20 Kasım 2015 Cuma 16:25
Çocuklarında hakları var!
Eğitim Gönüllüleri yetkilileri çocuk haklarının önemine vurgu yaparak “Biz büyükler; çocuklarımızın, yetişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu, daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olduklarını unutmamalıyız. Onlar, büyür ve gelişirlerken, bize düşen sorumluluk, onların temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını ve hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamak. TEGV olarak kapılarımızı her gün, çocuklarımızın yarınlara umutla bakmaları için açıyoruz. Çocuk Hakları konusunda üzerimize düşen görevi yapıp, ülkemizdeki her çocuğun güzel bir çocukluk yaşaması hedefiyle, Türkiye'nin dört bir yanında farklı koşullarda yaşayan tüm çocuklara eşit imkanlar sağlamak için çaba harcıyoruz. Onların hakları konusunda farkındalıklarını artıyor ve onları bilgilendiriyoruz çünkü biz daha iyi bir geleceğin ancak haklarının farkında, bilgili, birikimli, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanıyoruz” diye konuştular.

Çocuk hakları sözleşmesi 193 ülke tarafından onaylı

Çocuk hakları sözleşmesi 18 yaş altındaki bireylerin yetişkinlerden daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olmasından yola çıkılarak, çocuklar için ayrıca hazırlanan bir sözleşmedir. Sözleşme en fazla sayıda (193) ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesi olma özelliğine sahiptir. 54 maddeden oluşan sözleşmede çocukların mutlu, sağlıklı ve güvenli olabilmeleri için hangi haklara sahip oldukları yer almaktadır. 20 Kasım günü Evrensel Çocuk Günü (Universal Children'sDay) / Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü"nün amaçları arasındadır. Türkiye'nin de 1990 yılında imzaladığı bu sözleşme toplam 54 maddeden oluşmaktadır.

Taraf ülkeler bu sözleşmeyi hazırlarken çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliğini kabul etmişlerdir. Ayrıca çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesinin gerekliliğini savunmuşlardır. Türkiye bu anlaşmayı 1990 yılında imzalamıştır.

Türkiye OECD ortalamasının altında

Türkiye, toplam kamu harcamaları içinde eğitimin payında yüzde 10.9’la OECD ortalamasının altında kalıyor. Bu oran, Yeni Zelanda’da yüzde 21.6, Endonezya ve Meksika’da yüzde 20.5, Brezilya’da yüzde 19.2 düzeyindedir. Yani bu ülkeler tüm kamu harcamalarının beşte birini eğitim alanına yapıyorlar. Eğitim harcamalarının GSYH’deki payında da Türkiye, yüzde 3.8 oranı ile OECD ülkeleri içinde en son sırada yer alıyor. Sadece ilk ve ortaöğretim baz alındığında ise Türkiye’nin kamu harcamasının milli gelirdeki payı yüzde 2.7’ye düşüyor. Derslik sayısı ve eğitim sisteminde bulunan eksiklikler nedeniyle bir çok çocuk erken yaşta çalışmaya başlıyor. Görülen bu olumsuz tablo Türkiye’deki çocuklar adına sıkıntı yaratıyor. TÜİK’in raporuna göre Türkiye’de 893 bin çocuk çalışan bulunuyor. Son 13 yılda ise iş kazalarında ölen çocuk sayısı 127 olarak kayıtlara geçti.

YALIN GÜLER / EGE HABER GAZETESİ
 
Son Güncelleme: 20.11.2015 16:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.