Çocuğuna okul kıyafeti alamayan işsiz babanın intiharı!

Geçirdiği kaza nedeniyle çalışamayan İsmail Devrim, maddi sıkıntılar nedeniyle okul tarafından istenen pantolonu oğluna alamadığı ve oğlunun bu nedenle okula alınmadığını öğrenen ve bunu gururuna yediremediğini söylediği iddia edilen genç adam, evinin banyosunda kendini astı. Valilikten intiharla ilgili pantolon alamadığından dolayı değil psikolojik sorunlardan dolayı intihar ettiği açıklaması geldi.

GÜNDEM 21.09.2018, 22:54 22.09.2018, 23:38
Çocuğuna okul kıyafeti alamayan işsiz babanın intiharı!

Günün, belkide içinde bulunduğumuz anın en acı olayı!

Körfez Yukarı Hereke’de ikamet eden İsmail Devrim (45), lisede okuyan çocuğuna okulun istediği pantolonu alamadığı için bunalıma girdi. Okulun istediği pantolonla okula gidemeyen çocuk derse alınmayarak bir gün yok yazıldı. Hereke Nuh Çimento Meslek Lisesi birinci sınıf öğrencisi çocuk durumu anne ve babasına anlattı. Baba İsmail Devrim duruma çok üzüldü. Çaresiz baba eşine “Ben size ve çocuklarıma bakamıyorsan, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki” dedi.

VALİLİKTEN İNTİHAR AÇIKLAMASI

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, İsmail D.'nin (46) lisede eğitim gören oğluna okulun istediği pantolonu alamadığı ve oğlunun da bu nedenle derse alınmaması nedeniyle intihar ettiği iddasıyla ilgili Valilik açıklama yaptı. Açıklamada, İsmail D.'nin intiharının psikolojik nedenlere dayandığını belirtildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Kocaeli Valiliği konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Valilik açıklamasında İsmail D.'nin intiharı ve iddialarla ilgili şöyle denildi:

"Körfez ilçemizde yaşanan intihar olayı basında yer almıştır. Söz konusu haberler; 'intihar sebebi çocuklarına kıyafet alamadığı ve bu sebeple okula alınmadıkları' şeklinde yayınlanmıştır. Yapılan araştırma ve inceleme sonucunda, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, olay sebebinin psikolojik nedenlere dayandığı anlaşılmıştır. Haberlerin kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, olumsuz algı oluşturmaya sebep olduğu anlaşılmaktadır."

İNCELEME BAŞLATILDI

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da olayla ilgili inceleme başlatıldı. Okulun güvenlik kamerası kayıtlarında, İsmail D.'nin oğlunun okula alındığı ve evine gittiğinin görüldüğü belirtildi. Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan da konuşya ilgili şöyle dedi:

"İnceleme başlatıldı, gerekirse soruşturma da açılacaktır. Aile ile biz konuşamadık. Aile bu olaydan sonra gitmiş. Okulda böyle bir şey var mı; iddia edilen konular eğer sübute ererse soruşturma açılacak. Ama var mı yok mu belli değil. Okul müdürü diyor 'Böyle bir şey yok'. 'Biz' diyor, 'kimseyi geri çevirmedik, hatta gelenlere biz kıyafet de aldık, talepte bulunanlara.' Velinin bize böyle bir talebi de yok."

CEBİNDEN 20 LİRA ÇIKTI

Baba İsmail Devrim, bu konuşmadan bir gün sonrası, geçtiğimiz Perşembe sabahı 06.00 sularında evin banyosunda kendini iple asmış halde bulundu. Eşini banyoda asılı gören Hafize Devrim büyük şok yaşadı. Hafize Devrim hemen çocuklarına ve komşularına haber verdi. Komşuların haber vermesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri İsmail Devrim’in hayatını kaybettiğini tespit etti. Eve gelen jandarma ekipleri de olayla ilgili soruşturma başlattı. Jandarma ekiplerinin incelemesinde babanın cebinden 20 TL para çıktığı öğrenildi.

"OĞLUMU DERSE ALMAMIŞLAR"

Yaşanan süreci gazetemize ağlayarak anlatan acılı eş Hafize Devrim, “Lise 1’e giden oğlum okuldan geldi. Anne, ‘Pantolonum okulun istediği pantolon olmadığı için dersime giremedim. Derse almadılar; bir gün yok yazıldım' dedi. Babası bunu duyunca çok üzüldü. Babası, ‘Hemen gidip alalım oğlum' dedi. Gebze'ye gidip pantolon aldılar. Akşam 21.00 gibi eve geldiler. Eşim bize, ‘Artık hemen yatın. Işıkları kapatın, televizyonu kapatın, ben çok yorgunum' dedi. Sabah erkenden uyandım, baktım banyoda ışık yanıyor. Herhalde ışık açık kaldı dedim. Kalktım baktım kendini asmış” dedi.

