Cumhuriyet gazetesi yazarları tekrar hapse mi giriyor?

Cumhuriyet gazetenin eski çalışanlarından Musa Kart, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Önder Çelik, Emre İper, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör tekrar hapis cezası alması gündemde. Yazarlar hakkındaki karar mazbata kararından 1 gün sonra UYAP sistemine yüklendi

GÜNDEM 20.04.2019, 14:41
Cumhuriyet gazetesi yazarları tekrar hapse mi giriyor?

Cumhuriyet Gazetesi davasında beş yılın altında ceza alan isimlerinin İstinaf mahkemesince onanan cezaları UYAP'a yüklendi. Dava dosyası, kararı veren yerel mahkemeye döndüğünde infaz savcılığına yazı yazılacak ve gazetenin eski çalışanlarından Musa Kart, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Önder Çelik, Emre İper, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör hapse girecek.

Kadri Gürsel'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama

Cezaevine girecek gazetecilerden Kadri Gürsel konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Erdoğan'ın samimi olmadığını şu somut nedenden dolayı biliyordum: Cumhuriyet davasında onanan hapis cezaları İmamoğlu'nun mazbatayı almasından bir gün sonra UYAP'a yüklendi. Ben dahil 8 Cumhuriyetçi hapse girecek #gazeteciliksuçdeğildir” dedi.

Aralarında gazetenin eski genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu'nun da bulunduğu altı kişinin ise temyiz başvuruları, aldıkları cezalar beş yıldan fazla olduğu için, Yargıtay'da bekliyor.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 19 Şubat'ta Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı. Onama kararıyla da beş yılın altında ceza alanların mahkumiyet kararları kesinleşmişti.Cezası beş yılı aşanlar ise temyiz için Yargıtay'a başvurmuştu.

Ne olmuştu?

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün 2019 raporu da dün öğlen saatlerinde açıklanmış. Türkiye yine 157. sırada yer almıştı. Dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu yer Türkiye olmuş oldu.

Yorumlar (0)
28°
açık