19 Aralık 2016 Pazartesi 23:10
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika suikast açıklaması

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Maalesef Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un alçakça ve hunharca katledilmiş olamsını nefretle kınıyorum.

Diplomatlar arasında müstesna bir yer olan Karlov, bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanını Külliyeye getirmiş ve orada da kendileri ile Türkiye-Rusya Tataristan ilişkilerini görüşme fırsatımız olmuştu.

Bu akşam Sayın Putin ile bu olayı değerlendirme fırsatımız oldu. Olayı başından itibaren gerek şahsım gerek başbakanımız gerek bakanlarımız yakından takip ediyoruz.

Bu süreç içinde ülkem ve milletim adına Rusya Feeresyonu Devlet Başkanı sayın Putin'in şahsında tüm Rus halkına taziyelerimi özellikle iletmek istiyoum.

BU BİR PROVOKASYONDUR
Bu bir provokasyondur. Ama bu provokasyona gelmeyecek kadar Rusya ve Türkiye irade sahibidir.

Bundan sonraki sürece yönelik dayanışmamızın çok daha güçlü olması konusunda mutabık kaldık.

banner505
Kendileri bizlerden Rusya büyükelçilik başkonsolosluk gibi güvenlik tedbirlerinin artırılması konusunda ricaları oldu. Kendileri bizim de ısrarımıza rağmen Sayın Karlov’un cenazesinin kendi gönderecekleri uçakla alma talepleri oldular.

KATİL MEVLÜT MERT ALTINTAŞ
Soruşturmanın kendileri gönderecekleri elemanlarla yapmanın çok daha isabetli olacağını ilettiler. Bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok olabilir dedik. Başbakanımız ve ilgili bakan arkadaşlarımıza da gerekeli talimatı verdik. Bu katil Mevlüt Mert Altıntaş, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu. Polis okulu mezunu olup 2,5 yıldır görevli.

Bu durumdan kendilerine bir şeyler çıkartmak isteyen mahfilleri de gayet iyi biliyoruz. Bununla ilgili açıklamları günü geldiğinde açıklamaya devam edeceğiz.

Bu, Türk Rus ilişkilerine yönelik açık bir provokasyondur.

Şu anda Halep meselesi başta olmak üzere Rusya ile aramızdaki ilişkilerin çok ciddi bir dayanışma içinde ilerlemesi. Oradaki mazlumların İdlib’e çıkarılması hatta ülkemize getirilmesi konusunda atılmış adımlar Türkiye Rusya çalışmasının bir ürünüdür.

Sayın Putin ile yaptığımız görüşmede bunun bir provokasyon olduğu yönünde hemfikiriz.

ORTAK SORUŞTURMA KOMİSYONU KURULACAK
Ortak soruşturma komisyonu kuracağız.

Rusya ile ilişkilerimizi bozma gayretinde olanlara sesleniyorum: bu gayretleriniz sonuca ulaşmayacak. Boşa uğraşıyorsunuz.

Rusya Türkiye başımız sağolsun…