Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi 'Türkiye Dünyanın En Şanslı Ülkesidir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirvesi'de açıklamalarda bulundu. Gençlerle yüz yüze görüşmenin şart olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın en şanslı ülke olduğu vurgusunu yaptı.

GÜNDEM 03.11.2018, 12:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi 'Türkiye Dünyanın En Şanslı Ülkesidir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirvesi'de yaptığı bazı konuşma satırları şöyle;

"GENÇLERİMİZLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEMİZ ŞART"

8 bin genç ile yapılan araştırmanın çıktılarının, gönüllü kurumlarımız başta olmak üzere üniversitelerimiz ve ailelerimiz için yol gösterici olmasını diliyorum. İçerik ve yöntem itibariyle bu çalışma imza atan akademisyenlere, gençlerimize teşekkür ediyorum. Araştırma sonuçları da gösteriyor ki gençlerimizle sürekli yüz yüze görüşmemiz, konuşmamız, birbirimizi anlamaya çalışmamız şart. Cumhurbaşkanı olarak işte bu sebeple gençler tarafından düzenlenen etkinliklere hep özen gösterdim. Özel bir önem verdim, vermeye de devam ediyorum. 

Gençlerimizin gelecekleriyle ilgili endişelerini ortadan kaldıracak ve beklentilerini karşılayacak politikalar geliştirmek bizim en başta gelen görevimizdir.  Dünyanın hızla değiştiği bir dönemde gençlerimize yönelik çalışmalarımızın sabit kalması düşünülemez. Gençlerin gerisinde kalan değil, onların önünü açan, rota çizen bir anlayışla çalışmalarımızı yürütmeliyiz. Hem devleti yönetenler olarak bizim, hem gençlere dair hassasiyeti olan STK'larımızın bu noktada sorumluluğu bellidir. Hepimizin ortak sorumluluğu gençlerimizin, terör, şiddet, uyuşturucu bataklığına düşmeyecekleri biz zemini birlikte hazırlamaktır.

"TÜRKİYE DÜNYANIN EN ŞANSLI ÜLKELERİNDEN BİRİDİR"

Gençlerimizi formatlamanın, belli kalıplara mahkum etmenin değil, ideallerinin önündeki engelleri kaldırmanın çabası içinde olacağız. Yasaklarla çevreleme değil, alabildiğine genişletmeyi hedefliyoruz. Toplan nüfusunun 4'te 1'inden fazlası 15-30 yaş arası gençlerden oluşan Türkiye, bu bakımdan dünyanın en şanslı ülkelerinden biridir. 


'OXFORD'U GETİRDİK DE GİTMEDİK Mİ?

Üniversite sayısını 76'dan 206'ya... Bazıları hala eleştiriyor, varsın eleştirsinler. Ama biz çok önemli bir eksiği giderdik. Üniversiteyi onların ayağına götürdük. Hani bir dostumun bir ifadesi var. "Oxford'u getirdik de gitmedik mi?" demişti. Biz de işte bunu yaptık. Şu anda 81 vilayetimizin tamamında üniversitelerimiz var. Şimdi niteliği artırmamız lazım. Buna gayret etmemiz lazım. Yüksek öğrenim yurdu sayımız 190'dı. Biz bunu 776'ya çıkardık. Bütün yurt yatak kapasitemizi 182 binden 663 bine çıkardık. 

Yorumlar (0)