15 Eylül 2014 Pazartesi 10:59
Davutoğlu son anket sonuçlarnı açıkladı!
Türkiye ve dünya gündemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulunan Davutoğlu şu mesajları verdi;

HALKI TEHDİT OLARAK GÖRMÜYORUZ

Biz insanlara şunu dedik, konuştuğunuz dil ne olursa olsun ait olduğunuz mezhep ne olursa olsun hepiniz bu devletin eşit vatandaşlarısınız ve sizleri tehdit olarak görmüyoruz. Dini, etnik ya da mezhebi fark etmeksizin hiçbir kimlik dolayısıyla bizler sizleri ‘iç tehdit’ olarak görmüyor ve bu tanım üzerine bir siyaset inşa etmiyoruz dedik.

ARTIK ADIM ATMA VAKTİ

Bugün Orta Doğu’da tek bir başarı hikayesi vardır o da çözüm sürecidir. Bugün bölgede halkının her kesimiyle barışık ve yeni bir ülke kurma iddiasında olan tek siyasi iktidar bizim siyasi iktidarımızdır. Mısır’da, Suriye’de, Libya’da ya da Irak’ta yönetimler bizim kadar demokratik ve içselleştirici bir siyaset takip etmiş olsalardı bugün orada yaşanan şeyler yaşanmamış olurdu. Artık adım atma vakti, nihai hedefler içinde silahsızlanmanın da olduğu terör olgusunu bitirecek ve toplumsal entegrasyonu nihai noktaya erdirecek ve şiddeti yok edecek bir sürecin başlaması lazım.

YENİ ANAYASADA AMİR MİLLET

''Gönül isterdi ki Türkiye yeni Anayasa değişikliğini 2011’den hemen sonra yapabilmiş olsun'' diyen Davutoğlu şunları söyledi:

''Bu konuda olabilecek en demokratik tavrı AK Parti sergiledi. Anayasa Komisyonu’na verilecek adayların her partiden eşit sayıda aday verildi. Belli Anayasa maddelerinde mutabakat sağlandı. Mutabakat sağlanan maddeleri muhalefetle geçirmeye hazırız. Buradan yine çağrı yapıyorum gönül ister ki 2015 seçimlerinden sonra yepyeni bir Anayasa yapalım. Bir kesimin yapılacak değişikliğin karşısında olmasını arzu etmeyiz ve isteriz ki öyle bir formül bulalım ve herkes elini taşın altına koysun ve toplumda kimsenin kanaati dışlanmışlık hissiyle davranmasın. Kongre konuşmasında ‘Amir olan millettir! Memur olan Devlettir’ dedim. Şimdiki Anayasa’da amir olan Devlet, millet o noktada bu devlete çalışır, tehdit oluşturur anlayışı var. Siyasal sistem de, Başkanlık sistemi de bu sistem içinde bütüncül bir şekilde tartışılır.''

YENİ TÜRKİYE YOLUNDA EN ÖNEMLİ 8 AY

'12 yıllık bir birikim üzerine kurulduk ve perspektifimiz de 8 aylık değil' diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Perspektifimizi hep 2023 olarak ilan ettik. Programın özü ve benim okuyacağım kısımlar sanki hükümet 2023’e kadar devam edecekmiş gibi planlanacak. Ancak daha detaylandırılmış olan hükümetin eylem planında ise 8 ayda atılacak adımlar en detaylı şekilde yer alacak. Yani iki program birbirine alternatif değil tam tersine bir bütünlük oluşturuyorlar. İş kazalarında gösterilen hızlı refleksler gibi ekonomide de bazı orta vadeli hedefler doğrultusunda atılacak adımlar olacak bu 8 ay içinde. Çözüm sürecinde ve yargıda reform konusunda da somut adımlarla yola devam edeceğiz. Bunun bilinmesi önemli. Kimse 8 ay sonra Türkiye’de yeni bir türbülans ümidi beslemesin. Bizim hedefimiz 2015 seçimlerine kadar yürüyen tüm projeleri takip edip hiçbir aksamaya mahal vermemek. En geç Kasım ayı içinde geniş katılımlı bir toplantıda bunu açıklayacağız. Yani 8 ayın sonunda önünde olabilecek mayınları temizleyecek ama şu anki kazanımları koruyarak ‘Yeni Türkiye’ tabirinin içini dolduracak bir yeni dönemi başlatıyoruz.''

ERDOĞAN İLE AYNI ÇİZGİDEYİZ

Davutoğlu şunları söyledi: ''Paralel yapıyla mücadelenin esası şudur. Yani bir dini gruba devlet hasımla bakmaz ancak birisi gelip derse ki sen git halktan oy al, uğraş, Anadolu’yu dolaş ter dök, gel Ankara’ya yani sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemi kastediyorum, ‘efendim ben yargıda, emniyette, şurada örgütleneyim ve sen benim dediğimi yap.’ Bu da başka bir vesayet sistemi. Halk Başbakan’a ‘gaza bas’ diyor kalkınsın bu ülke diyor Cumhurbaşkanı fren etkisi yaratıyordu. Şimdi bu kırıldı.''

