Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya eleştiri mesajı!

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı Harekatı'nı "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" diyerek eleştirmişti. Eleştiriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ''Eli kanlı terör örgütü PKK/PYD'ye karşı bölgenin istikrarı için gerçekleştiğini görmezden gelen Akıncı'yı esefle kınıyorum." diyerek cevap verdi. İşte detaylar...

GÜNDEM 13.10.2019, 17:36
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya eleştiri mesajı!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı Barış Pınarı Harekatı hakkındaki açıklamaları nedeniyle kınadı. Oktay, "Barış Pınarı operasyonunun, eli kanlı terör örgütü PKK/PYD'ye karşı bölgenin istikrarı için gerçekleştiğini görmezden gelen Akıncı'yı esefle kınıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, "Diyalog ve diplomasi" çağrısı yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı "Esefle kınadığını" belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Mustafa Akıncı'nın görüşlerinin Kıbrıs Türkleri'nin görüşünü yansıtmadığına inandığını vurguladı.

"AKINCI'YI EŞREFLE KINIYORUM''

Fuat Oktay, "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" mesajı yayınlayan KKTC Cumhurbaşkanı için, "Barış Pınarı Harekatı'nın bölgenin istikrarı için gerçekleştiğini görmezden gelen Akıncı'yı esefle kınıyorum. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda, bölgeye barış ve huzurun getirilmesi amacıyla yapılan kahraman ordumuzun mücadelesi ile bugün Suriye'de verdiğimiz mücadele aynı ruhla yapılmaktadır. Akıncı'nın cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı açıklama tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır. Bu talihsiz açıklamanın Kıbrıs Türkü'nün görüşünü yansıtmadığına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

AKINCI'NIN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medyada yayınladığı mesajda, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir." ifadesini kullanmıştı.

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI NE DEMİŞTİ?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye'nin 'Barış Pınarı Harekatı'nı ve 1974'teki 'Kıbrıs Barış Harekatı'nı da eleştirmişti. Akıncı "Daha önce de söyledim 1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)