CHP'den doktorlara yeşil pasaport teklifi! Doktorlara Yeşil Pasaport verilecek mi?

Yeni Yargı Reformu'nun ayrıntıları her gün daha da netleşiyor. 15 yıllık kıdemi bulunan avukatlara yeşil pasaport verileceği dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla kesinleşti. CHP, aynı hakkın 15 yıllık doktorlar için de tanınmasını istiyor. Doktorlara yeşil pasaport verilecek mi? sorusunun yanıtı da yine yargı paketinin açıklanmasını bekliyor. Peki yeşil pasaport nedir? Türkiye'de hali hazırda kimler yeşil pasaport alabiliyor? Yeşil pasaportun avantajları nelerdir?

GÜNDEM 06.10.2019, 13:24
CHP'den doktorlara yeşil pasaport teklifi! Doktorlara Yeşil Pasaport verilecek mi?

CHP, Meclis gündemindeki yargı paketiyle avukatlara tanınan yeşil pasaport hakkının hekimlere de tanınması için yasa teklifi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in Meclis Başkanlığı’na verdiği yasa teklifi, özel sağlık kuruluşlarında, muayenehanelerde ve işyeri hekimi olarak en az 15 yıllık kıdemi bulunun hekimlere de yeşil pasaport verilmesini öngörüyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre CHP'li Emir, teklifin gerekçesinde, Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin yaklaşık yüzde 30’unun özel sektör tarafından sağlandığına, özel hastanelerde çalışan hekimlerin de devlet hastanelerinde çalışan hekimlerle benzer sorunları olmakla birlikte, özellikle özlük hakları konusunda mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekti.

Emir, bunlardan birinin de özel hastanede çalışan hekimlerin 'yeşil pasaport' olarak bilinen hususi damgalı pasaport hakkı olmaması olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: "Hekimin kendini geliştirmesi bakımından uluslararası ve ulusal kongre, kurs, sempozyum ve diğer tüm bilimsel toplantılara yılda en az iki kez katılımı gerekli ve önemlidir. Bu tür bilimsel toplantılar; hekimlerin yeni araştırmalarını duyurmak, başkalarının çalışmalarından haberdar olmak, yetkin kişilerin derlediği en yeni bilgileri öğrenmek, meslektaşları ile buluşmak, aynı konularda çalışanlarla tartışarak araştırmalarında karşılaştıkları problemlere çözümler aramak, ortak araştırma projeleri oluşturmak gibi işlevleri yerine getirdikleri çok yararlı aktivitelerdir. Tüm hekimlerin yurtdışına hususi damgalı pasaport ile seyahat edebilmesi, yurtdışındaki mesleki gelişmeleri pek çok ülkenin vize kısıtlamasına maruz kalmadan takip etmesini sağlayacaktır."

Hatırlanacağı gibi Türkiye ile AB arasında yeşil pasaportta kotanın 2 milyon olarak belirlenmesi TBMM'de  tartışmaları beraberinde getirdi. Avukatlara verilmesi bile tartışma konusu olan yeşil pasaportu sizler için araştırdık.

Yeşil Pasaport Nedir? 

Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür.

Yeşil Pasaportu Türkiye'de Kimler Alıyor?

Yeşil pasaportu, 1., 2. ve 3. dereceki kadrolu ve sözleşmeli devlet memurları, emekli bakanlar, emekli milletvekilleri, büyükşehir il ve ilçe başkanları, birinci dereceden emekli olan belediye başkanları, devlet sporcuları, belirli şartlara tabi olmak üzere özelleştirilen Türk Telekom ile Ziraat Bankası, Halk Bank ve Emlak Bankası çalışanları, 2017’de çıkan, “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” isimli yasa gereğince belirli ihracat oranlarını geçmiş iş insanları, yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşını aşmamış çocuklarına ve eşi alabiliyor.Yeşil Pasaportlulara Vizesiz Giriş İmkanı

Yeşil pasaport sahibi kişiler, birçok ülkeye belirli gün sayısı ile sınırlı olmak üzere vizesiz giriş sağlayabiliyor. Bordo pasaportla vizesiz girilebilen ülke sayısı 102 iken, yeşil pasaportla 160 ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor. Bu ülkeler arasında, Almanya, Avusturya, Belçika, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Vatikan, Yunanistan, Küba, Arjantin, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, İsrail, Japonya, Rusya da bulunuyor.

Yorumlar (0)