MUHALEFET KUTUPLAŞTIRICI

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın 10 Ağustos akşamı yeni dönem çağrısında bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Yemin törenine kim katılmadı. Kim kitap fırlattı. Kılıçdaroğlu, ‘cumhurbaşkanıyla savaş olmadıkça konuşmam’ dedi. Daha kutuplaştırıcı bir dil olur mu? Erdoğan, Kıbrıs’a giderken her partiden temsilci davet etti. CHP gelmedi. Kutuplaştıran kim. Her gün konuşuyorum var mı kutuplaştırıcı bir dil'' dedi.


EYLÜL AYI'NDA YAPILAN ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI

Başbakan Davutoğlu toplantının sonunda bir soru üzerine, Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasından ve 62'nci Hükümet'in kurulmasından sonra yapılan ilk kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 

ANAR şirketi 10 Ağustos seçiminden bir ay sonra yaptığı araştırmada seçmen tercihlerini araştırdı.

Araştırma şirketi ANAR Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir araştırma yaptı. Türkiye'de anket yapılan kişilere "Muhalefetin istifa etmesi gerekir mi?", "Erdoğan'ın başarılı olacağını düşünüyor musunuz?" gibi sorular soruldu.

ANAR'ın 2-8 Eylül’de yaptığı ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a halk desteğinin yüzde 66 olduğu ortaya çıktı. 26 ilde 5 bin iki yüz kişiyle yüz yüze yapılan ankete katılanların yüzde 51,7’si de bugün genel seçim yapılsa AK Parti’nin birinci olacağına inanıyor.

KÖŞK VE İKTİDAR PARTİSİ UYUMLU OLACAK

Seçmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hükümetin ilişkisinin uyumlu olacağını düşünenlerin oranı yüzde 74, 5 olurken, problem yaşanır diyenlerin oranı ise yüzde 13’de kaldı.

KAMUOYU CHP-MHP İŞBİRLİĞİNDEN YANA

Kamuoyu araştırmasına göreseçmenin yüzde 60,9’u CHP-MHP işbirliğinin sürmemesinden yana. Seçmenin yüzde 24’ü muhalefetteki işbirliğinin sürmesini düşünürken yüzde 14,8’i herhangi bir fikir beyan etmiyor. CHP seçmeninin yüzde 53’ü MHP ile yapılan işbirliğini onaylamıyor. MHP seçmenininyüzde 68,8’i CHP ile işbirliğinin sürmemesi gerektiğini düşünüyor.

ERDOĞAN SÜRPRİZ OLMADI

Ankete göre seçmenin yüzde 87’si Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Köşk’e ilk turda çıkacağını belirterek, ‘sürpriz olmadı’ duyor. En ilginç detay ise CHP seçmeninin yüzde 78,3’ünün, MHP seçmeninin yüzde 78’inin ve BDP seçmeninin yüzde 75’inin Erdoğan’ın ilk turda Köşk’e çıkmasını bekliyor olması.
ÇATI ADAY FİKRİ YANLIŞTI

Ankete göre seçmen CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ile girmesini yanlış buluyor. Seçmenin yüzde 50’si çatı aday fikrinin yanlış olduğunu düşünüyor. - Yüzde 58.7: Hükümet başarılı: Ankete göre seçmelerin yüzde 58, 7’si Cumhurbaşkanlığı seçiminin arından AK Parti hükümetinin gösterdiği performansı da başarılı buluyor. Seçmenin yüzde 32’si başarısız bulurken, yüzde 9’u ise görüş bildirmiyor.

YÜZDE 66 ERDOĞAN DEDİ

10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir ay sonra ANAR’ın yaptığı araştırmada seçmenin yüzde 66.6’sı Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevinde başarılı olacağına inandığı ortaya çıktı. Yüzde 25.1’i Erdoğan’ın başarılı olmayacağını belirtirken yüzde 8.3’ü ise bir fikrinin olmadığını kaydediyor.

CHP'LİLERİN YÜZDE 55'İ "İSTİFA" DEDİ

Ankette kamuoyundaki en karamsar tablo muhalefet partilerine yönelik. Çünkü tüm partilerin seçmeninin yüzde 60.2’si muhalefet liderlerinin istifa etmesi gerektiğini düşünüyor. AK Parti seçmeninin yüzde 62,8’i CHP seçmeninin yüzde 55’i, BDP seçmeninin yüzde 62’si diğer seçmenin ise yüzde 62’si muhalefet liderlerinin istifa etmesi gerektiğini vurguluyor.BUGÜN SEÇİM OLSA YİNE AKPARTİ LİDER

Araştırma şirketi ANAR’ın anketine göre seçmenin yüzde 51,7’si bugün genel seçim olsa yine AK Partinin birinci parti çıkacağına ve iktidara geleceğine inanıyor. Ankete göre CHP’nin oyları yüzde 24,7’ de kalırken MHP yüzde 12.1, HDP yüzde 8,2 ve diğer partiler ise yüzde 3,3 oranında oy alıyor.


Son Güncelleme: 15.09.2014 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.