Cinsel istismar düzenlemesi, haftaya komisyona gelecek

Cinsel istismar suçlarına ilişkin tasarı hakkında konuşan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı İyimaya, "Komisyonumuz, iki tali komisyonun görüşmesinden sonra tasarıyı haftaya gündeme alacak.Tasarıyı gerekçeleri ve gelişim sebepleri temelinde değerlendireceğiz ve Genel Kurulun önüne olgunlaşmış bir norm projesini getireceğiz" dedi.

Cinsel istismar düzenlemesi, haftaya komisyona gelecek

Meclis Adalet Komisyonu Başkanı  Ahmet İyimaya,  9 Nisan'da TBMM Başkanlığına sunulan cinsel istismar tasarı hakkında konuştu.  Çocuğun bir toplumun, milletin var oluş değeri olduğunu belirten  İyimaya, "Çocuk, milli bekanın temel sigortasıdır, doğumundan gelişme çağına  kadar bütün çocuklara karşı ortak yükümlülüklerimiz ve görevlerimiz var. Hukuk,  çocuğu sağ doğmak kaydıyla ana rahmine düştüğü günden itibaren tanır ve korumaya  alır. Çocuğa cinsel istismar, hiçbir aklın, toplumun onaylayabileceği bir durum  değildir." dedi.

Yaşanan olayların geldiği noktada, yasama organına, mevcut suç ve  cezaları gözden geçirme yükümlülüğü verdiğinin altını çizen İyimaya, şu anda da  yasama organının, çocuk istismarı sorununda suç, ceza ve bağlı yaptırımlar  konusunda bir gözden geçirme yükümlülüğünü yerine getirdiğini söyledi. İyimaya, siyaset kurumunun da katılımcı müzakereyi ve bilimi gözeterek  makul bir formülü yasa tipinde yürürlüğe koyma çabası içinde olduğunu vurguladı.

 İnsanlığın tarihsel birikimi, Türk toplumunun binlerce yıldan bu yana  süzülerek gelen ahlaki değerleri ve hukuk bilimin verileri gerektiği şekilde ele  alınacağını aktaran İyimaya, "Komisyonumuz, tasarıyı gerekçeleri ve gelişim  sebepleri temelinde değerlendirecek ve Genel Kurulun önüne olgunlaşmış bir norm  projesini getirecektir. Komisyonumuz, iki tali komisyonun görüşmesinden sonra  tasarıyı haftaya gündeme alacaktır." diye konuştu. 
 

YORUM EKLE