CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını açıkladı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirterek, "Benim kanaatim Kılıçdaroğlu, adalet mitingi değil, bir adaylık mitingi yaptı. Adalet yürüyüşü değil, adaylık devşirme yürüyüşü yaptı" dedi.

GÜNDEM 07.08.2017, 16:00 07.08.2017, 19:00
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını açıkladı

Bozdağ, TRT Genel Müdürlüğünde gazete ve televizyonların Ankara  temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bozdağ, "2019'da Sayın Kılıçdaroğlu değil de Sayın İlhan Kesici’nin  aday olacağı konuşuluyor." sözleri üzerime, şunları kaydetti:

"Benim kanaatim Kılıçdaroğlu kendi aday olacak. Adalet yürüyüşüne  bakarsanız, psikolojiyi siz benden iyi biliyorsunuz. Konuşmalarına baktığımız  zaman 'Ben planladım, ben yaptım, ben yürüdüm' diyor. Sürekli 'ben, ben'  konuşuyor. Vatandaşlarımıza hitap ederken de 'ben’i öne çıkarıyor. CHP'den ayrı  bir Kılıçdaroğlu figürü ortaya çıkarılıyor. CHP'ye antipatisi olan vatandaşlar  oraya oy vermeyebilir ama Kılıçdaroğlu'nu oradan soyutladığınızda ayrı. Arkadaki  rakamları büyük göstererek orada bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Kurultay  falan da yapacaklar, başka şeylerle beraber.

Benim kanaatim kendisi 2019'da adaylık için zemin hazırlıyor. Bu  mitingi de adaylığının ilk ilan adımıdır. Orada muhafazakar kesime, başka  kesimlere mesaj veriyor. 'Ben sizin hepinizin hamisi olacağım' diyor. Adalet  mitingi değil kesinlikle adaylık mitingiydi. O adaylık mitingi, çok açık yani.  Şimdi diyelim seçime gidiyoruz 2019’da. Siz iktidara talip olmazsanız milleti  size niye oy versin? Partinin genel başkanı aday olmazsa 'ben iktidar  istemiyorum' demektir. O zaman sen iktidar olmak istemiyorsan ben sana niye oy  vereceğim, niye senin peşinden gideceğim? İktidara talip olmayan bir parti genel  başkanı siyaset yapabilir mi? Siz partinin liderisiniz, sıradan biri değilsiniz.  'Ya biz kazanamayız, kaybederiz, ortak  bir aday bulalım'. Ortak aday buldunuz,  sonuç ortada. Biraz farklı düşünen çevreler olabilir ama iktidara talip olmayan  bir partinin parlamentoda temsili de bugünkü gibi olmaz."

"Kılıçdaroğlu yüzde 49'u çantada keklik görüyor"

Hayır oylarının, Kılıçdaroğlu'nun halktaki karşılığını ortaya koyan  bir gösterge olmadığına dikkati çeken Bozdağ, "Şimdi bu yüzde 49'u hep kendisine  yazıyor ya. Nasıl yazıyor? Bunun içinde CHP'nin oyu kaç? Yüzde 25-26 diyelim.  HDP’nin oyu da belli. İkisini topladığınızda diyelim ki yüzde 37-38.  Cumhurbaşkanı seçilmek için 50+1 lazım. Kimden alacak bu oyu? AK Parti'li veya  MHP'lilerden alacak. Kaldı ki HDP'den aldığı oyun aynısını cumhurbaşkanı  seçiminden alacağının garantisi de yok. CHP'den de az da olsa farklı tercihler  yapan seçmenler olabilir. Şimdi bu matematik üzerinden gittiğinde, yarın  cumhurbaşkanı seçimi söz konusu olduğunda AK Parti içinde sistem değişikliğine  karşı olduğu için 'hayır' diyen seçmenler veya MHP içinde sistem karşıtlığı  nedeniyle veya başka saiklerle hayır diyen seçmenler, Cumhurbaşkanımız Erdoğan  ile Kılıçdaroğlu'nun yarıştığı bir seçimde Erdoğan mı diyecek, Kılıçdaroğlu mu  diyecek? Herkes yazıyor bunu. Sayın Kılıçdaroğlu da bu yüzde 49'u çantada keklik  görüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin siyasi istikrarı artık kalıcı hale gelmiştir"

