Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'den Rapor ; Yüzde 63’ü yüzde 70 yaptık!

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, seçimlerin ardından 100 günlük geçen süreci değerlendirdi. 31 Mart’ta yapılan yerel seçim sonuçlarında aldığı yüzde 63’lük oya dair açıklamalarda bulundu. Gümrükçü, “Çiğlililerle birlikte hayal kurmak istiyoruz. Buna uygun belediye yaratmak istiyoruz. Bazen sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyoruz. Biz çok kararlıyız. Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak. Biz yüzde 62-63’le seçimi aldık. Bugün geldiğimiz noktada gördüğümüz yüzde 63, yüzde 70’e dayanmış durumda” dedi.

GÜNDEM 17.07.2019, 14:10
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'den Rapor ; Yüzde 63’ü yüzde 70 yaptık!

 Çiğli Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Başkanı Utku Gümrükçü, 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelmesinin ardından geçen 100 günü değerlendirdi. Gümrükçü,
 Çiğli İlçe Eski Başkanı olan ve şu an Başkan Yardımcısı olan Ali Rıza Koçer ve Başkan Yardımcısı Barbaros Kiriş’in de katıldığı toplantıda açıklamalarda bulundu.  8 Nisan’da mazbatasını alıp göreve başlayan Gümrükçü, ‘Yüzleri Gülümseten 100 Gün’ adı altında yapılan sunumda geçen süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hizmeti Daha İyi Üretebilmek İçin Belediyenin Kendisini Değiştirmesi Gerek
Gümrükçü, “Çiğli’nin önüne dönüşüm vizyonu koyacağımızı söylemiştik. Hizmeti daha iyi üretebilmek için belediyenin kendisini değiştirmesi gerektiğini düşündük ve kurumsal dönüşümle işe başladık. Bir kan değişimi yaşadık. Yaş ortalamasını 45’e düşürdük, kadın müdür sayısında yüzde 100 artış sağladık. Belediyede yeni birimler kurduk, buralara yeni müdürlükler ekleyeceğiz. Seyyar makam uygulamasını başlattık. Mahalle toplantılarına masamızı alarak gidiyoruz. Çiğli’nin yarısına geldik. Başkan yardımcılarımızı mahalle çalıştaylarına gönderdik. Bu çalışmalar mahalle meclislerinin altyapısı oluyor. 06:00 itibariyle mahalle muhtarlarını yanımıza alarak tespitlerde bulunuyoruz. Bütün belediye başkanlarımıza bu çalışmayı öneriyoruz” dedi. 

Avrupa Birliği’nin Yerel Demokrasi Uygulamasını Kendimize Rehber Edindik
“Katılımcı demokrasi anlayışıyla hareket ediyoruz” diyerek sözlerini devam eden Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Muhtarlıklara sandık kurduk. Vatandaşlar önceliklerine göre oy kullanıyor. Bu katılımcı uygulamalar 5 yıl boyunca devam edecek. Avrupa Birliği’nin yerel demokrasi uygulamasını kendimize rehber edindik ve başvuru yaptık. Bu anlamda Ege Bölgesi’ndeki tek, Türkiye’de de 2 ya da 3 belediyeden biriyiz. Sürdürülebilir kentsel gelişim protokolünü imzaladık” açıklamasında bulundu. 

Bu Yıl İçin Yüzde 30’luk Bir Artış Olacak.
Genç nesil için kültür, eğitim ve spor hizmetlerine önem veren Gümrükçü, “Bine yakın genç arkadaşımızı doğal yaşam parkıyla buluşturduk. Sivas Madımak Oteli’nde gerçekleşen acı olayı kapsamlı bir programla andık. Okullarımıza satranç takımı hediye ettik. Ücretsiz resim kursları açtık ve açmaya devam edeceğiz. Belediyenin eğitim merkezi ÇİBEM’in kapasitesini arttırmak için çalışma başlattık. Bu yıl için yüzde 30’luk bir artış olacak. Önümüzdeki yıl devam edecek. Çiğli’de bir üniversite var. İlk, orta dereceli okullar ve ana okullar var. Bu okulların yöneticileriyle bir araya geldik ve ‘Çiğli’yi nasıl öncü kent yaparız?’ noktasında görüş alışverişinde bulunduk. HABİTAT Derneği ile bir protokol imzaladık. İlk defa tenis, yüzme kursları açtık” dedi.

 5 yıl İçinde Çiğli’yi İzmir’in En Temiz İlçesi Yapma Hedefimiz Var!
Sosyal projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Gümrükçü, “Şehit ve engelli ailelerine katı atık bedelinde indirim uygulama kararı aldık. 150 şehit ailesine yüzde 100, 3 bin 103 engelli ailesine yüzde 50’lik indirim sağlayacağız. Meclise geldi, kararı alındı. Yeni süreçte uygulayacağız. 250 memurla toplu iş sözleşmesi imzaladık. 2019 kriz yılı, bundan sonra da Türkiye zorluklarla devam edecek. Bir şekilde yaptığımız işlerle hane halkı gelirini yükseltmek istiyoruz. ‘Kadın her yaşta güzeldir’ uygulaması başlattık. Huzurevlerinde yalnız yaşayanlara ulaşan kadınlarımız var. Yaşlıların evlerini temizliyoruz. Ev bakım hizmetleri sunuyoruz. Cem evleri ve camilere düzenli temizlikler yapıyoruz. Geçtiğimiz ay Homa Dalyanı’nda bir kıyı temizliği yaptık. Gediz Deltası’nın dünya mirasları listesine alınması için çalışmalar yapıyoruz. Gediz Belediyeler Birliği’ni oluşturma fikrimiz var. 5 yıl içinde Çiğli’yi İzmir’in en temiz ilçesi yapma hedefimiz var” dedi.