"ÖLSEYDİM DAHA İYİYDİ!"

İki çocuğu olduğunu birinin lise bire başladığını diğerinin de lise son sınıfta olduğunu belirten Hafize Devrim, “Oğlumun gittiği okulda kıyafetler belli. Buna uymak gerekiyor. Üstünü almıştık. Pantolonu alamamıştık. Pantolonu da sonra alırız diye düşünmüştük. Eşim o durumu kafasına çok taktı, ‘Ben size bakamayacaksam niye yaşıyorum ki? Çocuklarıma bakamıyorsam niye yaşıyorum. Ölseydim bundan iyiydi' dedi” diye konuştu.

"KAZA GEÇİRDİĞİ İÇİN ÇALIŞAMIYORDU"

Eşinin bir OSB'deki firmada tornacı olarak çalıştığını fakat bir süre önce motosiklet kazası geçirdiği için çalışamadığını belirten Hafize Devrim, “Bu kazada kolu ezilmişti. Sürekli aynaya gidip koluna bakıyordu. ‘Bu kolla nasıl çalışırım' diyordu. Bundan dolayı da üzülüyordu. Çalışamadığı için sıkıntı çekiyorduk. Bu evin kredi borcu var. O da bizi zorluyor” şeklinde konuştu. İsmail Devrim'in cenazesi memleketi Balıkesir'e götürülerek defnedildi.

HALUK LEVENT'TEN GERİDE KALAN ÇOCUKLARA DESTEK AÇIKLAMADI

"ÇOCUKLAR İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ"

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Haluk Levent, intihar eden babanın 2 çocuğu için AHBAB olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, "Bazı şeyleri yazmak zorundayım. Yoksa bu tarafıma fırsatçılık olur... Evet Kocaeli'de intihar eden içimizi acıtan baba için üzgünüz hem de çok. AHBAP olarak ne gerekiyorsa yapacağız.. Çocuklarına burs vereceğiz.. Ama devleti küçümsememek lazım." dedi.

"VALİLİĞE BAŞVURSAYDI SORUN ÇÖZÜLEBİLİRDİ"

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya şu şekilde devam eden Haluk Levent, "Emin olun o baba valiliğe kaymakamlığa başvursa idi bu sorunu çözülebilirdi.. Evet ben her dönem hükumetlere karşı bir muhalif olabilirim ama gördüğüm şeyleri yazmak durumundayım. Valiliklerin Kaymakamlıkların yardımlarını küçümsemeyin. Yani "hiçbir şey yapmıyor" değiller." dedi.

Milli Eğitim’den ‘intihar’ açıklaması: Aile gururuna yediremedi!

Oğluna okul pantolonu alamadığı için bunalıma giren İsmail Devrim (45) kendisini banyoda iple asarak yaşamına son vermişti. Türkiye gündemine oturan olay sonrasında Kocaeli Valiliğinden "Haberlerin gerçeği yansıtmıyor. Olayın sebebi psikolojik" açıklaması gelmişti. Ancak Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan'dan intiharın 'pantolanla ilgili olduğunu kabul etti. Müdürü Okutan "Çocuk okula normal kıyafetlerle alınmış ve daha sonra evine gitmiştir anladığımız kadarıyla aile gururuna yediremediği için yardım isteyemedi" dedi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yaşanan olayda, oğluna okul pantolonu alamadığı için bunalıma giren İsmail Devrim (45) kendisini banyoda iple asarak yaşamına son vermişti. Türkiye gündemine oturan olay sonrasında Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan’dan açıklama geldi.

Çocuğuna pantolan alamayan İsmail Devrim hayatına son vermişti.

Okutan, pantolon talebi olduğunu ancak derse alınmama gibi bir durum olmadığını söyledi.

