04 Kasım 2016 Cuma 10:56
Contemporary İstanbul’a Abdülhamit baskını

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Contemporary İstanbul’a yaşanan darbe girişimi ve terör olayları sebebiyle yurtdışında bir çok galeri güçlükle ikna edilerek katılım sağlanmıştı. Bölgenin ve Türkiye’nin en büyük çağdaş sanat fuarı olan Contemporary İstanbul dün İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açıldı.

Fuar, ilk gün kapanış saatine doğru kendilerini milliyetçi muhafazakâr olarak nitelendirdikleri belirtilen bir grubun baskınına uğradı.
 


ATAMIZIN RESMİ DEDİLER
‘Milli Görüş Vakfı’ndan geldiklerini söyleyen 20 kişilik grup, Isabel Croxatto galerisinde sergilenen Ali Elmacı’ya ait heykele müdahale etti. Tekbir getiren grup, SultanAbdülhamit desenli mayo giydirilmiş heykelin kaldırılmasını istedi. Sanatçı Ali Elmacı ve galeri temsilcileri eylemcilere sebebini sorduklarında “Mayoda dedemizin, atamızın resmi var ve bundan rencide oluyoruz” açıklamasını yapan grup eser kaldırılmadan çıkmayacaklarını belirttiler.
 
Konuşarak grubu sakinleştirmeye çalıştığını söyleyen sanatçı, saldırganların sürekli birbirini provoke ettiğini belirterek, bir süre sonra ortamın daha da gerilmemesi ve artık neredeyse boşalmış fuar alanındaki diğer eserlere de zarar verilmemesi için eseri depoya kaldırdıklarını anlattı.

 YERİNE KONULDU
Yaşanan olayla ilgili sadece üzgün olduğunu belirten sanatçı Ali Elmacı ve Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli tekbir getirerek fuar alanını terk eden grupla ilgili olarak şikâyetçi olduklarını belirttiler. Grup fuar alanını terk ettikten sonra eser depodan alınıp yeniden sergilendiği galeri standına konuldu.

banner505


 
BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
Açıklama şu şekilde:
Kamuoyunun dikkatine… 
Contemporary İstanbul’da sergilenen bir heykele yönelik bugün bir saldırı gerçekleştirildiği yolunda sosyal medya ve bazı internet sitelerinde yayılan haberlere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur. 

İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarına Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’nın önüne gelen bir grup, sergilenen bir heykele karşı hassasiyetlerini bildirerek, kaldırılmasını talep etmiştir. Galerinin sahibi İsabel Croxatto da, fuarın  kapanış saatine denk gelen bir zamanda gerçekleşen bu talep üzerine heykeli alandan kaldırmıştır. 

Ancak olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağlamıştır. Söz konusu heykel, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edecektir.