Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Sudan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sudan'da gerçeklen darbe sonrası ilk kez konuştu. Erdoğan yaptığı açıklamada 'Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir.' ifadelerine yer verdi. Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 11.04.2019, 17:55 11.04.2019, 17:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Sudan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sudan'da gerçeklen darbe sonrası ilk kez konuştu. Erdoğan yaptığı açıklamada 'Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir.' ifadelerine yer verdi.

Burkina Faso Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore ile ortak açıklama yaptı. Tarihte ilk kez Burkina Faso'nun cumhurbaşkanı Türkiye'ye geldi.

Kendisine ve heyetine ülkemize hoş geldiniz diyorum. Bu tarihi ziyaretin Burkina Faso’dan cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olduğunu belirtmek istiyorum. Ticaret rakamını beraber çalışarak arttırma kararımızı teyit ettik. Özel sektörümüzü Burkina Faso ile yatırım için teşvik ediyoruz. Girişimcilerimize sağladıkları destek nedeniyle teşekkür ediyorum.

İki ülkenin ilişkilerini geliştirecek bir alan da eğitim öğretimdir. Gerek Türkiye bursları ile gerek kendi imkanları ile 200 civarında Burkina Fasolu öğrencinin ülkemizde bulunmasından memnuniyet duyuyoruz.

Terörle mücadele alanında karşılıklı işbirliğimizi ve ortak irademizi yeniledik. 15Temmuz darbe girişimi sonrasında yanımızda olan Burkina Faso’nun desteğine özellikle güveniyorum. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık düzeyinde Afrikalı ülkelerle ilişkilerimizi daha da ileriye taşımaya kararlıyız. Afrikalı dostlarımıza kendi sorunlarına yine kendi hassasiyetleri kendi dinamikleri çerçevesinde çözüm üretecek birikime fazlasıyla sahiptir.

Milli uzlaşı temelinde ve barış içinde  Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir.

Yorumlar (0)
12°
açık