Can Dostlarımız İçin İlçede 500 Adet Suluk Yerleştirdik, Toplamda 2 bin Suluk Yerleştirmiş Olacağız.
Sokak hayvanları için yapılan çalışmalardan bahseden Gümrükçü, “Hayvan sevgisi bizim için çok önemli. Bu noktada da öncü olmak isteyen bir belediyeyiz. Pati Festivali yaptık. Çiğli Belediyesi’nde her ayın ilk Cuma günü ‘Patili Bir Gün’ adı altında bir uygulama başlattık. Personelin evcil hayvanıyla işe gelmesine müsaade ettik. Belediyede güzel bir hava yarattı. Can dostlarımız için ilçede 500 adet suluk yerleştirdik toplamda 2 bin suluk yerleştirmiş olacağız. Molozla temizliği yapıyoruz, çevre kirliliğiyle mücadele ediyoruz” dedi.  

Çiğli’de Bir Sanat Sokağı Kurmak İstiyoruz!

Yeni düezenle beraber yapılacakları çalışmaları listeleyen Gümrükçü, “Çiğli’de bir sanat sokağı kurmak istiyoruz. Kooperatifleşme noktasında büyük adımlar atacağız önümüzdeki 100 günde. Çeşitli alanlarda kooperatif kuracağız, bunlardan biri de eğitim kooperatifi olacak. Yeni doğan çocuklarla ilgili ‘Hoş geldin bebek’ uygulamasını daha genişleteceğiz. Her doğan çocuk için yeni bir fidan dikeceğiz. Her evlenen çifte bir ağaç hediye edeceğiz. Kent ormanı çalışmamız olacak. Sosyal dayanışma ağını kardeş aile uygulamasıyla geliştirmek istiyoruz. Çiğli tramvayının Karşıyaka’dan uzatılmasını istiyoruz. Bakanlıkta onay bekliyor. Aynı Buca Metrosu gibi imzasını bekliyoruz ” dedi. 

Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Olmasa Anlattığım Projelerin Günü Hissedemem.
Kaklıç Havaalanı için sivil havacılığa açılmasını hükümütten talep ettiklerini dile getiren Gümrükçü, “Bu konu bizim gündemimizde. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasa ben bu anlattığım projelerin gücünü hissedemem. Biz bugüne kadar şu an kendisinden bir şey istemedik. Ama taleplerimiz olacak. İzmir’de Tunç Soyer’in başkan olması çok büyük şanstır. Çiğli için de şanstır. Biz kendisiyle etle tırnak gibi projelere ortak katkı yapacağız. Başkanımız arka sıralara hizmet edeceğini söylüyor. Biz de Çiğli’yi ön sıralara taşıyacağız” dedi.

Alperen'in Babasının Tecrübesinden Faydalanmak İstedik
Geçtiğimiz yıl serviste unutularak hayatını kaybeden Alperen Sakin’in babası Serkan Sakin’in belediyede işe alınmasıyla ilgili konuşan Gümrükçü, “Ben bu konuyu gündeme getirmek istememiştim. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Alperen’in ailesine sahip çıkılması talimatını verdi. ‘Biz ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Bizim 26 mahallede kreş açma düşüncemiz var. Yaşadığı acı ve mahkeme süreci kendisini bu konuda maalesef uzman yapmış. Serkan Bey’in tecrübesinden faydalanalım dedik” açıklamasını yaptı.  

Partiden Güç Alan ve Partiye Güç Katan İki Yapı Var
Gümrükçü yeni süreçte örgütün işleyişine karışmayacağını ifade etti ve şu açıklamada bulundu, “Partiden güç alan ve partiye güç katan iki yapı var. Belediyenin örgütü dizayn etmesine karşıyız. Delege seçimine karışan, ilçe başkanının kim olacağını belirleyen bir belediye başkanı olmayacağım. Gerektiği noktalarda fikrimi yüzde 63 oy almış bir belediye başkanı olarak söyleme hakkım var. Ama bunları bir örgüt dizaynı noktasında değil, ‘daha iyiyi nasıl yaparız?’ şeklinde olacak. Şu ilçe başkanı, şu il başkanı olsun, şu delege seçilsin düşüncesinde olmayacağız. Adaylar seçilsin ama arkasında bir ideolojik doluluk olsun istiyoruz. Örgütle yaşayacak bir tartışımız olmayacak. Örgüt dizayn etmek hiçbir belediye başkanına yaramadı” 

Yorumlar (0)
24°
açık