Yorumlar (32)
Neyyire Öz 13 ay önce
Pantolon icin cocuk okul kapısından çevrilir mi böyle egitimci olur mu. Öğretmenleri alırken 3 ay soruşturma yapacaginiza vicdani var mı ona bakın
Gözde kan 13 ay önce
Sayın sin öz aynı süreçlerden geçen birisi olarak bu yorumu rahatça yazıyorum. Okulda durumumun olmadığını bildikleri halde hem çalışıp hem okuduğumu bildikleri halde zorla insan karalarcasına ekstra kitap olarak işlenen derslerim vardı. O kitapları alamayacağını söyledim ama zorla alıcaksın dediler. Kız kardeşim yeni liseye başlayacaktı okul kıyafetini alamadığımız için farklı pantolonla okula gidiyor diye hep girişte kenara çekilip uyarı cezası verildi yeri geldi yok yazıldı. Kimse özel okula gidilsin diye karalamaz yaşananlar ortada neyin ne olduğunu biliyoruz
sin oz 13 ay önce
Arkadaşım yorum yaparken bitarfınla düşünme.Param yok işsizim dese hiçbir mudur öğretmen bunu yapmaz hatta kendileri alır.Nerden bilsin durumunu hemen öğretmeni eleştirmeye hazırsınız.Ağzı yok mu bunun niye söylemiyor.Özel okullara gitsin millet diye devlet okullarını karalamak için bol bol çıkar böyle haberler artık.
Unal undar 13 ay önce
suriyelilerine bakincaya kadar biraz kendi vatandaslarinizla ilgilenin be yetervartik.kelimeler tukendi diyecek hicbirsey yok pes dogrusu
Ayşegül madenci 13 ay önce
Bu nasıl vicdan ya bi okul pantolonu yok diye çocuk herkesin içinde rencide olur mu bu devlet ne işe yarıyor o zaman
Hızır Göktaş 13 ay önce
Devletimiz nerde suriyeliler da kıymetli demek
Erkin karacetin 13 ay önce
Evet arkadaşlar bu okullar artık hattini aştı ben de şikayetçi oldum okul müdürü 5 yıldır burada resmen para makinası kurdu gelenden gidenden para alıyor öğretmen seçersen bile para alınıyor bir müdür bir okulda 2 yıl geçmeyecek herkesi rüşvet bağlıyor benim şikayetim sonucu bana dedi ki telefonda benim akp tanıdığım çok sen düşünürsün dedi bende devam dedim sonra soruşturma MEB döndü haydi biz oturduk gotumuz üzerine yani bir pantolon değil bir üst forma dan dolayı bile okula alınmıyor yok yazılıyor rencide ediliyor kimin durumu var kimin yok ana sınıfı bu yıl kayıt parası nekadar 650 TL peşin kırtasiye ücreti 300 TL üni forma 350 TL hadi gönder bakalım devlet okulumu yoksa özel mi bu isyanım çok benim eğer benle irtibata gecelerse okulu ismini vereceğim
Izmir 13 ay önce
Okullar açılalı daha 1 ay olmadı o okulun yöneticilerinde hiç merhameti yok mu iki karış çaput için çocuğa üzüntü Yaşatmaya değer mi yokluk nedir çekmeyenler İnsanları böyle zor durumda bırakıyor babası öldü o çocuğun şimdi kim alacak pantolon siz mi alacaksınız okul yöneticileri Devletimiz bütün ülkelere sahip çıkana kadar kendi yoksun ona sahip çıksın zengin oturduk yerde para saysın Gariban bir pantolon için intihar etsin bu abimin ölümüne sebep kim olduysa Allah iki dünyada hesabını sorsun yazıklar olsun yazıklar
Sefer kapucu 13 ay önce
Önce Allah rahmet etsin ailesine başsağlığı dilerim çok üzgünüm.devletimiz suriyelere yardım etsin bizler nasıl insan oldukta o okul yönenetiçilerin ömür boyu meslekten men etmeli kardeşime kitap defet neyse ben alayım almak için illakine suriyelimi olmak lazım .uzun lafın kısası bize ne oldu vatantsş olarak nerde devlet
Özkan ALTAY 13 ay önce
Okullardaki Kılık Kıyafet Uygulamasına Biran Önce Son Verilmeli, Güya Oylama ile Seçiliyor. Okul Tarafından Seçilen Kıyafet Sadece 1-2 Mağazada Satılıp Birilerine Rant Sağlanıyor. Genel Bir Kıyafet ve Okulun Arması Neyimize Yetmiyordu. Bir Cana Yazık Değilmiydi...
Mehtap memiş 13 ay önce
Okullarım cocuklar üzerimden rant sağlamaları ne zaman bitecek, devlet bence kıyafetlerde el atmalı, in liralık tişörtü elli liraya alıyoruz,ve sizde zor durumda olan öğrencilere devletten destek var , bu yardımlar nereye gidiyor. Soran yok mu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
28°
açık