Bozdağ, "2019'da Türkiye ve partiniz açısından kritik seçimler olacak.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, metal yorgunluğundan şikayetçi. Nasıl bir süreç  görüyorsunuz. 2019, partiniz ve Türkiye açısından ne vadediyor?" sorusu üzerine,  şunları söyledi:

"Şimdi tabii 2019 CHP açısından bir umudu gösteriyor. Almanlara  söylediğine göre, '2019’da devireceğiz’ diyor. Öyle bir taahhütte bulunuyor.  Oyları Türk vatandaşları verecek, onlar kimi iktidar edeceğini, etmeyeceğini en  iyi bilenlerdir. Bugüne kadar aziz milletimiz bunun gereğini yaptı. AK Parti ve  hükümetimiz yenilik ve değişime büyük önem veriyor. 16 Nisan halk oylamasından  sonra sonra Türkiye'de yeni bir süreç, dönem başlamıştır. Hükümet sistemi  değişmiştir. Hükümet sisteminin değişimi Türkiye için çok büyük kapılar  açacaktır. Türkiye'nin siyasi istikrarı artık kalıcı hale gelmiştir. Türkiye'de  siyaset üzerinden istikrarsızlık senaryosu çizenler bunu başaramayacaktır. Sandık  sürekli istikrarı ve ortak aklı iktidar yapacaktır. Bu açıdan Türkiye'mizin  2019'dan sonrası bugünkünden daha iyi olacaktır."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AK Parti'de 16 Nisan halk oylamasından  sonra genel başkanın değiştiğini, genel başkan vekilliğinin ihdas edildiğini,  partinin yetkili kurullarında ve kabinede değişiklikler olduğunu, teşkilatlarda  da değişim yaşandığını dile getirdi.

"2019 Türkiye için milat olacaktır"

AK Parti'nin belde, ilçe ve il kongrelerinin de tamamlanmasıyla  yenilenmenin sağlanacağını vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AK Parti ve hükümetimiz kendini yenileyerek 2019 sürecine doğru yol  almaktadır. Bu değişimlerin çok büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum.  Arkasından belediye seçimleri gelecek. Bu belediye seçimlerinde çok önemli  sonuçlar ortaya çıkacak. Belediye seçimleri 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin de  bir işaret fişeği, göstergesi olacaktır. Resmi bir anket gibi sonuçlar ortaya  çıkacaktır. Belediye seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 100 aynı kefeye  koymak doğru değildir ama sağlıklı değerlendirme yapmamıza imkan verecek bir veri  ortaya koyacaktır. 2019, Türkiye'nin yeni hükümet sistemi ile yeni döneme  başladığı yıl olacaktır, bir milat olacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibi çok  uğraşıyor, aynı uğraşı biz 10 Ağustos 2014'te gördük. AK Parti karşıtlarının  tamamını bir araya getiren bir projeyi hayata geçirdiler, aldıkları oy ortada. 16  Nisan halk oylamasında da benzer bir süreci yaşadık. Esasında 2014'te Selahattin  Demirtaş'ın bağımsız adaylığını o cephenin içine koyduğunuzda ortaya çıkan oyla  2017 halk oylamasında ortaya çıkan 'evet' ve 'hayır' oylarına baktığınızda,  cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkan sonuca baktığınızda, milletimizin Cumhurbaşkanımıza verdiği desteğin, yaptığı duanın  azalmadığını çok net bir  şekilde görüyoruz."

Bozdağ, 2014, 1 Kasım ve 16 Nisan sonuçlarında alınan oyların  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halktaki karşılığını ölçen resmi veriler olduğunu  aktardı.

Yorumlar (0)
19°
açık