münbiç yönüne  çıkışını daraltmaya başlamıştı. Harekat, Bab'ın 12 kilometre yakınına ulaşmış  durumda.

Güvenlik kaynakları, DEAŞ'ın söz konusu pazarlıkla PYD/PKK'yı  Afrin-Tel Rifat'taki sıkışmadan kurtarıp daha geniş bir cephe hattında TSK ile  ÖSO'nun önüne sürmeyi amaçladığına dikkati çekiyor.

PYD/PKK'nın Bab'a yaklaşabilmek uğruna, Fırat Kalkanı ile daha fazla  çatışmaya razı olduğunu kaydeden kaynaklar, iki örgütün cephe hatlarını beraber  tutmak için işbirliğini derinleştirmesini beklediklerini bildirdi.

PYD/PKK, ABD’nin askeri desteğiyle nehrin doğusunda Suriye-Türkiye  sınır boyunu ele geçirmişti. Terör örgütü, Suriye’nin kuzeydoğu ucundan, Reyhanlı  ilçesinin karşısına ulaşan bir hakimiyet bölgesiyle iki ülkenin coğrafi temasını  da büyük ölçüde koparmayı öngörüyor.

Yorumlar (0)
20°
açık