banner123

Çavuşoğlu'ndan Rus Büyükelçi'ye yapılan suikastla ilgili flaş açıklama

Rusya ve İran'la Halep konusunda yapılacak üçlü zirve kapsamında Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a yapılan suikastla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 20.12.2016, 00:11 EgeHaber
Çavuşoğlu'ndan Rus Büyükelçi'ye yapılan suikastla ilgili flaş açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Ankara  Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin, "Bu  saldırı sadece Büyükelçi Andrey Karlov'u hedef almamıştır; Rusya'yı, Türkiye'yi  ve Rusya-Türkiye ilişkilerini hedef almıştır." dedi. 

Çavuşoğlu, Ankara-Moskova uçuşunun sonuna doğru Rusya'nın Ankara  Büyükelçisi Andrey Karlov'un bir sergi açılışında hain bir saldırı sonucunda  vefat ettiğini öğrendiklerini ve şok olduklarını belirtti. "Her şeyden önce bu  saldırıyı en şiddetli şekilde lanetliyoruz." diyen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme  gerçekleştirdiğini ve daha sonra açıklamada bulunduğunu hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu, Rusya ve Rus halkının bu saldırının amacının ne  olduğunu çok iyi bildiğinin altını çizerek, "Bu saldırı sadece Karlov'u hedef  almamıştır; Rusya'yı hedef almıştır, Türkiye'yi hedef almıştır ve Rusya-Türkiye  ilişkilerini hedef almıştır" diye konuştu.

Karlov'un eşine ve ailesine başsağlığı dileklerini ileten Çavuşoğlu,  Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini  ifade etti.

Dost Rus halkına gönülden başsağlığı dilediğini belirten Çavuşoğlu,  “Moskova’ya indiğim andan itibaren gerek benim şehrim Antalya Alanya’dan gerekse  tüm Türkiye’den birçok insan üzüntülerini dile getirdi ve başsağlığı dileklerini  Rus halkına iletmemi rica ettiler.” dedi.

"MÜKEMMEL BİR İNSANDI"
İyi bir diplomat olan Andrey Karlov’un göreve başladığı günden bugüne  en zor şartlarda, uçak düşürme hadisesinden sonraki zor günlerde bile ikili  ilişkilerin gelişmesi için çok çaba sarfettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Zor  günlerde gerçek bir diplomat olduğunu herkese gösterdi. Ama Andrey Karlov sadece  iyi bir diplomat değil mükemmel bir insandı, bir dosttu.” diye konuştu.

Karlov ile en son Tataristan Cumhurbaşkanı'nın Ankara ziyareti  sırasında bir araya geldiklerini belirten Çavuşoğlu, “Gerçekten benim için de  kişisel bir dosttu. O nedenle de çok üzgünüm. Gerçekten tüm Türkiye, Türk halkı  çok üzgün." dedi.

Rusya ve Türkiye’de aklıselimin hakim olduğunu belirten Çavuşoğlu,  şöyle devam etti:

“Bunun arkasında ne var, ne planlandı bunu da birlikte ortaya  çıkaracağız. Sayın Putin’in Cumhurbaşkanımıza önerdiği, soruşturma için ortak bir  komisyon kurmayı hemen Cumhurbaşkanımız hiç tereddüt etmeden olumlu karşıladı.  Ortak çabamızla, şeffaf bir şekilde bu hain saldırının arkasında ne olduğunu  ortaya çıkaracağız ve hesabını da elbette hukuk çerçevesinde soracağız. Bu oyunu  bozacağız."

Çavuşoğlu, bu tür saldırıların Türkiye ve Rusya'nın teröre karşı  mücadelesini güçlendireceğini belirtti.

Moskova'da yarın Suriye'nin geleceğiyle ilgili Türkiye-Rusya-İran  arasında yapılacak toplantıya katılmak üzere geldiğini hatırlatan  Çavuşoğlu,  "Yarın Milli Savunma bakanımız da gelecek ve bu işbirliğimizi sürdürmeye devam  edeceğiz. Bu tür saldırılar bizi yolumuzdan alıkoymayacak." dedi.

Yorumlar (0)