Cezaevinde halı dokuyorlar

"Bir Usta Bin Usta" projesi kapsamında Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde Manisa Gördes Halıcılığı Kursu hayata geçti.

Cezaevinde halı dokuyorlar
Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde "Bir Usta Bin Usta" projesi kapsamında 2 ay önce hayata geçirilen "Manisa Gördes Halıcılığı Kursu" tanıtıldı.

Cezaevindeki 20 mahkuma yönelik başlatılan kursun tanıtımında konuşan Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Müdürlüğü Uzmanı İlker Demircioğlu, projenin 2010 yılında başlatıldığını, Manisa Cezaevi'nde ilk kez uygulandığını kaydetti.Projeyle, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmanın, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamanın amaçlandığını kaydeden Demircioğlu, "Her yıl 5 farklı ilde, toplam 100 gence bu bilgiler aktarıldı. Proje kapsamında 10 yılın sonunda 50 meslek dalında bin usta yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu proje daha önce Kahramanmaraş’ta ahşap oyma, Mersin’de namrun iğne oyacılığı, Rize’de sepet örgücülüğü ve Tekirdağ’da karacakılavuz el dokumacılığı kursları düzenlendi" dedi.

Manisa Kültür ve Turizm İl Müdürü Erdinç Karaköse de projenin dünyada ve Türkiye’de birçok ödül aldığını, halı dokumacılığında "Gördes Düğümü" olarak bilinen kültürel mirasın uygulanmasının Manisa için önemli olduğunu vurguladı.

Eğitmen Ahmet Akdeniz ise kursta ilk olarak düz desen çalışıldığını ve daha sonra desenli dokuma çalışması yapılacağını açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE