banner123

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'yı neden görevden aldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetinkaya'yı neden görevden aldığını açıkladı. Aktarılan bilgiye göre Erdoğan, MB Başkanı Murat Çetinkaya ile 'faiz indirimi' konusunda büyük anlaşmazlık yaşadı ve Çetinkaya'nın görevine son verildi.

GÜNDEM 07.07.2019, 11:27 07.07.2019, 17:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'yı neden görevden aldı?

Marmara Bölgesi Milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın neden görevden alındığı sorusunu da yanıtladı.

Hürriyet'in haberine göre, Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, “Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik” ifadelerini kullandı.

MHP ile sürdürülen Cumhur İttifakı, Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan gibi isimlerin kurması beklenen yeni partiler ve hükumetteki kabine değişikliği gibi birçok konuda da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Muhalefet bunu köpürtüyor. Siz de aynı çizgiye gelirseniz olmaz. Kabine değişimi gerektiğinde ben yapacağım, kimsenin söylemesi ile değişim yapılmaz. Beklenti içine girmeyin, muhalefetle aynı değirmene su taşımayın. Ayrıca yeni parti kuran arkadaşlarımızın hiçbiri başarılı olamadı. Kuruluş ilkelerimize sahip çıkarak yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Cumhur İttifakı'na da değinen Erdoğan herkesin son seçimler sonrasında özeleştiri yapması gerektiğini ifade ederek, "Tekrar gönüllere gireceğiz, daha çok çalışacağız. İstanbul önemli ama Türkiye değil. İstanbul’da belediye meclisinde üstünlük bizde ama biz daha da çok çalışacağız" diye konuştu.

Yorumlar (0)